Ak Trump prehrá, zmení to celý svet. Toto sú scenáre, ako nový prezident USA zmení Slovensko a Európu
- Trump je neobľúbený u európskych politikov aj občanov. Pre mnohých je jeho znovuzvolenie nočnou morou
- Prípadné víťazstvo Joea Bidena by potešilo veľa z nich, ktorí očakávajú, že jeho zahraničná politika bude zhodná s tou Obamovou
- Vrátia sa s Bidenovým prípadným víťazovom do Európy zlaté časy, alebo ich Trump natrvalo poškodil?
- Pozri sa na scenáre vývoja, ktoré sa podľa nás môžu stať v prípade Bidenovho víťazstva
- Trump je neobľúbený u európskych politikov aj občanov. Pre mnohých je jeho znovuzvolenie nočnou morou
- Prípadné víťazstvo Joea Bidena by potešilo veľa z nich, ktorí očakávajú, že jeho zahraničná politika bude zhodná s tou Obamovou
- Vrátia sa s Bidenovým prípadným víťazovom do Európy zlaté časy, alebo ich Trump natrvalo poškodil?
- Pozri sa na scenáre vývoja, ktoré sa podľa nás môžu stať v prípade Bidenovho víťazstva
„Európska únia bola vytvorená s cieľom využiť USA,“ uviedol prezident USA Donald Trump podľa Business Insider. „Je vytvorená tak, aby využívala USA. Viem to. Vedia, že to viem, ale ostatní prezidenti o tom netušili.“
Podobných komentárov prezidenta Spojených štátov na adresu Európskej únie sa dá nájsť veľa. Nie je žiadnym tajomstvom, že Trump na rozdiel od svojich predchodcov Európskou úniou opovrhuje a vidí v nej konkurenta a nie spojenca.
Známa je aj jeho podpora európskych politikov, ktorí bojujú proti takzvanému Bruselskému diktátu. Trump sa pozitívne vyjadril o francúzskej političke Marine Le Pen, ktorá je známa svojimi nacionalistickými názormi.
Blízko má aj ku významnej postave Brexitu Nigelovi Farageovi, s ktorým ho spája aj spoločnosť Cambridge Analytica. Spoločnosť mala na základe dát s Facebooku ovplyvňovať nerozhodnutých voličov vo voľbách 2016 v Trumpov prospech.
Trump je nočnou morou pre niektorých Európskych politikov
Ďalšie štyri roky s nepredvídateľným a nespoľahlivým Donaldom Trumpom sú pre mnohých európskych politikov doslova nočnou norou. Okrem predstaviteľov Únie má Trump problém hlavne s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.
Kancelárka údajne mala rezignovať na komunikáciu s Trumpom. Amerického prezidenta nemajú radi ani občania Nemecka, ktorí označili jeho znovuzvolenie za väčšiu hrozbu ako koronavírus.
Zvolenie Bidena si prajú aj obyvatelia Európy
Zvolenie Bidena si prajú aj obyvatelia Európy. Agentúra YouGov uskutočnila prieskum v 7 európskych krajinách. Respondentov sa pýtali, koho výhru by si priali. Vo všetkých krajinách si väčšina oslovených praje výhru Joea Bidena. Najviac si jeho zvolenia želajú obyvatelia Dánska, a to až 80 percent z nich, najmenej Taliani, a to 58 percent.
Mnohí politici tak upriamili svoj zrak na kandidáta demokratov Joea Bidena, ktorý vzbudzuje rovnaké očakávania ako Barack Obama, ktorý nastúpil, po v Európe nepopulárnom Georgeovi Bushovi mladšom. Podľa mnohých je zárukou návratu spoľahlivosti a starých dobrých časov pre vzťahy medzi Európu a USA.
Bývalý viceprezident by takmer s určitosťou priniesol zlepšenie vzťahov medzi krajinami, otázne je v akej miere.
Pozrime sa na tri scenáre, čo sa môže stať vo vzťahoch USA a Európy, ak vyhrá Biden.
Návrat politiky z čias Obamu
Joe Biden už vysokú politickú funkciu vykonával ako viceprezident Spojených štátov, mnohí preto očakávajú, že jeho zahraničná politika bude zhodná s Obamovou.
„Pre Ameriku je naše spojenectvo s Európou cennejšie než zlato,“ uviedla vo svojej knihe Ťažké rozhodnutia Hillary Clinton, ktorá pôsobila ako ministerka zahraničia v prvej vláde Obamu.
