Ako bojovať proti plytvaniu jedlom? V tomto meste prišli na riešenie, ktorým sa môže inšpirovať aj Slovensko
- Nové gastro prevádzky v Bratislave a ďalších mestách rastú ako huby po daždi. Teoreticky sa v hlavnom meste koncentruje toľko potravín, že by sa najedla asi aj celá Bratislava. Veľké množstvo sa však jednoducho vyhodí.
- Nové gastro prevádzky v Bratislave a ďalších mestách rastú ako huby po daždi. Teoreticky sa v hlavnom meste koncentruje toľko potravín, že by sa najedla asi aj celá Bratislava. Veľké množstvo sa však jednoducho vyhodí.
Dnes väčšina spoločnosti naozaj nemá problém s nedostatkom jedla. Práve naopak, vo všeobecnosti kupujeme aj konzumujeme nadbytok, aký si naši predkovia nedokázali predstaviť. Z akéhosi „pudu sebazáchovy“, hlúpeho zvyku, chamtivosti či kvôli akciám v obchodoch kupujeme často také množstvá potravín, že ich nemáme šancu spotrebovať. Končia tak v koši.
Obrovský podiel na plytvaní potravinami majú jednoducho domácnosti, ktoré produkujú množstvo potravinového odpadu a nenaučili sa hospodáriť s jedlom efektívne. No podieľajú sa na tom aj supermarkety, ktoré kvôli nedokonalým zákonom vyhadzujú kvantá stále nezávadného jedla. V neposlednom rade sú to už spomenuté gastro prevádzky, ktoré však, keby chceli, dokážu tento problém riešiť naozaj efektívne!
S troškou šikovnosti by sa mohli inšpirovať projektom The Free Store, ktorý vznikol v meste Wellington na Novom Zélande a zabil dve muchy jednou ranou. Prečo? Pomohol reštauráciám, bistrám, kaviarňam či pekárňam od prebytkov a zároveň pomáha ľuďom v núdzi. Nie, nejde o žiadne nekvalitné zvyšky, ktoré sú tesne pred skazením. Iniciatíva si dáva záležať na tom, aby išlo o stále čerstvé a chutné jedlo, ktoré bolo ešte len pred chvíľou v ponuke v niektorej lokálnej street food prevádzke.
This is our team from The Free Store who slept rough last night (short of Monica who arrived a little after the photo…
Posted by The Free Store, Wellington on Friday, October 9, 2015
Iniciatíva vznikla v roku 2010 a inšpirovala sa kontroverzným umeleckým projektom. Išlo o otvorenie obchodu s potravinami, ktorý sa nelíšil od toho bežného, no bol tu jeden veľký rozdiel. Ľudia jednoducho mohli prísť vziať si jedlo zadarmo. Išlo samozrejme o to poukázať na neprirodzený stav spoločnosti, keď za jedlo musíme platiť, a o vyvolanie reakcie. Skupinku kamarátov z mesta Wellington to však inšpirovalo natoľko, že sa rozhodli niečo takéto zrealizovať na dlhodobej a funkčnej báze.
Posted by The Free Store, Wellington on Sunday, June 26, 2016
Dnes The Free Store funguje v meste Wellington už zopár rokov a usídlil sa v lodnom kontajneri prerobenom na „kamennú“ predajňu. Hladkú prevádzku zabezpečuje množstvo dobrovoľníkov. Hlavnú myšlienku projektu by sme mohli zhrnúť asi takto: Prečo by mali niektorí obyvatelia mesta hladovať, keď je v miestnych gastro prevádzkach toľko kvalitného jedla nazvyš, ktoré by sa inak vyhodilo? Navyše ide často o organické potraviny vrátane čerstvého pečiva, chutných sendvičov, burgrov, polievok aj hlavných jedál.
Tonight alone we redistributed $5,200 worth of amazing, quality, fresh food to nearly a hundred hungry friends. Our…
Posted by The Free Store, Wellington on Monday, March 27, 2017
Projekt sa snaží netváriť ako charita, ale operuje na princípoch priateľstva, láskavosti a prospechu pre všetkých. Chce ponúknuť možnosť plnohodnotne sa najesť aj ľuďom, pre ktorých môže byť cenovka prekážkou. A zdá sa, že to skutočne funguje, pretože každý deň daruje čerstvé jedlo približne 65 lokálnych prevádzok. Denne tak môžu obslúžiť až 100 zákazníkov z radov nielen bezdomovcov, ale aj nezamestnaných, dôchodcov či študentov.
Posted by The Free Store, Wellington on Sunday, December 18, 2016
Byť v núdzi nie je hanba. V dnešnom prehnane rýchlom svete, ktorý sa ženie za krehkou vidinou kariéry a peňazí, nečaká úspech na všetkých. Život je nevyspytateľný a ocitnúť sa bez peňazí, bez práce či na ulici môže takmer každý. Veď si spomeň už len na svoje študentské časy, keď si počítal každý cent a občas si ani nemal na chlieb. Ak by sme však s jedlom hospodárili efektívnejšie, dokázali by sme poskytnúť nevyhnutnú stravu aj ľuďom, ktorí na ňu nemajú. Či už je to len slobodná mamička alebo starý pán, ktorý nevyžije z dôchodku.
This is Bev – a regular customer who lives alone at the nearby Council flats. This week a volunteer overheard her…
Posted by The Free Store, Wellington on Saturday, August 8, 2015
Takýto model riešenia plytvania jedlom by sa dal úspešne aplikovať v každom meste s množstvom gastro zariadení, pokojne aj v Bratislave. Podobná iniciatíva sa tu už objavila, išlo o prebytočné potraviny, no bol tu problém s hygienou a legislatívou. S troškou šikovnosti a šťastia by však bolo možné ponúkať jedlá pripravené v ten istý deň, ktoré nemajú problém so zárukou, a poskytovať ich zadarmo ľuďom v núdzi. Veď koľko toho obľúbeného street foodu sa v meste denne vyhodí? Ani nechceš vedieť.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy