Ak ti policajti alebo úrad odmietnu poskytnúť pomoc v určitom probléme, porušujú zákon

  • Domáci miláčikovia sa z času na čas rozhodnú odísť
  • Keď sa ti stratí pes, treba to ohlásiť úradu či polícii
  • Tí ti musia zo zákona pomôcť
ak sa pes stratí, musí ti pomôcť polícia
Archív Canva
  • Domáci miláčikovia sa z času na čas rozhodnú odísť
  • Keď sa ti stratí pes, treba to ohlásiť úradu či polícii
  • Tí ti musia zo zákona pomôcť

Občas sa stane, že neustriehneš svojho domáceho miláčika a ten sa rozhodne vydať na dobrodružnú cestu strmhlav ulicami tvojho bydliska. Čo však robiť, keď tvoj pes utečie?

Nájdenie strateného psa v meste je potrebné nahlásiť mestskej polícii na čísle 159, píše TASR. Svoju políciu majú aj niektoré obce. Ak obec políciu nemá, je potrebné kontaktovať obecný úrad alebo priamo starostu. Občianske združenie Sloboda zvierat to uviedlo na sociálnej sieti.

Ak sa ti stratí pes, musia ti pomôcť

„Nenechajte sa odbiť, ak mestská/obecná polícia alebo starosta odmietajú odchyt riešiť. Je to ich povinnosť, vyplývajúca zo zákona,“ tvrdí Sloboda zvierat.

Ak starosta alebo mestská polícia odmietnu odchyt vykonať, treba im pripomenúť, že by tým porušili zákon, priblížilo združenie. Nálezca by podľa neho mal trvať na odchytení zvieraťa.

Sloboda zvierat pripomína, že povinnosť zabezpečiť odchyt má výlučne obec, na ktorej území sa pes našiel. „Psíka nie je povinná odchytávať ani najbližšia obec, ani najbližšie mesto, dokonca ani najbližší útulok. Túto povinnosť majú obce už dlhé roky,“ poukázala.

V prípade, že obec porušuje zákon, možno podať podnet na Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu SR. Urobiť tak možno napríklad aj prostredníctvom formulára zverejnenom na webe, odporúča združenie.

Koniec reťaziam >>>

Od začiatku roka 2024 vstúpila do platnosti veľká zmena v prospech našich domácich miláčikov, informovali sme. Od januára je zakázané držať psy na reťazi v chovnom zariadení, čo je napr. byt, dom či dvor. Typický obrázok dedinského domu so psom na reťazi tak bude minulosťou.

Dovolené je len krátkodobé uviazanie pod dohľadom človeka a len na čistenie, kŕmenie či ošetrovanie zvieraťa. Vyplýva to zo schválenej novely zákona o veterinárnej starostlivosti z júna 2021.

Psa môžeš mať na reťazi len vo výnimočných prípadoch

Výnimky zo zákazu budú platiť v prípade chovu či držby nebezpečného psa, to je taký, ktorý v minulosti pohrýzol či poranil človeka, nie však gravidnej či dojčiacej sučky, chorého psa a šteňa do šiestich mesiacov.

Uviazať bude možné aj služobného psa, čo je napr. v službách polície, vojakov či colníkov, a psa na osobitný účel počas stráženia či pracovnej činnosti, na ktorú je pes určený, a počas výcviku.

Ide tak o záchranárskeho, pastierskeho, poľovného či SBS psa. Pre psy narodené po 1. januári 2022 začala právna úprava platiť už pred dvomi rokmi.

„Napriek veľkým kompromisom ide o obrovské víťazstvo pre psy na Slovensku. Každý, kto plánuje psíka, si musí uvedomiť, že reťaz už nie je cesta. Veríme, že úprava prinesie viac rozvahy a zodpovednosti,“ uviedla Pavla Dugovičová, predsedníčka občianskeho združenia Sloboda zviera, ktoré na príprave novely spolupracovalo.

Nie reťaziam

Kampaň s názvom „Nie reťaziam“ predchádzala zmene zákona a mala za cieľ upozorniť na nehumánne životné podmienky psov, ktorí boli uväznení na reťaziach. V rámci tejto kampane bola spustená petícia, ktorá získala podporu 97-tisíc ľudí. Podľa prieskumu agentúry Focus vyjadrilo 62 percent obyvateľov Slovenska podporu zákazu reťazí pre psov, píše SITA.

„Škoda, že nielen priamu záchranu zvierat z reťazí, ale aj vzdelávanie verejnosti o tejto problematike necháva štát výlučne na pleciach občianskeho združenia,“ informovala koordinátora kampane Silvia Čaňová.

Sloboda zvierat pripomína, že vyhláška o ochrane spoločenských zvierat držiteľom psa prikazovala zabezpečiť zvieraťu denný voľný pohyb bez uviazania, čo však podľa združenia nebolo možné kontrolovať. Dodáva, že majitelia, ktorí držali svoje zvieratá permanentne uviazané, počas kontroly tvrdili, že im zabezpečujú voľný pohyb bez uviazania.

„Výsledkom boli tisíce psov, ktorí strávili celý život na reťazi. Pes patrí medzi spoločenské zvieratá s vysokými nárokmi na uspokojenie fyzických, mentálnych a sociálnych potrieb a potrebuje intenzívnu dennú pozornosť človeka pod dlhých 15 rokov. Zadovážiť si ho preto odporúčame až po zodpovednom zvážení,“ informovala Pavla Dugovičová.

Čítajte viac z kategórie: Počasie

Zdroje: TASR, FB/Sloboda zvierat, Redakcia, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá