Ako sa stal kráľom Zemplína? Mikuláš Vareha, rytier von DPH, sa dodnes považuje za nevinného
- V roku 2019 ho prepustili po 9 rokoch na slobodu, neodvádzal dane a poistné
- Jeho družka si dodnes myslí, že vo väzení bol neprávom
- Bývalý policajt organizoval amatérske zápasy a na Zemplíne chcel založiť ZOO so slonmi
- V roku 2019 ho prepustili po 9 rokoch na slobodu, neodvádzal dane a poistné
- Jeho družka si dodnes myslí, že vo väzení bol neprávom
- Bývalý policajt organizoval amatérske zápasy a na Zemplíne chcel založiť ZOO so slonmi
Samozvaný kráľ Zemplína. Takto sa Mikuláš Vareha nazýval. Dokonca si založil vlastný web, na ktorom sa označuje ako podnikateľ a filantrop. My ti ho predstavíme ako podnikateľa z východného Slovenska, ktorý mal blízko k bývalému prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi či jeho žene.
Podľa obyvateľov Zemplína si vedel užívať život, veď po tejto oblasti sa premával na vrtuľníku. S podnikaním začal dávno. Figuroval ako konateľ a spoločník v 77 firmách a 11 z nich medzi sebou nakupovalo a predávalo štepné púčiky jabloní a lykožrúty v objeme viac ako 55 miliónov euroočiek a viac ako 414 miliónov kusov lykožrútov.
Najznámejší a najkontroverznejší zemplínsky podnikateľ
Pestoval hrozno, z ktorého vyrábal tokajské víno. Jeho dlhodobými cieľmi bolo vykopať najdlhšiu vínnu pivnicu na svete a založiť na Zemplíne obrovskú ZOO, v ktorej by návštevníci našli aj slony.
So svojou terajšou družkou Danielou Bodnárovou sa zoznámil pred 20 rokmi v jeho obchode, do ktorého ju prijal ako predavačku. Podľa jej slov nemal usporiadaný život a pracoval ako policajt. Po čase sa dvojica zblížila a Mikuláš sa k Daniele presťahoval.
Jeho policajní kolegovia ho vždy opisovali ako úspešného a dobrého policajta, ktorého práca bavila. Podotkli, že z práce ho nikdy nevyhodili. Odišiel sám, pretože chcel podnikať. Po odchode začal podnikať s lacnou naftou z Ukrajiny. Naftu vzal do Maďarska, kde za ňu kúpil vínny mušt. Z neho urobil víno, ktoré odniesol späť na Ukrajinu. Práve tieto prvé obchody mu priniesli prvé milióny.
Aj napriek tomu, že Vareha vládol Zemplínu pevnou rukou, o ľudí sa staral. Venoval sa rybolovu, staval umelé hrádze pre rybárov, organizoval aj rôzne súťaže. Dva roky dokonca pôsobil ako prezident Slovenskej asociácie boxerov amatérov. Popri rybárskych súťažiach organizoval aj amatérske zápasy v lokálnom diskotékovom klube ako prezident boxerského klubu Agent 007 Slovenské Nové Mesto.
Podnikal vo všetkých oblastiach
Jeho aktivity sa začali zameriavať na poľnohospodárstvo. Choval zvieratá v agrofirmách – mohol sa pochváliť viac než 5 000 ovcami a 800-1000 kusmi hovädzieho dobytka. Mal aj výnimočný chov poľovnej zveri. Zaujímal sa aj o technické poľnohospodárstvo, napríklad obrábacie stroje.
Ďalej sa pohyboval v oblasti ovocinárstva. Jeho firma vlastnila 420 hektárový ovocný sad, ktorý bol v tom čase najväčším sadom so závlahou v Európe. Jeho podnikanie s vínom sa taktiež dočkalo úspechu. Z 8 vinárskych firiem v tomto regióne vlastnil Vareha až dve.
Podnikal aj s drevom. Zo severných oblastí Slovenska dovážal drevo, ktoré následne spracoval a predal ďalej. Sústredil sa na výrobu eurookien, eurodverí, stolov, stoličiek a skríň.
Čím si získal srdcia východniarov?
Jeho družka Daniela má na túto otázku jednoduchú odpoveď. Začal riešiť rómsku problematiku, podporoval ich. Keď sa jeho podnikanie rozširovalo, Rómom dával zamestnanie a motivoval ich. Staral sa o nich. „Kúpil kravu a dal mi ju, aby som ju dojil. Aby som mal mlieko pre deti. Zabezpečil mi stravu, ja som sa staral len o kravu,“ hovorí Imrich Fényeš.
Vareha zamestnával prevažne Rómov, ktorí sa nemali kde uplatniť, pretože nemali žiadne vzdelanie. V čase nedostatku práce poskytol pozíciu až 650 ľuďom. Dokázal im priniesť dobytok a prácu pri píle. Bol pre nich Boh, ktorého volali Miki. Pomohol aj rodine s chorým dieťaťom, kupoval im lieky a tým predĺžil dieťaťu život. Zabudnúť nesmieme na to, že pravidelne organizoval akcie, na ktorých rozdával jedlo zadarmo.
Práve vďaka týmto skutkom Vareha rástol. Pomohla mu najmä fotka s bývalým prezidentom Ivanom Gašparovičom, vďaka ktorej sa cítil byť nedotknuteľný. Mikuláš spolupracoval s nadáciou vtedajšej prvej dámy – daroval jej 17 ton ovocia. Toto ovocie s ňou následne rozdal malým školákom.
Mafiánske spôsoby
Mikuláš Vareha si svoju nedotknuteľnosť veľmi dobre uvedomoval. Svedčia o tom stavby, ktoré postavil. Takmer všetky boli totiž v rozpore s protipožiarnymi opatreniami. Staval rôzne budovy, samozrejme, načierno. Obyvatelia sa z jeho úspechu tešili, no starostom to jedno nebolo.
Keď prišiel na daňový úrad, za opaskom mal dve pištole. V prípade rokovaní jednu z pištolí odvážne položil na stôl. Podľa Arpáda Soltésza sa Vareha pravidelne chválil svojimi schopnosťami. Vraj bol piatym najlepším strelcom v celej republike. Mal svoje pravidlá, ktoré ale striktne dodržiaval.
Riadil takmer 80 firiem, v ktorých mal všetko rozdelené. jedná z firiem len nakupovala, iná vlastnila nehnuteľnosti. Tento fakt začal zneužívať pre svoje obohacovanie. V rôznych aktivitách preháňal obchody cez vlastné firmy. Jeho obchodovanie sa tak stalo málo prehľadným.
Daňový raj
Všetky jeho obchody prebiehali v hotovosti. Na stretnutia chodil s viacerými kufríkmi, pričom každý reprezentoval jednu firmu. Nerobilo mu problém vybrať peniaze z jedného a vložiť ich do druhého. Obchodoval bez ekonomického efektu, v rámci vlastných firiem si vytvoril daňový raj.
Jeho aktivity začali mať aj trestný rozmer a začali sa oňho zaujímať viaceré úrady. Vareha abnormálnym spôsobom nakradol mnoho peňazí. Ľudia sa na to síce pozerali, no nikomu to nevadilo. Mesačné kontroly začali až neskôr. Vraj sa však nikdy nestalo, že kontroly našli nejaké nedostatky. Stále všetko sedelo. Môže to byť však spôsobené tým, že kontrolóri svoju činnosť nekoordinovali správne.
Tieto kontroly Vareha označoval ako šikanu voči jeho podnikateľskému úsiliu a myslel si, že všetci ho chcú diskreditovať. Boli aj dni, kedy do jeho firiem prišlo 35 kontrol. Nakoniec boli vyvodené závery, že k Varehovým obchodom nedošlo.
Voči kontrolám podal Mikuláš žaloby. Krajský súd mu vyhovel a kontroly zakázal. Polícia teda vzala Varehu do väzby. Na vyplatení DPH mal získať až miliardu korún.
Z väzenia ho prepustili skôr
Mikuláša zadržali v roku 2011. Súd mu vymeral trest odňatia slobody v trvaní 11 rokov a peňažný trest 100 000 eur. Pokutu však nezaplatil a tým pádom mal za mrežami stráviť o rok viac. V roku 2019 prichádzalo do úvahy jeho predčasné prepustenie.
Po deviatich rokoch sa tak zemplínsky kráľ dostal podmienečne na slobodu. „Dostala som šok, nevedela som, čo mám robiť, plakala som celou cestou. Dozvedela som sa to z médií, nečakala som to. Ešte aj kabát som narýchlo opačne obliekla na seba. Som rada, že na Mikuláša bude Mikuláš doma,“ povedala pre SME jeho družka Daniela.
Aj napriek tomu, že je Vareha z väzenia vonku, na slobode je len podmienečne. Na nohe má sledovací náramok a nesmie prekročiť slovenské hranice. Ak by sa rozhodol ísť do zahraničia, pôjde späť do basy. Okrem toho trpí viacerými zdravotnými problémami. Trápi ho cukrovka, vysoký krvný tlak a ťažká forma psoriázy.
Tvrdí, že je nevinný
Síce boli dôkazy proti nemu jednoznačné, Vareha dodnes tvrdí, že je nevinný, a že nič zlé neurobil. „Každý vie, že som sedel nevinne. Prokuratúra na mňa tlačila, aby som sa priznal a to podľa zákona nemôže,“ komentoval Vareha v roku 2019.
O svojej nevine bol Vareha presvedčený už počas hlavného pojednávania na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Na jeho nevine trvá aj jeho družka Daniela.
Myslí si, že súd voči nemu pochybil a za tieto chyby polície a úradov žiada astronomické odškodné – 1 miliardu eur. K tejto sume sa dostal počas deviatich rokov, ktoré strávil za mrežami. „Suma je vysoká, lebo vo firmách sme mali vysoký obrat,“ povedal v roku 2020 pre aktuality.sk.
„Kedy získate DPH? Keď váš nákup bude väčší ako predaj. Ja som vždy viac kúpil ako predal. Takže vždy som musel dostať DPH. Nikdy som neplatil DPH, ani nikdy nebudem, len som využíval zákon,” vysvetľuje.
Zdroje: Youtube, SME, Denník N, tvnoviny.sk, aktuality, Vareha.com, hnonline.sk, romea.cz, Biztwwet.eu, Youtube