Ak ťažko pracuješ, mal by si spozornieť. Odborníčka prezradila, ako jednoducho predísť stavu vyhorenia
- Nemecká psychologička upozorňuje na zaujímavý jav, ktorý sa týka ťažko pracujúcich
- Odporúča im, aby prospešne využili svoj voľný čas popri práci
- Nemecká psychologička upozorňuje na zaujímavý jav, ktorý sa týka ťažko pracujúcich
- Odporúča im, aby prospešne využili svoj voľný čas popri práci
Zdravotníci boli počas prvej vlny pandémie koronavírusu v pozore po celom svete. O neistote, nedostatku ochranných prostriedkov a o myšlienkach nad odchodom z práce rozmýšľala aj Kate Bergen, paramedička z New Jersey.
Namiesto toho sa však jedného dňa počas čakania na tiesňové volanie odfotila, čo ju inšpirovalo k namaľovaniu autoportrétu na štýl Rosie the Riveter, americkej ikony druhej svetovej vojny, ktorá reprezentuje ťažko pracujúce ženy, uvádza EMS1.
Pandémia z nej spravila umelkyňu a neskôr začala tvoriť plagáty s mottom „potrebujeme, aby ste zostali doma“, na ktorých zobrazovala ženy vo viacerých povolaniach a odevoch. Maľovanie jej pomohlo nabrať energiu a uvoľniť myseľ. Nemecká psychologička Sabine Sonnentag tvrdí, že aj zamestnanci v iných odvetviach by mohli prospešne využiť čas, počas ktorého nepracujú.
Správny prístup k voľnému čase môže podľa nej pomôcť v predchádzaní syndrómu vyhorenia a k zdravšiemu životu. „Keď je práca stresujúca, regenerácia je potrebná,“ uvádza Sonnentag v článku o psychológii mimopracovného času.
Regeneračný paradox
Pracujúci po celom svete sú unavení a vždy sa na dva dni víkendu tešia. Podľa psychologičky by však mali premýšľať nad kvalitou svojho života aj počas pracovných dní. Je to tu totiž háčik – z práce sa zotavujú najťažšie práve tí, ktorí to potrebujú najviac. Tento jav sa nazýva „regeneračný paradox“ (angl. skr. recovery paradox).
Výnimočnosť paradoxu potvrdila v roku 2021 analýza s kombináciou výsledkov 198 samostatných štúdií zamestnancov v práci a z domu. Pracovníci s emočne najťažšími zamestnaniami mali malú pravdepodobnosť využiť voľný čas na skutočný oddych. Ľudia s fyzicky ťažkou prácou, teda robotníci či stavbári, s tým také problémy nemali. Zdá sa, že problémom je prílišné rozmýšľanie v práci a neustále nasadenie.
Sonnentag je autorkou štúdie z roku 2018, ktorá pomohla vysvetliť, prečo je také ťažké uniknúť paradoxu. Tá bola publikovaná v časopise Research in Organization Behavior. Ľudia vystresovaní z práce menej cvičili a horšie spali. Stresujúca práca teda môže narušiť základy zdravého života.
Výskumníci v snahe pomôcť ľuďom s ťažkou prácou uvažujú nad oboma stranami cyklu práce a života. Podľa Sonnentag je ťažké „vypnúť“, pokiaľ je človek v práci v časovej tiesni alebo má dôležité povinnosti, svoje o tom vedia zdravotníci v častom nasadení a ľudia, čo pracujú pre zákazníkov, ktorí sa celé dni snažia byť príjemní, aj keď sa tak úprimne nemusia cítiť.
Pracovné nároky, prístup k voľnému času a zotavovanie sa z práce sú, samozrejme, individuálne a líšia sa nielen od povolania, ale aj od daného človeka. Výskumníci rozčlenili regeneráciu do viacerých kategórií, vrátane „relaxácie“ a „majstrovstva“.
Relax zahŕňa akúkoľvek aktivitu, ktorá upokojí telo a myseľ. Môže ísť o prechádzku, čítanie kníh alebo prijímanie audiovizuálneho obsahu. Majstrovstvo je zas spojené s aktivitou, ktorá človeka vyzýva k tomu, aby nadobudol zručnosť, alebo si overil svoju schopnosť. Bergenovej pomohlo vo vyrovnávaní sa so stresom maľovať a Sonnentag tvrdí, že užitočné môže byť čokoľvek spojené s učením.
Ako skutočne oddychovať pri náročnej práci? Dozvieš sa na druhej strane. >>>
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.