Ako chce Fico „siahnuť“ na vklady v bankách a II. pilier Slovákov? „Ľudí nepripravíme o úspory.“
- Ministerstvo dopravy potrebuje 500 miliónov eur
- Premiér hovorí o druhom pilieri aj súkromných účtoch ľudí
- Vláda má takéto možnosti
- Ministerstvo dopravy potrebuje 500 miliónov eur
- Premiér hovorí o druhom pilieri aj súkromných účtoch ľudí
- Vláda má takéto možnosti
Jedným z opatrení vlády, ako konsolidovať verejné financie, je aj zníženie príspevkov do druhého piliera z 5,5 % vymeriavacieho základu na 4 %. Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) sa zatiaľ odpovedi na otázku, či vláda bude chcieť podobný zásah urobiť opäť, vyhýba. Nevyjadril sa ani k tomu, či vláda plánuje ďalšie otvorenie druhého piliera. Podľa kritikov prišli ľudia počas minulých vlád Fica o miliardy eur v budúcich dôchodkoch. O peniazoch z druhého piliera hovoril aj Fico.
„Často peniaze, ktoré si ľudia odkladajú na dôchodkové zabezpečenie, končia v USA, my cez súkromné peniaze podporujeme USA a nepodporujeme rozvoj na Slovensku,“ povedal. Ministerstvo dopravy podľa neho potrebuje zo súkromných zdrojov na svoje projekty 500 miliónov eur.
Pokiaľ ide o druhý pilier, možnosťou vlády je vytvoriť produkt, ktorý bude alternatívou ku garantovaným a k negarantovaným fondom, ktoré v druhom pilieri existujú už dnes. Sporitelia by boli upovedomení o tom, že svoje peniaze dávajú napríklad do stavby ciest.
SaS spustila petíciu
V pondelok (29. 4.) spustila opozičná strana SaS petíciu na ochranu druhého piliera. Vláda by totiž podľa strany mohla pilier otvoriť. Predseda SaS Branislav Gröhling zdôraznil, že ak petícia získa 100 000 podpisov, bude sa musieť prerokovať v parlamente. Druhý pilier podľa neho otvorili vlády smeru v minulosti štyrikrát a získali z neho celkovo viac ako 1,1 miliardy eur. Ako problém vníma tiež presun týchto peňazí z výnosných fondov do nevýnosných, čo sa stalo taktiež počas vlády Smeru-SD v roku 2013.
Detaily ústavného zákona, ktorý SaS predložila minulý týždeň do parlamentu, upresnil podpredseda SaS Marián Viskupič. Dôchodky v druhom pilieri ním chcú ochrániť tak, že budú neodňateľné. „Žiadny Slovák tak o úspory nemôže prísť. Okrem toho určujeme výšku platby do druhého piliera, stanovujeme delenie dôchodkového systému či pravidelné minimálne zvyšovanie dôchodkov,“ uviedol Viskupič.
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš (Hlas-SD) v diskusnej relácii televízie TA3 v nedeľu (28. 4.) vyhlásil, že vláda nepripravuje žiadne zmeny, ktoré by pripravili ľudí o úspory v druhom pilieri a ani neplánuje ďalšie znižovanie príspevkov do tohto sporenia.