„Naše putá i napriek napätiu Bushovej éry siahajú hlbšie než akékoľvek spory ohľadom konkrétnych politických krokov. Naši európsky spojenci zostali partneri, na ktorých sa Amerika u takmer každého problému obracia ako na prvých. Čo je však hlavné, jedná sa o spojenectvo založené na zdieľaných hodnotách, pevne zakorenených v oddanosti slobode a demokracii.“
Biden ako bývalý viceprezident pozná mnohých európskych politikov a má s nimi korektné vzťahy. Sám dokonca vystupoval aj v Európskom parlamente.
Mnohí očakávajú, že ukončí obchodné vojny s Európou, ktoré začal Trump a napraví škody, ktoré terajší prezident napáchal.
Americké média už teraz špekulujú, kto by mohol byť budúci minister/ka zahraničia v prípade výhry bývalého viceprezidenta. Horúca kandidátka na toto kreslo je bývalá veľvyslankyňa Spojených štátov pri OSN z Obamovej administratívy Susan Rice, čo by dokonale nahrávalo do kariet ľudom, ktorí si prajú návrat zahraničnej politiky z čias Obamu.
Svoje služby už ponúkla aj Clinton, ktorá uviedla, že je pripravená pomôcť v administratíve. Je však málo pravdepodobné, že by bola znova ministerkou. Ak by dostala nejakú funkciu, tak skôr poradnú.
Napriek tomu, že západná Európa si na Obamovu administratívu spomína ako na zlaté časy, nie každý zdieľa túto sentimentálnosť. Obama, Clinton a neskôr aj John Kerry brali spojenectvo ako samozrejmosť a svoju pozornosť upriamili hlavne na ázijsko-pacifický región. Krajiny typu Poľsko, ktoré spoliehajú na USA vo svojom obrannom programe, neboli týmto vývojom nadšené.
Túto chybu si všimol Trump a jeho tím, ktorí krajinám strednej a východnej Európy venovali väčšiu pozornosť, a to je aj jedným z dôvodov, prečo poľskí a maďarskí vládni predstavitelia podporujú práve Donalda Trumpa. Ďalšími sú, že spôsob vládnutia, hodnoty a aj populizmus Trumpa sa zhoduje s politikmi z krajín strednej a východnej Európy.
Pre obe krajiny sú zlaté časy teraz s Trumpom, ak vyhrá Biden, čakajú ich výčitky ohľadom stavu právneho štátu a v prípade Poľska aj so zaobchádzaním LGBTI komunity a siahaním na ženské práva.
Zlepšenie vzťahov, ale nie 100 % návrat ku Obamovej politike
Biden môže mať, a pravdepodobne aj má, rozdielne názory na niektoré medzinárodné otázky ako mal Obama, Clinton a Kerry. Rozkol v názoroch sa prejavil aj pri misii, ktorá mala dopadnúť vodcu al-Káidy Usáma bin Ládina v Pakistane. Biden bol vtedy proti zásahu, ktoré predstavovalo obrovské riziko, no nakoniec sa úspešne skončilo.
Ďalším významným faktorom môže byť izolacionizmus, ktorý sa šíri v progresívnom krídle demokratickej strany. Nejde o to, že by Bernie Sanders alebo Alexandria Ocasio-Cortez nechceli mať dobré vzťahy s Európou alebo ju nevideli ako partnera, skôr ide o to, že budú tlačiť na zníženie vojenských nákladov, ktoré zabezpečujú Európe bezpečnosť.
Práve vojenské výdavky sú problémom aj vo vzťahoch Merkelovej a Trumpa. Progresívne krídlo bude chcieť peniaze použiť na zvýšenie sociálneho zabezpečenia Američanov a môže trvať na tom, aby sa USA viac zaujímali o seba a svojich občanov ako o bezpečnosť cudzích občanov.
Rovnako nemôžme očakávať, že 78-ročný muž bude schopný cestovať po celom svete a riešiť zahraničné problémy, ako to často robil Obama alebo Bill Clinton. Skôr bude konať podobne ako Trump, svoje náprotivky bude pozývať do Bieleho domu a po krajinách, na rokovaniach alebo na návštevách v zahraničí ho bude zastupovať minister/ka zahraničia, prípadne viceprezidentka Kamala Harris.
Vzťahy s Európou zostanú na rovnakej úrovni ako teraz
Najmenej pravdepodobná možnosť ale aj to sa môže stať. Tlaky v demokratickej strane môžu Bidena donútiť zachovať súčasný stav izocionalizmu. Súčasné vzťahy sú na historickom minime. Na rozdiel od Trumpa ale existuje predpoklad, že by vzťahy medzi kontinentmi už naďalej nezhoršovali a nevyhrocovali.
Najpravdepodobnejšie je, že Biden sa bude snažiť napraviť škody v zahraničnej politike, ktoré napáchal Donald Trump so svojim prístupom, otázne je, do akej miery sa mu to podarí.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Business Insider, YouGov