Ako chce Fico „siahnuť“ na vklady v bankách a II. pilier Slovákov? „Ľudí nepripravíme o úspory.“
- Ministerstvo dopravy potrebuje 500 miliónov eur
- Premiér hovorí o druhom pilieri aj súkromných účtoch ľudí
- Vláda má takéto možnosti
- Ministerstvo dopravy potrebuje 500 miliónov eur
- Premiér hovorí o druhom pilieri aj súkromných účtoch ľudí
- Vláda má takéto možnosti
Verejné financie musí vláda Roberta Fica (Smer-SD) upratať, a zároveň chce investovať do výstavby. V bankách majú ľudia vklady na požiadanie vo výške viac ako 31 miliárd eur, v druhom pilieri je 15 miliárd, píše Pravda. Ide približne o štvrtinu hrubého domáceho produktu (HDP), teda ročného výkonu ekonomiky. Vyše 43 miliárd eur majú ľudia v bankách vo forme vkladov.
„Pripravujeme inovatívne myšlienky, ktoré by sa týkali využívania, nechcem povedať zamrznutých, ale málo využívaných súkromných vkladov a súkromného kapitálu na Slovensku,“ povedal Fico. Ako uviedla Pravda, vláda môže mať v tejto oblasti problémy. Mnohých Slovákov nekonkrétne vyjadrenia premiéra vydesili, boja sa o svoje peniaze. Pripravili sme prehľad, ktorý si do najvyššej možnej miery objasní situáciu.
Dva základné problémy
Prvý problém spočíva v tom, že zasahovať do súkromných úspor ľudí je veľmi náročné a ťažko realizovateľné. Druhým problémom je, že peniaze, ktoré sú uložené na účtoch v bankách, nie sú všetky uzamknuté v trezore. Každá komerčná banka udržiava len časť peňazí v hotovosti, aby bola schopná vyplácať vklady klientov, zvyšok investuje do podnikania na získanie zisku. Preto bude vláda hľadať spôsoby, ako presvedčiť ľudí, aby dobrovoľne vybrali časť svojich úspor z bánk a v budúcnosti ich nevkladali späť.
„Emitovanie dlhopisov pre obyvateľstvo je bežnou praxou vo väčšine vyspelých krajín, v ktorých ho vlády využívajú najmä na krátkodobé financovanie alebo ako doplnkový zdroj. Napríklad v susednom Česku je objem vydaných dlhopisov pre štát približne 90 miliárd českých korún, čo však tvorí iba tri percentá na celkovom objeme dlhu,“ uviedol analytik 365.bank Tomáš Boháček.
Týmto spôsobom môže štát získať peniaze lacnejšie, analytik ale upozorňuje, že iba krátkodobo a najmä v prípade dobrej stratégie a komunikácie. „Ak sú napríklad úrokové sadzby na vkladoch a termínovaných produktoch nízke, ako teraz na Slovensku, môže štát prilákať investorov atraktívnejšou vyššou sadzbou, ktorá môže byť však stanovená nižšie ako trhová úroveň našich obchodovaných vládnych dlhopisov, ktoré dnes patria medzi tri najvyššie v eurozóne,“ hovorí Boháček.
Generálny riaditeľ Partners Investments, upozorňuje, že je dôležité, aby všetky schémy, ktoré štát pripraví, boli dobrovoľné. Ľudia by sa podľa neho mali dobrovoľne rozhodnúť, či chcú investovať do budúcich dôchodkov. Investovanie ale má mať dobrý výnos, ktorý je bežný pri dlhopisoch v podobných krajinách. „Ak štát vydá dlhopisy a ľudia si ich budú môcť dobrovoľne kúpiť, proti tomu sa dá ťažko namietať,“ povedal Radovan Ďurana z inštitútu INESS. Dôležité teda bude, aký výnos chce vláda garantovať.
Zníženie príspevkov do druhého piliera
Čítajte viac z kategórie: Ekonomika
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.