Ako sa chrániť pred koronavírusom? Rúška a ani masky nepomôžu

  • Koronavírus sa stále nebezpečne šíri a niektoré klasické rady ochrany pred vírusom nemusia byť správne
  • Rúška, masky alebo rukavice nie sú podľa odborníka to najdôležitejšie
BeFunky-collage (1)
Preventívne cvičenie na Urgentnom príjme/TASR
  • Koronavírus sa stále nebezpečne šíri a niektoré klasické rady ochrany pred vírusom nemusia byť správne
  • Rúška, masky alebo rukavice nie sú podľa odborníka to najdôležitejšie

Nebezpečný koronavírus má už stovky nakazených ľudí a stovky mŕtvych. V Číne stúpol počet úmrtí už na viac ako 500.

Na Slovensku sme zatiaľ žiadny prípad nezaznamenali a odborníci hovoria, že by sme nemali panikáriť. Aký je však najúčinnejší spôsob ochrany pred koronavírusom? Téme sa venoval portál Bloomberg.com.

Mnohí ľudia si myslia, že ich ochránia rúška, ochranné masky alebo rukavice. Opak však môže byť pravdou. Podľa Bloombergu je najlepším spôsobom ochrany pred nakazením jednoduché umývanie rúk, obzvlášť na letisku alebo v lietadle.

Vírus totiž nedokáže prežiť dlho na sedadlách alebo iných materiáloch, takže ľudský kontakt je jeden z najviac pravdepodobných pri nákaze a prenosu vírusu.

Riziko v lietadlách?

Podľa odborníka Davida Powella z Medzinárodnej asociácie leteckej dopravy je pravdepodobnosť prenosu vírusu na palube lietadiel veľmi nízka. V rozhovore pre Bloomberg hovorí, že recyklovaný vzduch v lietadlách prechádza cez filtre, ktoré sa používajú pri chirurgických operáciách.

„Je zaručené, že dodávaný a recyklovaný vzduch v lietadlách je na 99,97% (alebo viac) bez vírusov a iných častíc,“ hovorí Powell pre Bloomberg. Vírus sa tak podľa neho prenáša priamo cez ľudí.

Powell radí, že ak ste na palube lietadla alebo v akomkoľvek rizikovom prostredí, základom je umývanie a dezinfekcia rúk. Ak ši človek kýchne, mal by si tvár zakryť nejakým ruškom alebo rukávom. Neodporúča sa dotýkať vlastnej tváre.

Čo sa týka masiek a rúšok, tak podľa odborníka existuje len málo dôkazov o tom, aké sú účinné. Používať masky priveľmi dlho nič nevyrieši. Rukavice sú podľa neho ešte horšie, pretože práve na nich sa môžu preniesť rôzne vírusy a ľudia majú tendenciu dotýkať sa v rukaviciach vecí, ktorých by sa nikdy nedotkli.

Podľa virológa SAV Borisa Klempu by sme na Slovensku nemali panikáriť. „Panika u slovenského obyvateľstva zatiaľ nie je na mieste a treba to jednoznačne povedať. Pokiaľ nemáme zdokumentovaný prípad, tak treba vychádzať z toho, že tento vírus tu nie je,“ myslí si Klempa.

zdroj: TASR

Lekára chcela polícia umlčať

Smrť čínskeho lekára, ktorý sa snažil varovať pred novým koronavírusom, vyvolala v krajine bezprecedentný hnev a žiaľ. Li Wen-liang zomrel po tom, čo sa infikoval počas liečenia pacientov vo Wu-chane. Informuje o tom SITA.

V decembri pritom zaslal správu kolegom – lekárom, v ktorej varoval, že nový vírus vyzerá ako SARS. Polícia mu však prikázala, aby „prestal s falošnými tvrdeniami“ a začala ho vyšetrovať pre „šírenie fám“. Jeho smrť preto vyvolala v Číne veľké pobúrenie.

Ľudia už predtým obviňovali komunistickú vládu, že zľahčuje vážnosť novej epidémie a zo začiatku sa ju dokonca snažila utajiť. Lekárova smrť ale situáciu ešte viac vyhrotila a vyvolala diskusiu o potláčaní slobody slova v Číne. Štátny protikorupčný úrad najnovšie oznámil, že sa bude zaoberať prípadom týkajúcim sa lekára.

zdroj: Preventívne cvičenie na Urgentnom príjme/TASR

Vírus ovplyvní aj ekonomiku

Epidémia nového koronavírusu sa prejaví nielen na vývoji čínskej, ale aj globálnej ekonomiky. Je to z dôvodu vysokej integrácie čínskeho hospodárstva do dodávateľských reťazcov vo svete. Informuje o tom agentúra SITA.

„Vysoký stupeň integrácie čínskeho hospodárstva do globálnych dodávateľských reťazcov znamená, že táto epidémia bude mať pravdepodobne širší dosah aj mimo krajiny,“ uviedol Peter Mucina, riaditeľ spoločnosti Euler Hermes na Slovensku.

Textilný, počítačový a elektrotechnický sektor sú podľa neho obzvlášť vystavené novej situácii v najľudnatejšej krajine sveta, keďže pridaná hodnota Číny v týchto odvetviach predstavuje 19 % a na svetovej výrobe má 17-percentný podiel.

Najviac závislé od Číny sú krajiny ako Taiwan (5 % miestnej výroby využíva čínske vstupy), Južná Kórea (4 %), Holandsko (3 %), Maďarsko (3 %) a Indonézia (3 %).

Zdroje: SITA, bloomberg.com

Najnovšie videá

Trendové videá