Ako by vyzerala pandémia na Slovensku? Z hotelov by boli nemocnice, štát by zatvoril obce a mestá
- Čo by sa stalo, ak by sme na Slovensku vyhlásili stav pandémie?
- Zatváranie škôl alebo donáška potravín až domov
- Slovensko má svoj pandemický plán a na možné šírenie vírusu je pripravené. Aspoň podľa plánu
- Čo by sa stalo, ak by sme na Slovensku vyhlásili stav pandémie?
- Zatváranie škôl alebo donáška potravín až domov
- Slovensko má svoj pandemický plán a na možné šírenie vírusu je pripravené. Aspoň podľa plánu
Na Slovensku bol potvrdený prvý prípad nákazy koronavírusom. Na tlačovej konferencii to oznámil premiér SR Peter Pellegrini spolu s hlavným hygienikom SR. Dôvod na paniku na Slovensku nie je, plán v prípade vypuknutia pandémie máme pripravený.
Čítaj viac >> Koronavírus je na Slovensku, prvý prípad potvrdili v Bratislave
- Ako by vyzerala pandémia na Slovensku?
- Zatvorili by sa v prípade pandémie všetky školy?
- Ako by sa riešila dodávka potravín?
- Museli by sa zatvoriť obce a mestá?
- Kde všade by vznikali provizórne nemocnice v prípade nedostatku miesta?
Slovensko má v prípade pandémie podrobný plán, ktorý by bol zavedený, ak prepukne chrípka alebo iný vírus, ktorý nevieme liečiť a nedalo by sa zabrániť jeho šíreniu.
Po prvom potvrdenom prípade koronavírusu na Slovensku zatiaľ vyhlásenie pandémie nehrozí, prinášame však všetky opatrenia, ktoré by mohli byť v takomto prípade aplikované. V súčasnosti poznáme 6 stupňov pandémie a pod každý z nich spadajú jednotlivé riešenia a obmedzenia, ktoré by sa na spoločnosť začali uplatňovať. Začíname práve šiestou, ktorá je poslednou pred vypuknutím pandemického stavu.
Fázy 1 až 5 neprinášajú žiadne obmedzenia pre pohyb ľudí
K tomu, aby došlo k vyhláseniu pandémie, je potrebné, aby sa splnili jednotlivé fázy, ktoré predchádzajú oficiálnemu pandemickému prepuknutiu.
Prvá fáza pandémie je zameraná na monitorovanie a hlásenie chrípky a chrípke podobných ochorení u ľudí v bežnom režime, získavanie aktuálnych informácii o výskyte chrípky u ľudí a u zvierat v SR a vo svete. Túto fázu máme už za sebou.
Druhá fáza je podľa definície zameraná na identifikovanie vírusu u zvierat a jeho vysoká miera nebezpečenstva pre ľudí. Zároveň sa definuje, či bol vírus zaznamenaný aj u zvierat v Slovenskej republike alebo nie. V druhej fáze sa tvorí legislatíva za účelom realizácie úloh pandemického plánu.
Tretia fáza je o všeobecných protiepidemických opatreniach, akými sú vypracovanie a prijatie zásad na predchádzanie vzniku a šírenia ochorení na chrípku.
Ľudia by boli motivovaní pre vytvorenie zásob osobných ochranných pomôcok pre skupiny osôb vo vysokom riziku nákazy. Slovensko sa momentálne nachádza v 4. fáze, kedy sme detekovali prvý prípad.
Vo fáze 5 už k dochádza rozsiahlejšiemu nahromadeniu a prípadov, avšak interhumánny prenos je stále lokalizovaný. Svedčí to o tom, že vírus sa postupne stále viac adaptuje na ľudí, ale zatiaľ nie je plne schopný prenosu. Hovoríme už o veľkom riziku pandémie.
V predposlednej fáze pandémie ide už o opatrenia, ktoré by mali zabrániť ďalšiemu šíreniu nákazy, avšak stále nedochádza k uzavretiu verejných priestranstiev alebo k nariadeniu nevychádzať z domu.
Uzatváranie miest a obcí a zamedzenie kriminality
V poslednej fáze vypuknutia pandémie je zvýšené riziko trvalého šírenia ochorenia a vírusu. Cieľom je podľa plánu minimalizovať úmrtnosť ľudí a zabezpečiť, aby sa vírus šíril čo najmenej. Štát by mal podľa plánu zabezpečiť rovnakú dostupnosť očkovacích látok a antivirotík pre všetkých občanov.
V tejto fáze by sa ľuďom už odporúčalo nosiť na verejných miestach, MHD alebo rôznych podujatiach ochranné masky a odporúča sa neschádzať na verejných priestranstvách.
Pri vypuknutí pandémie môže Ministerstvo vnútra SR uzavrieť celé obce (ako sme videli aj v Číne) a vyhlásiť nad daným územím karanténu. Súčasne by zariadila núdzová dodávka potravín pre danú oblasť a ministerstvo by sa muselo pripraviť na zabezpečenie ochrany ľudí.
Zatvorené školy a nemocnice v hoteloch
Mohlo by totiž prísť k drancovaniu a k násilnej kriminalite. Taktiež by sa musel kontrolovať nezákonný obchod s potravinami alebo zabezpečiť hranice pre potenciálne prijímanie migrantov.
Na pandémiu by sa museli pripraviť aj slovenské pošty. Štát by im musel zabezpečiť ochranné pracovné prostriedky a v prípade uzatvorenia niektorých prevádzok by museli byť prijaté opatrenia, aby sa balíky a listy dostali k majiteľom v karanténach v ten správny čas.
Ministerstvo školstva by sa v prípade pandémie muselo pripraviť na vytvorenie miest pre chorých pacientov v priestoroch internátov, školských ubytovní alebo športových zariadení.
Ak by bolo stále málo lôžok pre chorých ľudí, tak by sa mohli začať využívať kúpeľné zariadenia, penzióny alebo hotely. Školy by sa na celom Slovensku uzavreli a ministerstvo by pripravilo náhradný plán výučby žiakov a študentov. Očkovanie všetkých občanov by zabezpečovalo ministerstvo dopravy pôšt a telekomunikácii.