Ak ťažko pracuješ, mal by si spozornieť. Odborníčka prezradila, ako jednoducho predísť stavu vyhorenia
- Nemecká psychologička upozorňuje na zaujímavý jav, ktorý sa týka ťažko pracujúcich
- Odporúča im, aby prospešne využili svoj voľný čas popri práci
- Nemecká psychologička upozorňuje na zaujímavý jav, ktorý sa týka ťažko pracujúcich
- Odporúča im, aby prospešne využili svoj voľný čas popri práci
Nemyslieť na prácu mimo nej
Nezáleží na tom, či ide o šport, hru na hudobnom nástroji či varenie, ľudia, ktorí dosiahli počas dňa voľna nejaký druh majstrovstva, boli v práci viac nadšení a uvoľnení, uvádza Freethink. Vedec Andrew Bennett hovorí, že by vystresovaní pracovníci vo voľnom čase nemali myslieť na prácu. Je síce prospešné dostať dobré nápady pri ceste z práce, ale oveľa dôležitejšia práca je tá emocionálna a psychická.
Pomôcť zbaviť sa pracovného stresu a zabrániť vyhoreniu môže aj dovolenka. Sonnentag bola spoluautorkou štúdie z roku 2011, ktorá pomocou dotazníkov sledovala 131 učiteľov pred a po prázdninách. Tí sa do práce vrátili svieži, ale už po mesiaci upadli do stereotypu. O niečo úspešnejší boli tí učitelia, ktorí do svojho voľného času po návrate do práce zahrnuli relaxačné aktivity.
Sonnentag je presvedčená o tom, že pracovníci v náročnejších odvetviach by občas potrebovali voľno, ktoré je dlhšie než dvojdňový víkend. Možno by každý týždeň stačil aj deň voľna navyše, čo v rámci prebiehajúceho experimentu zisťuje 3 300 zamestnancov 70 spoločností naprieč Veľkou Britániou. Podniky, vrátane bánk a reštaurácií, od svojich zamestnancov očakávajú produktivitu aj napriek tomu, že budú pracovať o deň menej.
Výsledky budú k dispozícii neskôr, ale prvotné údaje ukázali znížené známky vyhorenia a stresu. Pomôcť však nepochybne môžu aj prestávky, cvičenia či prechádzky počas pracovných prestávok.
Technológie môžu byť dobrým pomocníkom, ale zlým pánom. Veľa z nás totiž na rovnakom zariadení počúva podcasty, hrá hry, komunikuje i pracuje. Je ťažšie regenerovať, pokiaľ sme aj po ukončení pracovnej doby na počítači, na ktorom sme pracovali počas dňa. Samotný pohľad na e-mail v nás môže vyvolať stres a riešením nie je úplné vypnutie mobilu či iných zariadení, ale upravenie upozornení.