Slováci by nemali kašlať na tvorbu finančnej rezervy na dôchodok. Odborník radí, aké kroky sa oplatí podniknúť
- Ak chceš mať v dôchodku dostatočné príjmy, je nevyhnutné mať finančnú rezervu
- Existujú rôzne možnosti, ako to dosiahnuť, tvrdí odborník
- Ak chceš mať v dôchodku dostatočné príjmy, je nevyhnutné mať finančnú rezervu
- Existujú rôzne možnosti, ako to dosiahnuť, tvrdí odborník
Aby mohli Slováci mať ako tak pokoj na duši aj v budúcnosti, bez dlhodobej finančnej rezervy to nepôjde. Ak chceme mať v dôchodkovom veku aspoň 70 percent zo súčasných hrubých príjmov, treba si odložiť peniaze na dôchodok alebo ich múdro investovať. V opačnom prípade nás môže čakať nepríjemné prekvapenie vo forme výrazného poklesu príjmov.
Ako si zabezpečiť finančnú stabilitu na starobu
Otázka, ktorá zostáva, je, ako sa majú malí podnikatelia a živnostníci postarať o svoje budúce nízke dôchodky. Títo ľudia totižto často platia iba minimálne odvody počas mnohých rokov svojej zárobkovej činnosti.
Preto je dôležité, aby si aj oni vytvorili finančnú rezervu na takéto situácie. Spoľahnúť sa výlučne na štátny dôchodkový systém je krátkozraké a nezabezpečí týmto živnostníkom dostatočné príjmy aj na staré kolená.
Redakcia Startitup oslovila v súvislosti s tvorbou finančnej rezervy a možnými rizikami pre malých podnikateľov či živnostníkov odborníka na financie Pavla Hreusa.
„Problém budúcich malých podnikateľov a živnostníkov je, že väčšina priznáva minimálne alebo nízke príjmy. To znamená, že ak sa sami aktívne nepodieľajú na tvorbe rezerv, svojho súkromného dôchodku, tak budú mať problém. Štátny dôchodok budú mať nízky. Preto im odporúčam niečo s tým urobiť,“ povedal Pavol Hreus.
Aké sú možnosti
Možností uvádza viacero. Napríklad štátom ponúkané riešenia: či už posielať dobrovoľné vklady na 2. pilier, alebo si založiť 3. pilier. „Nevýhodou tohto riešenia je závislosť od dôchodkového veku, skrátka ľudia si budú na peniaze musieť počkať. V prípade 3. pilieru je aj nevýhoda vyšších poplatkov. Z dôvodov vyššie odporúčam radšej nezávislú platformu na investovanie,“ vysvetlil.
„Napríklad dnes sú trendom pasívne ETF fondy, ktoré majú nízke poplatky a dokonca pri správnom nastavení sú oslobodené od dane z výnosu. Ďalšou možnosťou sú rôzne aktívne riadené podielové fondy, ktorých je ako smetí. Tu už treba dobre vyberať a dať pozor, do čoho fond investuje, aké má poplatky, aké minulé výnosy. Ide o aktívnu správu, čiže je treba zaplatiť portfólio manažéra. Pri každom investovaní je dôležité myslieť nielen na výnosy a poplatky, ale aj riziko,“ vymenoval finančný poradca.
„Pri dlhodobých investíciách jednoznačne odporúčam rokmi overené riešenia popisované vyššie. Sú vysoko diverzifikované, a teda minimalizujú riziko, že nič nezarobíte. Na druhú stranu sú dnes v trende rôzne špekulácie, lákajúce na vysoký výnos.“
Ako príklad uvádza kryptomeny, tradovanie, alebo aj investovanie do akcií jednotlivých firiem. Pri takýchto investíciách treba byť obozretný, pretože investor, klient si vyberá a manažuje svoje portfólio.
„Čiže narastá riziko, že moja investícia skončí v červených číslach, pretože som stavil na zlú kartu. A tá nevyšla,“ upozornil odborník.
Z pohľadu hospodárskych zmien dáva najväčší zmysel nesnažiť sa časovať trh, teda vyberať, kedy zainvestovať. „Treba pravidelne investovať každý jeden mesiac. Nakupovať v dobrom aj v zlom. A druhá vec, treba sa snažiť kupovať globálne investície, ako sa povie celý trh. Pretože nevieme, ktorej krajine, odvetviu alebo službe sa bude dariť a ktorej nie. História nám ukazuje, že toto je najmenej riziková stratégia investovania,“ dodal na záver Pavol Hreus.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy