Ako sa z veksláka stal predseda parlamentu a z vtipného zoskupenia ľudí politické hnutie
- Boris Kollár je predsedom strany Sme rodina a stojí aj na čele NR SR
- Pozreli sme sa na jeho podnikateľské aktivity, začali sme v tínedžerských časoch
- Boris Kollár je predsedom strany Sme rodina a stojí aj na čele NR SR
- Pozreli sme sa na jeho podnikateľské aktivity, začali sme v tínedžerských časoch
V temných postkomunistických rokoch sa dalo a mohlo takmer všetko. Rozmer slobody sme ešte úplne nechápali a niektorí prezieravci asi trochu tušili, že ešte je čas vyťažiť zo systému maximum.
Z vekslákov sa po 89-tom stávali podnikatelia. Taká bola aj cesta Borisa Kollára, ktorý sa práve v búrlivom období 90. rokov „vyšvihol“. Kto sa vtedy vedel obracať, tomu sa darilo a nahrabal si, koľko sa dalo. Dnešní, ak nie vplyvní, tak aspoň bohatí ľudia prišli k svojim majetkom práve v bujarých porevolučných rokoch. Boris Kollár je spojením oboch. Momentálne je bohatý a ako predseda parlamentu aj dostatočne vplyvný človek.
Dlhodobo sa necháva počuť, že pochádza z biednych pomerov a všetok majetok a postavenie, ktorým dnes oplýva, nadobudol sám, s vlastným hnacím motorom.
Od cukrovej vaty k heroínu
Rodený Bratislavčan začínal na Zlatých pieskoch. Predával cukrovú vatu. Bolo to ešte pred Nežnou revolúciou a Boris Kollár sa týmto mladíckym biznisom vôbec netají. Neskôr stánok predal a rozbehol podnikanie s kadečím.
V tej dobe to bolo podľa samotného Kollára oveľa jednoduchšie ako dnes. Stačilo mať odvahu a človeka, ktorý nad tebou držal ochrannú ruku. Súkromne podnikať sa vtedy nedalo, podnikateľom bol štát a nikto iný. Najskôr „dovážal“ počítače z Nemecka. Vďaka tomuto biznisu si zarobil prvé milióny.
Nepredával ich jednotlivcom, hoci to tvrdí. Na inzerát mu odpisovali štátne firmy, ktorým kvalitu zo západu rád sprostredkoval. A tak sa z neznámeho veksláka postupne stával podnikateľ.
Začiatkom 90. tych rokov sa asi 20-ročný Boris Kollár po boku Petra Steinhübela a Romana Deáka údajne zapojil do obchodov s valutami, drogami a striebrom. Títo dvaja sa potom stali významnými členmi bratislavského podsvetia. Dnes už nežijú.
Boris Kollár dodnes tvrdí, že ich pozná z ihrísk a mládežníckych sídliskových skupiniek. Nadácia Zastavme korupciu spolu, poprední investigatívni reportéri zo známych slovenských denníkov podporovaní Fondom investigatívnej žurnalistiky, ale aj osobnými prispievateľmi sa dlhodobo venujú prípadom spojeným s neistým pozadím. Takým je v období niekoľkých rokov aj podnikateľské prostredie okolo Borisa Kollára.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Hoci sú obvinenia na stole, Kollár nikdy vo veci nelegálnych obchodov vyšetrovaný nebol. Do trestnoprávnej roviny sa kauzy, na prvý pohľad nedotknuteľnej a svätej trojice Steinhübel, Deák a Kollár nikdy nedostali, pretože v čase po revolúcii nasledoval rozpad federácie a následne vznik nového štátu. Išlo o tzv. preklenovacie obdobie, kedy sa mnoho takýchto prípadov premlčalo.
Keď sa médiá, polícia či dokonca súdy pýtali Borisa Kollára na známych mafiánskych bossov a ich vzájomné prepojenia, odpovedal jednotne, že všetkých pozná z detstva. Kapitola mafiánskych a pochybných podnikateľských prieťahov sa však neuzavrela v roku 1992, ako Kollár tvrdí.
Potom si kúpil vlek
Posledná dekáda minulého storočia už patrila iným podnikateľským aktivitám. Zameral sa na segment turistiky. V 1992 vznikla spoločnosť Goimpex Bratislava, ktorá v Kollárovom portfóliu figuruje dodnes. Na strednom Slovensku sa vďaka nej začal budovať luxusný lyžiarsky rezort. Rámci komplexu, ktorý dnes poznáme pod názvom Park Snow Donovaly, spadá pod túto firmu prevádzka lanovky.
