Aké dane platia najväčší miliardári na svete? Sadzby daní majú nižšie ako ty. A je to úplne legálne
- Spoločnosť ProPublica prišla s novou analýzou, kde opisuje nerovnosti v platení federálnych daní
- Upriamuje v nej pozornosť na najbohatších ľudí v Amerike, ktorí si však na platenie daní nepotrpia
- Spoločnosť ProPublica prišla s novou analýzou, kde opisuje nerovnosti v platení federálnych daní
- Upriamuje v nej pozornosť na najbohatších ľudí v Amerike, ktorí si však na platenie daní nepotrpia
Nová analýza spoločnosti ProPublica upriamuje pozornosť na problémy nerovnosti platenia federálnych daní z príjmu. Jedná sa o uniknuté daňové údaje – dane a odvody za posledných 15 rokov.
Správa poukazuje na to, ako najbohatší Američania platia veľmi nízke, v niektorých prípadoch dokonca žiadne, federálne dane z príjmu.
Správa nenaznačuje, že by miliardári porušili zákon
ProPublica zistila, že priemerná americká domácnosť, ktorá ročne zarába zhruba 70 000 dolárov (57 500 eur), ročne platila federálne dane 14 %. Avšak, 25 najbohatších Američanov (podľa zoznamu Forbes) platilo iba 3,4 % z rastu ich bohatstva medzi rokmi 2014 a 2018.
„Skutočná daňová sadzba“ spoločnosti je novým a nepochybne kontroverzným meradlom toho, koľko daní každý rok platil jednotlivec v porovnaní s ľudmi na zozname Forbes, ktorý uvádza rast majetku najbohatších Američanov.
Analýza ProPublica zistila, že Bezos v roku 2007 neplatil žiadnu federálnu daň z príjmu, a to aj napriek tomu, že jeho majetok vzrástol o 3,8 miliardy dolárov (3,1 miliardy eur).
Príjem, ktorý vykázal vo výške 46 miliónov dolárov (37,8 miliónov eur), dokázal totižto vyrovnať stratami z investícií a odpočítaním dlhov a ďalších výdavkov. Podobne je na tom aj Elon Musk, ktorý v roku 2018 neplatil žiadnu daň z príjmu.
Je však príznačné, že správa spoločnosti ProPublica nenaznačuje, že by títo miliardári porušili zákon. Skutočnú daň totiž vypočítava nie z príjmu, ale z majetku, čo pre bohatých ľudí znamená oveľa väčšie číslo.
Boli počítané nerealizované kapitálové zisky
ProPublica sa v správe venuje počítaniu nerealizovaných kapitálových ziskov, ktoré neboli podľa súčasného daňového zákona USA zdanené.
Miliardársky investor Warren Buffett, ktorý je zástancom vyšších daní pre bohatých, mal od roku 2014 do roku 2018 rast majetku o viac ako 24 miliárd dolárov (19,7 miliárd eur). Skutočnú daňovú sadzbu však zaplatil len vo výške 0,1 %.
Odráža to skutočnosť, že za dané obdobie vykázal príjem iba 125 miliónov dolárov (102,7 miliónov eur). Keďže si Buffett sám vypláca minimálny plat, väčšina jeho príjmov je vo forme nižšie zdanených kapitálových ziskov.
Zakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti Amazon Jeff Bezos zaplatil skutočnú sadzbu dane vo výške 0,98 %. Jeho bohatstvo medzi rokmi rovnakými rokmi vzrástlo o závratných 99 miliárd dolárov. V tomto období však vykázal príjem iba 4,22 miliárd dolárov (3,4 miliárd eur), uvádza Forbes.
Elon Musk, miliardár a výkonný riaditeľ spoločnosti Tesla, mal rast bohatstva medzi rokmi 2014 až 2018 o 13,9 miliárd dolárov (11,4 miliárd eur). Skutočnú daňovú sadzu zaplatil však vo výške 3,27 %, čo znamená, že vykázal príjem v podobe 1,52 miliardy dolárov (1,2 miliardy eur).
Biden navrhol sériu zvýšení daní
V súvislosti s touto problematikou navrhol prezident Biden navrhol sériu zvýšení daní, ktorá má byť určená najbohatším Američanom.
Medzi navrhované zvýšenia patrí zvýšenie najvyššej bežnej sadzby dane z príjmu z pôvodných 37 % na 39,6 %, taktiež zdaňovanie kapitálových výnosov a dividend vyššou bežnou sadzbou dane z príjmu pre domácnosti, ktoré tvoria viac ako 1 milión dolárov ročne.
Biden chce tiež vylúčiť zvýšenie na základe predtým nezdanených kapitálových ziskov prenesených na dedičov nad 1 milión dolárov (822 000 eur) pre jednotlivcov alebo 2 milióny dolárov (1,6 milióna eur) na pár, uvádza Forbes.
Tento krok v súčasnosti znamená, že všetky nerealizované kapitálové zisky, ktoré vznikli bohatému človeku, ktorý práve zomrel, nie sú nikdy zdaňované.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Pro Publica, Forbes