Akcia Vírus: Balciar sa polícii prihlásil sám, so Skuhrom sú naďalej zadržaní

  • Medzi prepustenými bol niekdajší šéf Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Martin Kohút
  • Prepustení mali byť včera približne o 21.00 hodine
Ján Balciar
Na snímke je Ján Balciar TASR/Jakub Kotian
  • Medzi prepustenými bol niekdajší šéf Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Martin Kohút
  • Prepustení mali byť včera približne o 21.00 hodine

Niektorí zadržaní pri akcii Vírus, ktorá sa konala v utorok (19.9.) v ranných hodinách, sú už na slobode. Informuje o tom portál tvnoviny.sk s tým, že na slobode sú od včerajšej noci. Prepustení mali byť približne o 21.00 h.

Včera ráno sme informovali, že elitní policajti Národnej kriminálnej agentúry zasahovali od skorého rána v súvislosti podozreniami z rozkrádania verejných financií vo vojenskom spravodajstve.

Medzi prepustenými bol niekdajší šéf Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Martin Kohút, no aj herec, podnikateľ a exriaditeľ spravodajskej televízie Michala Gučíka.

Portál Aktuality.sk prišiel s informáciou, že počas akcie sa elitným policajtom nepodarilo zadržať Jána Balciara, bývalého riaditeľa Vojenského spravodajstva. Podľa vyšetrovateľa ide o muža, ktorý mal najväčší vplyv na rozhodovanie o tom, s kým sa uzavrú nevýhodné zmluvy na dodávky pre vojenských tajných.

Situácia sa však zmenila – Balciar prišiel na políciu sám s tým, že stále je zadržaný. Zadržaný ostáva aj Ľubomír Skuhra. Tít muži sú obvinení z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.

NAKA zaistila štýlový majetok

Pri akcii NAKA zaistila veľké množstvo majetku, šlo napríklad o investičné zlato v podobe mincí a tehličiek, ale aj byty a peniaze na účtoch podozrivých. Na jednom z účtov našli až 6 miliónov eur. NAKA zaistila aj fľašu alkoholu v hodnote 26 000 eur, za čo by sa dalo kúpiť lepšie auto. Šlo o limitovanú edíciu škótskej whisky.

Polícia podľa Hamrana vychádzala pri vyšetrovaní z operatívnych vlastných zistení i podozrení, ktoré v otázke efektívneho nakladania s verejnými zdrojmi v prostredí Vojenského spravodajstva načrtol Najvyšší kontrolný úrad.

Vyšetrovací spis má osem zväzkov a 2 700 strán, prílohy majú 11 zväzkov. „V prípade polícia vypočula 25 svedkov, analyzovalo sa viac ako 100 účtov, polícia sa takisto obrátila vo viacerých prípadoch na orgány v cudzine,“ dodal Hamran. Samotné uznesenie o vznesení obvinenia má vyše 80 strán.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ondrej Repa vysvetlil, že trestná činnosť sa diala prostredníctvom prostredníkov, špekulatívne vytvorených firiem. Nákupy sa pritom realizovali v utajenom režime.

Je tu dané podozrenie z nehospodárneho a neefektívneho nakladania s verejnými prostriedkami, ktoré v konečnom dôsledku končia v súkromných rukách,“ priblížil. Časť takto nadobudnutých peňazí sa polícii podarilo zdokumentovať, použitie ďalších prostriedkov sa ďalej preveruje.

Kauza Vírus sa podľa Hamrana týka nákupov na Vojenskom spravodajstve v rokoch 2013 až 2020. Pri predražených obranných technológiách pre Vojenské spravodajstvo došlo k spôsobeniu škody vo výške najmenej 74 miliónov eur. Malo sa tak diať v časoch ministrov Martina Glváča a Petra Gajdoša (Smer, resp. SNS.)

Medzi zadržanými z dnešného rána okrem Michala Gučíka, Ľubomíra Skuhru aj bývalý šéf Slovenského zväzu ľadového hokeja Martin Kohút. Kohút bol na čele firmy Ness, ktorá mala aj štátne zákazky.

Aktuálne ja zadržaných až 17 ľudí. Bývalého šéfa tajných Jána Balciara sa zadržať nepodarilo. Obvinenia boli vznesené za obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a obzvlášť závažný zločin legalizácie výnosu z trestnej činnosti.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: tvnoviny.sk, archív Startitup, Aktuality.sk

Najnovšie videá

Trendové videá