Donovaly sa vďaka aj jeho rozsiahlym finančným príspevkom začali meniť zo dňa na deň. A výstavbám stále nie je koniec.
Koncom minulého roka oznámil verejnosti ďalšie staviteľské aktivity, ktoré by rád na Donovaloch uskutočnil. Na vrcholovej stanici sedačkovej lanovky Donovaly – Nová hoľa chce postaviť luxusnú reštauráciu. S výstavbou sa má začať už v októbri.
Lyžiarsky rezort je však už dnes rozdelený medzi dvoch obrovských investorov, jedným je Kollár a druhým J&T. Dnes si už len príjemne sekundujú.
V júni roku 1995 založil akciovú spoločnosť s názvom Prvá Tatranská. Tá vlastnila všetky lyžiarske strediská v Tatrách. O rok neskôr založil spolu s mestom Ružomberok Skipark Ružomberok, ktorý v súčasnosti nesie názov Malinô Brdo Ski&Bike Park.
V roku 1999 sa stal majiteľov FUN rádia a jeho meno figuruje vo viacerých firmách. V rádiu dokonca aj sám účinkoval. V nočnej kontaktnej relácii K-fun vystupoval ako samozvaný sexuológ s krycím názvom Chlipnička.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
K jeho bočným podnikateľským zárobkom patril aj biznis v Amerike, kde si podľa portálu Topky.sk rozbehol požičovňu áut.
Podnikateľské aktivity Borisa Kollára sa v mnohom prelínali aj s priateľskými dovolenkami či posedeniami pri káve práve na Donovaloch s mafiánom a dnes obvineným okrem iného aj z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, Marianom Kočnerom.
Od vstupu do politiky, v marci 2016, nemôže svoj biznis aktívne riadiť.
K turizmu mal blízko stále
Preto si ako 50-ročný obhájil titul magister na Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici. Absolvent environmentálneho manažérstva študoval externe. Dnes je jeho titul predmetom mnohonásobného spochybňovania a pripisovania jeho záverečnej práce, je to skôr plagiát ako autorská diplomová práca.
Magister Boris Kollár sa však obhajuje, že do politiky nešiel preto, aby bol magistrom, ale preto, aby pomáhal ľuďom. Aj napriek vehementným snahám koaličných partnerov sa však postu predsedu parlamentu vzdať nemieni. Premiér Igor Matovič mu s odchodom pomôcť neplánuje. Očakáva, že Kollár sa spamätá a poprípade opustí lukratívny post sám.
Svoje štúdium na tejto súkromnej vysokej škole obhajuje tým, že k turizmu mal vždy blízko. Venoval sa mu predsa v rámci priebehu svojich niekoľko ročných podnikateľských aktivít.
Každý sa z nich smial
Politických pokusov bolo viacero. V roku 2016 sa rozhodol kandidovať v parlamentných voľbách s novým hnutím Sme rodina. Celému predchádzalo jedno veľké fiasko. Podnikateľ spolu s pár známymi zozbierali potrebný počet podpisov a vďaka veľkej podpore biznismenov, známych tvárí z šoubiznisu či politického prostredia vznikol subjekt, ktorému spočiatku nikto nedôveroval.
Už samotný názov budil v ľuďoch nedôveru a niektorí ho dokonca prirovnávali k absurdnej strane Nory Mojsejovej, dnes už Kabrheľovej, ktorá sa ako podnikateľka, rovnako ako Kollár, jedného dňa rozhodla presadiť v politických vodách.
Od prvopočiatku chcelo toto hnutie pomáhať predovšetkým rodinám. Svoj vznik odôvodňujú tým, že hnutie tohto typu bolo na Slovensku potrebné. Podľa ich slov predstavovali a stále predstavujú pomoc ohrozeným rodinám v našej krajine.
Dnes sa zo srandovných niekoľkých percent stalo silné hnutie, ktorá v tohtoročných parlamentných voľbách získalo od voličov silný mandát a jeho predseda sa rovno postavil na čelo parlamentu. V aktuálnych prieskumoch má hnutie Sme rodina stále vysokú dôveru Slovákov na úrovni takmer 13%.
Od 20. marca 2020 pôsobí ako predseda Národnej rady Slovenskej republiky.
Boris Kollár
Narodil sa 14. augusta 1965 v Bratislave, od roku 2015 je predsedom strany Sme rodina, ktorú založil/kúpil spolu s Milanom Krajniakom a Petrom Pčolinským. V rokoch 2016-2020 bol opozičným poslancom NR SR.
Je slobodný, má 11 detí s desiatimi ženami.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: mybystrica.sme.sk, dennikn.sk, sme.sk