Ak vás napadnú, nepomôžeme vám. Odídeme z NATO, vyhrážal sa Trump Európe
- Donald Trump mal európskym predstaviteľom povedať, že by v prípade napadnutia Európy USA nepomohla
- Bývalý prezident dokonca tvrdil, že by odišiel z NATO
- Donald Trump mal európskym predstaviteľom povedať, že by v prípade napadnutia Európy USA nepomohla
- Bývalý prezident dokonca tvrdil, že by odišiel z NATO
Európska obranná politika sa vo veľkej miere spolieha na pomoc Spojených štátov, ak by k útoku na starý kontinent došlo. Až po vláde Donalda Trumpa a vojne na Ukrajine si začali mnohí Európania uvedomovať, že Spojené štáty, ako garant bezpečia, nemusia byť správnym riešením.
Ilustrovať to má aj rozhovor medzi Donaldom Trumpom a šéfkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou. Trump sa mal v roku 2020 vyjadriť, že starému kontinentu v prípade napadnutia nepríde na pomoc, uvádza Politico.
„Musíte pochopiť, že ak bude Európa napadnutá, nikdy vám neprídeme pomôcť a podporiť vás,“ povedal Trump na schôdzke so šéfkou Komisie na Svetovom ekonomickom fóre v Davose. Prítomný bol aj eurokomisár Thierry Breton, ktorý túto príhodu prerozprával v utorok v Európskom parlamente.
„Mimochodom, NATO je mŕtve a my odídeme, vystúpime z NATO,“ uviedol Trump podľa eurokomisára. Ďalej na základe tvrdenia eurokomisára Trump dodal: „Mimochodom, dlhujete mi 400 miliárd dolárov, pretože ste nezaplatili, vy, Nemci, to, čo ste museli zaplatiť za obranu.“
Bývalý prezident sa opakovane pohrával s myšlienkou odchodu z NATO
Trumpove údajné výroky sú v súlade s jeho názormi na Alianciu, ktoré verejne i súkromne prezentoval.
Bývalý prezident podľa kritikov, medzi ktorých patria príslušníci armády či dokonca jeho bývalí poradcovia, nechápe dôležitosť spojenectiev a opakovane sa pohrával s myšlienkou, že zo Severoatlantickej aliancie vystúpi.
Najväčším „tŕňom v oku“ mu bola neochota niektorých členov Aliancie investovať 2 % zo svojho HDP do obrany. Trump tiež nechápal, prečo by Spojené štáty mali míňať finančné prostriedky na udržiavanie vojska mimo územia USA. Navrhoval, aby krajiny, kde sú prítomní americkí vojaci, Washingtonu platili.
Spochybňoval aj článok 5 Aliancie, ktorý má zaistiť bezpečnosť členov a Aliancie a pomoc pri napadnutí.
S postojom bývalého prezidenta nesúhlasia ani mnohí americkí zákonodarcovia, čo ich viedlo k presadeniu zákona známeho pod skratkou NDAA. Ten zakazuje prezidentovi jednostranné vystúpenie z NATO, bez toho, aby ho schválil Kongres. Za zákonom stál republikánsky senátor z Floridy Marco Rubio a demokrat Tim Kaine z Virgínie.
Breton sa podelil o príhodu len necelý týždeň pred začiatkom republikánskych primárok. Trump v prieskumoch vystupuje ako favorit. Guvernér Floridy Ron DeSantis a bývalá guvernérka Južnej Karolíny Nikki Haleyová zostávajú za Trumpom, i keď v niektorých štátoch ako New Hampshire prieskumy ukazujú, že sa Haleyová doťahuje za bývalým prezidentom.
Európa sa obáva návratu Trumpa
V Bruseli prevláda strach z toho, že sa podnikateľ vráti do Oválnej pracovne, a spolu s ním sa vrátia aj horšie vzťahy medzi USA a Európou.
„Bol to veľký budíček a možno sa (Trump) vráti,“ povedal Breton europoslancom. „Takže teraz viac ako kedykoľvek predtým vieme, že sme na to, samozrejme, sami. Sme členom NATO, takmer všetci, samozrejme, máme spojencov, ale nemáme iné možnosti, ako tento pilier navýšiť, aby sme boli pripravení na čokoľvek, čo sa stane,“ uviedol Brenton.
Eurokomisár volal po navýšení obranných kapacít v Európe. Na tento účel mala európska dvadsaťsedmička vyčleniť 100 miliárd eur.
Navyšovanie obranných kapacít však podľa mnohých nestačí a Európa by mala disponovať aj vlastnou armádou.
Najnovšie po jej založení volá taliansky minister zahraničia Antonio Tajani, informuje agentúra Reuters.
„Ak chceme byť mierovými jednotkami vo svete, potrebujeme európsku armádu. A to je základný predpoklad, aby sme mohli mať efektívnu európsku zahraničnú politiku,“ uviedol minister.
„Vo svete s mocnými hráčmi, ako sú Spojené štáty, Čína, India, Rusko – s krízami od Blízkeho východu po Indo-Pacifik – talianskych, nemeckých, francúzskych alebo slovinských občanov môže chrániť len niečo, čo už existuje, konkrétne Európska únia,“ dodal.
Myšlienku európskej armády podporujú aj mnohí európski politici, ako napríklad francúzsky prezident Emmanuel Macron, alebo maďarský premiér Viktor Orbán či vplyvný európsky diplomat Josep Borrell.
Zdroje: Politico, Reuters