Ak trpíš častými migrénami, spozorni. Príčinou môže byť nebezpečný parazit z obľúbenej pochúťky

  • Parazity predstavujú z hľadiska zdravia vážny problém
  • Niektoré spôsobujú bolesti hlavy a infekcie mozgu
  • Nakaziť sa môžeš z nedostatočne uvareného mäsa
Migréna
Ilustračné foto Pexels/Andrea Piacquadio
  • Parazity predstavujú z hľadiska zdravia vážny problém
  • Niektoré spôsobujú bolesti hlavy a infekcie mozgu
  • Nakaziť sa môžeš z nedostatočne uvareného mäsa

Ako sme ťa informovali v tomto článku, parazity sú oveľa bežnejšie, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Odhaduje sa, že len črevnými parazitmi môže byť nakazených až 80 % dospelých aj detí.

Lekári v Spojených štátoch nedávno zaznamenali prípad 52-ročného muža, ktorého dlhodobo trápili migrény a mal zhoršujúce sa bolesti v zadnej časti hlavy.

Pri vyšetrení sa ukázalo, že bol nakazený larvami Taenia solium, druhom pásomnice, ktorá sa bežne vyskytuje u ošípaných. Ľudia sa môžu nakaziť týmto parazitom, ak skonzumujú nedostatočne uvarené bravčové mäso. Podľa portálu Zdravoteka je tento typ pásomnice považovaný za najškodlivejší.

Cysty v mozgu

Podľa informácií z Live Science, počítačová tomografia (CT) u daného pacienta odhalila prítomnosť viacerých cýst v bielej hmote a nervových vláknach hlboko v mozgu. V pravom dolnom rohu mozgu bolo zistené nápadné zoskupenie cýst.

Magnetická rezonancia (MR) následne odhalila ďalšie cysty na prednej a strednej časti povrchu mozgu, spolu s opuchom, čo potvrdilo diagnózu neurocysticerkózy.

Pacient uviedol, že v poslednom období nikam necestoval, nenavštívil žiadnu farmu a býva v modernom dome. Priznal však, že mal vo zvyku konzumovať nedopečenú, „mäkkú“ slaninu.

Vďaka rýchlemu podaniu antiparazitárnych a protizápalových liečiv infekciu mozgu prežil. Liečba, ktorá zahŕňala lieky znižujúce veľkosť parazitických lézií, mu výrazne zmiernila bolesti hlavy.

Milióny nakazených

Infikovanie vajíčkami alebo larvami T. solium obvykle vyvoláva stav známy ako tenióza, pri ktorom v črevách človeka dochádza k tvorbe malých vakov alebo cýst, obsahujúcich larvy pásomnice.

V prípade tohto muža však došlo k rozvoju inej formy infekcie, známej ako cysticerkóza, kedy sa cysty parazita ukladajú do rôznych tkanív tela, ako sú svaly alebo mozog. Keď sa cysty objavia v nervovom systéme, hovoríme o stave zvanom neurocysticerkóza.

Odhaduje sa, že na svete trpí neurocysticerkózou asi 2,5 milióna až 8,3 milióna ľudí. Tento problém je rozšírený hlavne v rozvojových krajinách, zvlášť tam, kde predstavujú ošípané primárny zdroj potravy alebo kde panuje nedostatočná hygiena.

Neurocysticerkóza sa najčastejšie prejavuje bolesťami hlavy a záchvatmi, pričom posledný menovaný symptóm postihuje až 80 % pacientov. Závažnosť symptómov závisí od toho, ktoré časti a tkanivá mozgu boli napadnuté parazitmi.

Prevencia

Predchádzanie infekcii T. solium je možné dôkladným varením bravčového mäsa. Ako uvádza MSD Manuals, odporúčaná minimálna teplota pre bezpečnú prípravu je ≥ 63 °C, meraná potravinovým teplomerom v najhrubšej časti mäsa. Pre mleté bravčové mäso sa odporúča ešte vyššia teplota, a to ≥ 71 °C.

Cestujúci do oblastí, ktoré sa vyznačujú zlými hygienickými podmienkami, by mali byť obzvlášť opatrní. Je dôležité vyhýbať sa potravinám, ktoré môžu byť kontaminované výkalmi, a zároveň sa vyvarovať konzumácii surového alebo nedostatočne tepelne pripraveného mäsa, aby sa minimalizovalo riziko infekcie.

Zdroje: Zdravoteka, Live Science, MSD Manuals

Najnovšie videá

Trendové videá