Ako ukončiť „mama hotel“: Tridsiatnik do rodičovského domu nepatrí. Mladí Slováci sú psychicky nezrelí
- Psychologička Lenka Valentíniová sa pre Startitup vyjadrila k trendu „mama hotel“
- Vysvetlila, prečo mladí ostávajú doma, ale aj to, kde robia rodičia chybu
- Psychologička Lenka Valentíniová sa pre Startitup vyjadrila k trendu „mama hotel“
- Vysvetlila, prečo mladí ostávajú doma, ale aj to, kde robia rodičia chybu
Prieskum Eurostatu v lete 2023 ukázal, že slovenskí mileniáli často žijú s rodičmi až do tridsiatky. Vo využívaní „mama hotelu“ prevyšujeme priemer Európskej únie.
Väčšina mladých dospelých na Slovensku sa spolieha na rodičov, čo sa týka bývania a s ním súvisiacich nákladov. Ich vlastné úspory sú zvyčajne nanajvýš skromné. Asi 20 % z nich podľa prieskumu vôbec nešetrí, čo prispieva k ich dlhšiemu pobytu v rodičovskom dome.
Startitup oslovil psychologičku Lenku Valentíniovú, ktorá nám vysvetlila, čo je hlavnou príčinou trendu bývania s rodičmi aj v dospelosti, ako s ním pracovať a k čomu môže viesť.
Z „mama hotela“ odchádzame až v tridsiatke
V porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie, slovenskí mladí dospelí opúšťajú rodinný dom výrazne neskôr. Priemerný vek, v ktorom Slovenky opúšťajú domov, je 29,5 roka, zatiaľ čo u mužov je to až 32 rokov. Naopak, Fíni sa osamostatňujú už ako 21-roční.
Finančná situácia týchto mladých dospelých nie je práve najlepšia. Viac ako polovica si mesačne dokáže odložiť len do 100 eur a pätina si neodkladá nič, napriek výhodám života s rodičmi. Dôvody sú rôzne, od nízkych príjmov po považovanie sporenia za nedôležité. Len malý počet ľudí do 30 rokov má na účte úspory vyššie ako 5-tisíc eur.
Okrem finančných faktorov zohráva v rozhodovaní mladých ľudí ostať doma dlhšie úlohu aj nedostupnosť bývania. Hypotéky už nie sú také prístupné ako v minulosti a trh s nájomným bývaním je obmedzený. Tento trend ovplyvňuje aj nedostatok štátnych sociálnych nájomných bytov a nízka tradícia súkromného nájomného bývania.
Mladí dospelí sú psychicky nezrelí, tvrdí psychologička
„Najčastejším dôvodom je osobnostná nezrelosť dospelého človeka. Z nej vyplýva neochota prevziať zodpovednosť za svoj život a s ňou súvisiaca závislosť dieťaťa – dospelého človeka na svojich rodičoch, na komforte, ktorý mu takýto život poskytuje. Takýto človek nedokáže byť samostatný, využíva výhody spolunažívania s rodičmi, čo však už dávno nie je na mieste,“ povedala odborníčka na úvod.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Prečo z psychologického hľadiska mladí ľudia zostávajú žiť u svojich rodičov?
- Akú najčastejšiu chybu robia rodičia pri výchove, keď im potom zostávajú dospelé deti visieť na krku?
- Ako sa dá z takého spolužitia vycúvať, ak dieťa nechce, ale rodič už má toho dosť?
- Čo všetko ohrozuje a ničí spolunažívanie rodičov a dospelých detí?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom