Ako sme sa z nulového mediánu dostali na 14 nových prípadov. Hovoriť o katastrofe je však nezmysel
- Peking bojuje s koronavírusom, ktorý opätovne výrazne zasiahol krajinu
- V susednom Česku pribudlo za včerajší deň 118 prípadov
- Na Slovensku aj napriek nižšiemu počtu vykonaných testov pribudlo 14 nových pacientov
- Peking bojuje s koronavírusom, ktorý opätovne výrazne zasiahol krajinu
- V susednom Česku pribudlo za včerajší deň 118 prípadov
- Na Slovensku aj napriek nižšiemu počtu vykonaných testov pribudlo 14 nových pacientov
Kĺzavý medián na nule, dlhé týždne jednociferné čísla v počte nakazených a vykonaných niekoľko tisíc testov denne. Boli aj dni, kedy nepribudol žiaden nový pacient. Po mesiaci a pol tak dnes Slovensko hlási dvojciferný počet nakazených pacientov. Počet obetí, našťastie, nestúpa. Čo sa stalo, že odrazu začali červené čísla rásť?
S podobným problémom bojuje aj susedná Česká republika.
Vyše tri mesiace od pacienta nula
Prvý prípad sme na Slovensku zaznamenali 6. marca. Bol to piatok. Pacient pochádzal z Bratislavského kraja a šlo o 52-ročného muža, ktorého syn sa niekoľko týždňov pred vypuknutím príznakov u tohto pacienta vrátil z dovolenky v Benátkach. V Taliansku už bola v tom čase epidémia značne rozšírená. O niekoľko dní zatvorili hranice a v rámci zastavenia šírenia nákazy zavreli ľudí do karantény.
Na druhý deň, 7. marca, už na infektologickej klinike v bratislavskej Univerzitnej nemocnici hospitalizovali aj syna, dovolenkára, spolu s mamou.
Odvtedy prípadov v našej krajine pribúdalo. Najviac zasiahnutou krajinou bolo práve Taliansko, konkrétne severné územie.
Na Slovenku sa počet nových prípadov nikdy zo dňa na deň výrazne nelíšil. Odborníci považovali nízke čísla za dôsledok nedostatočného testovania. S nástupom Matovičovej vlády sa zmenilo hneď niekoľko vecí. Začalo sa vo veľkom testovať a postupne sme sa dostali k sľúbeným 3 000 testom denne, ktoré súčasný premiér ešte počas vládnutia Petra Pellegriniho avizoval.
Keď sa 15. marca vyhlásil núdzový stav, Slovensko sa ocitlo v intenzívnej situácii spamätávania sa z nákazy a jej vážnosti.
Prekvapivé úmrtia
Tie nastali tesne po Veľkonočných sviatkoch. Prípady sa objavili v rómskych osadách, kde sa situácia riešila operatívne.
Potom prišli prvé masívnejšie úmrtia v Dome sociálnych služieb (DSS) v Pezinku.
Situácia sa upokojila koncom mesiaca, kedy začala vláda Igora Matoviča pripravovať aj plán uvoľňovacích opatrení. Tie sa začali spúšťať 22. apríla.
Za včerajší deň pribudlo 14 nových prípadov nákazy novým koronavírusom. V utorok zase 9.
10 nakazených zo štvrtka pochádza z Banskobystrického kraja, 8 z okresu Revúca, 2 z Rimavskej Soboty. Kĺzavý medián ostáva na hodnote 3, kde sa pred niekoľkými dňami, konkrétne 14. júna, dostal.
Podľa slov ministra zdravotníctva Mareka Krajčího má väčšina z nich zdroj nákazy Českú republiku, oblasť Karvinej, ide o baníkov, ktorí sa vrátili domov a boli pozitívne testovaní. Minister sa takto vyjadril pre TV noviny Markízy. Ich klinický stav je momentálne dobrý.
Rovnako sa už zisťujú aj kontakty infikovaných. Markíza ďalej uvádza, že v prípade potreby budú dočasne zatvorené aj školské zariadenia, ktoré navštevovali ich príbuzní.
Česká republika sa nemá najlepšie
Za včerajší deň hlásia susedia 118 pozitívne testovaných. Počet sa každým dňom zvyšuje a neklesá na jednociferné číslo. Turizmus sa v krajine rozbieha, prichádza leto, krajina otvorila hranice. Pre niekoľko susedných ale aj vzdialenejších krajín bola vyhlásená ako bezpečná.
Slovensko začína oživovať ekonomiku, to postavilo na piedestál akútnosti. Dnešným dňom vošiel do platnosti ďalší uvoľňovací proces, ktorý umožnil predajcom ponechať obchody otvorené aj v nedeľu. Hlavný hygienik Ján Mikas si myslí, že tento krok je bezpečný a pomôže k výraznejšiemu naštartovaniu domácej ekonomiky a hospodárstva.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: tvnoviny.sk, TASR