Ako spoznať psychopata? Psychologička vysvetľuje poruchu, ktorú má viac ľudí, ako by si čakal
- Žijú medzi nami, ale nevnímame ich
- Ľudia so psychopatickými črtami sú všade okolo nás
- Psychologička prezradila, ako ich rozlíšiť od bežných ľudí
- Žijú medzi nami, ale nevnímame ich
- Ľudia so psychopatickými črtami sú všade okolo nás
- Psychologička prezradila, ako ich rozlíšiť od bežných ľudí
„Bol to absolútny psychopat, čo ma nútilo od neho odísť.“ Toto sú slová, ktoré sa už dávno stali bežnou súčasťou našej komunikácie, a v momentoch emocionálnej nízkej vlny sme ochotní tieto termíny použiť na adresu takmer každého z našich blízkych. No aká je skutočná realita, ktorú často prehliadame a mali by sme ju vziať do úvahy, a prečo v dnešnej dobe už oficiálna diagnóza „psychopat“ neexistuje?
O tejto rozsiahlej téme sme sa porozprávali so psychologičkou Naďou Jacko Lysákovou zo psychologickej poradne Mojra, ktorá nám túto antisociálnu poruchu osobnosti so psychopatickými sklonmi objasnila do hĺbky, a prinášame ti pohľad do sveta ľudí, ktorých morálne zásady nemajú hranice. Psychopati, respektíve ľudia s touto diagnózou, sú medzi nami.
- Ako sa psychopati odlišujú od narcistov a sociopatov?
- Do akej miery sú títo ľudia nebezpeční pre spoločnosť?
- Ako sa brániť pred ich manipuláciou?
- Prečo sú pre nás tak príťažliví a charizmatickí?
- Ako takíto ľudia fungujú v partnerských vzťahoch?
- Ako sa psychopatia líši u mužov a žien?
Celá spoločnosť si pojem psychopat spája s tým najviac negatívnym, či už sú to vraždy, alebo utrpenie druhých. Prečo je to tak?
Slovo psychopat nie je oficiálne diagnostické pomenovanie, keďže pojem psychopat pochádza zo starých diagnostických kritérií. V skutočnosti ide o antisociálnu poruchu osobnosti. Dôvodom je fakt, že slovo psychopat začala byť nadávka.
Spájať takýchto ľudí s niečím negatívnym je prirodzené. Pretože to negatívne aj je, či už sú to vraždy, alebo čokoľvek iné. Ale niekedy je to psychické utrpenie horšie ako vražda. Ak človek žije s niekým, kto je duševne narušený, tak je to pre neho obrovská záťaž a v tomto chápaní sa môže zdať miestami smrť ako vykúpenie, ale určite nie ako riešenie, a treba taký problém riešiť inak.
Ak niekoho nazveme psychopatom, bude za tým nejaká emócia a ten človek ani psychopat byť nemusí. Slovo psychopat sa používa v negatívnom kontexte. Bežne neoznačíte za psychopata niekoho, koho máte radi a chcete s ním niečo budovať. Už len to slovo je emočne ladené.
Ako ho spoznať? Čo sú jeho vlastnosti, ktoré ho odlišujú od ostatných?
Pokiaľ s ním nie ste v užšom kontakte, nespoznávate jeho myšlienky a správanie, je náročné takýchto ľudí odhaliť. Ak je to napríklad kolega, ktorý sedí vedľa a máte s ním minimálny kontakt, vy to nemusíte vedieť. Fungujú normálne a vedia sa začleniť do spoločnosti.
Keď sa zoznámim s niekým so psychopatickými črtami, často sú to pre nás veľmi príjemní ľudia. Majú charizmu a vedia sa empaticky vcítiť.
Ak chceme človeka s takouto diagnózou spoznať v spoločnosti, musí prejsť nejaký čas a je potrebné s ním nadviazať vzťah.
Hovorí sa, že kráčajú všade okolo nás. Ak už sa mi niekto so psychopatickými črtami pripletie do cesty, ako sa dá s takýmto človekom pracovať?
Pracovať sa s nimi dá a dokážu mať dokonca aj vzťah. Ale ten vzťah nikdy nebude o emóciách typu „mám toho človeka skutočne rád a záleží mi na ňom“.
Vnímajú len výhody, ktoré by im ten vzťah mohol priniesť. Dôvodov môže byť viacej, ale treba si uvedomiť, že tzv. psychopati sa dokážu perfektne prispôsobiť okolnostiam. Nikdy to však nebude štandardný vzťah, ktorý by napĺňal tú druhú osobu.
Pokiaľ tá druhá osoba nie je patologicky narušená, je to pre ňu veľmi náročné a toxické. Taký človek má totiž svoje vlastné štandardy a vzorce správania, ktoré nie sú v súlade s našimi normálnymi štandardmi. Môže za to fakt, že ich EQ je veľmi znížené a morálne zásady vnímajú inak.
Ich manipulácia je niekedy tak dobrá, že si to nedokážeme ani uvedomiť. Nie je to ako manipulácia pri deťoch, že chcem sladké a začnem plakať. Presne vedia, čo povedať, a majú všetky myšlienky premyslené. Daný človek si to ani nedokáže uvedomiť a zrazu sa stane obeťou psychického trýznenia.
Konzumná spoločnosť je zasýtená informáciami o psychopatoch, a to hlavne vďaka filmom a seriálom. Nemôže to mať pre mladých zlý vplyv do budúcna?
Tie informácie o psychopatických črtách nie sú samy o sebe zlé. Aspoň spoločnosť vie, že takí ľudia existujú. Skôr zlý vplyv má tá agresia a násilie, ktorá nám ukazujú.
Ľudia zistia o niekom, že majú také črty, tak sa ho bezdôvodne boja. Ale strach je niekedy zbytočný. Sú vykresľovaní ako ľudia s vysokou kriminalitou, pritom realita ukazuje, že tú kriminalitu nerobia všetci.
Psychopati teda nemusia byť hneď násilní, ale niektoré ich črty osobnosti perfektne zapadajú do pracovných pozícií agentov, policajtov a vojakov. Je logické tvrdiť, že človek so psychopatickými črtami by mal byť dobrý policajt, vojak?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Či je správne považovať takýchto ľudí za dobrých vojakov alebo policajtov
- Či sa psychopatom stávame alebo rodíme
- Či trpíš antisociálnou poruchou osobnosti, ak máš nízke EQ
- Ako prebieha liečba
- Ktoré faktory sú najviac rizikové pre vznik psychopatie
- Kedy je od takého človeka najlepšie odísť
- Či môže mať antisociálna porucha osobnosti aj nejaké pozitíva
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity