Ako v koncentračnom tábore. V Arizone chcú odsúdených na smrť popravovať Cyklónom B v plynovej komore

  • Arizona nakúpila všetky potrebné veci na výrobu smrtiaceho plynu a zrekonštruovali plynovú komoru
  • Odsúdený si bude môcť vybrať, či chce smrtiacu injekciu, alebo smrť v plynovej komore
plynová komora
TASR/Michal Svítok
  • Arizona nakúpila všetky potrebné veci na výrobu smrtiaceho plynu a zrekonštruovali plynovú komoru
  • Odsúdený si bude môcť vybrať, či chce smrtiacu injekciu, alebo smrť v plynovej komore

V americkej Arizone kúpili potrebné veci na výrobu plynného kyanovodíku. Kyanovodík je prudko jedovatá kvapalina, ktorá sa používa aj ako jed pre hmyz a potkany. Jeho plyn, ktorý idú v Arizone vyrábať, používali aj v Osvienčime. V štátnej väznici tiež zrekonštruovali plynovú komoru, ktorú postavili v roku 1949, no posledných 22 rokov ju nepoužívali.

Plynová komora je pripravená

Trest smrti bol v Arizone pozastavený od roku 2014. Vtedy bol na smrť odsúdený Joseph Wood, ktorý zabil svojho otca a priateľku. Odborníci pred popravou varovali, že kombinácia látok, ktorú mu do tela idú vpichnúť, nemusí fungovať. Nemýlili sa, Joseph Wood žil ešte dve hodiny po tom, čo mu injekciu strekli a medzičasom mu v panike uštedrili dokopy 15 jednorazových dávok, informuje the Guardian.

Odvtedy sa snažili systém vykonávania trestu smrti reštartovať. Zdá sa, že majú riešenie. The Guardian získal dokumenty, ktoré naznačujú, že idú používať plyn, ktorým zabíjali nacisti Židov. Faktúry ukazujú, že Arizona kúpila v decembri tehlu z kyanidu draselného a ďalšie veci potrebné na výrobu smrtiaceho plynu za viac než 2000 dolárov.

Vo správe tiež popisujú značné úsilie, ktoré vynaložili na to, aby sa plynová komora považovala za „operatívne pripravenú“. Niektoré techniky, ktorými bezpečnosť kontrolovali, sa však dajú považovať za primitívne. Presakovanie plynov kontrolovali pomocou plynovej sviečky. Sviečku pridržali pri utesnených oknách a dverách, ak sa plameň nehýbal, komoru považovali za vzduchotesnú.

Odsúdení si môžu vybrať z dvoch možností

Pobúrení nie sú len odsúdení, ale aj odborníci. Tvrdia, že už len fakt, že bol plyn používaný pri masových vraždách počas druhej svetovej vojny by mal byť dostatočným dôvodom nerobiť tak. Okrem toho priniesol v minulosti kyanovodík najnebezpečnejšie popravy v USA.

„Bez pochýb viem povedať, že smrtiaci plyn, ktorý sa Arizona snaží priviesť späť, je najhorší spôsob popravy, ktorý sme kedy používali,“ hovorí Deborah Denno, profesorka na univerzite v Fordhame pre The Washington Post.

Premýšľam nad tým, ako je možné, že si Arizona v roku 2021 myslí, že je v prijateľné popravovať ľudí v plynovej komore pomocou kyanidového plynu,“ hovorí Robert Dunham, výkonný riaditeľ Informačného centra pre trest smrti. „Počuli už o histórii holokaustu?“ pýta sa.

protest proti trestu smrti
zdroj: TASR/Joseph C. Garza/The Tribune-Star/AP

Arizonské ministerstvo, ktoré väznice zastrešuje, vo vyhlásení uviedlo, že sú pripravení splniť si svoju zákonnú povinnosť a zahájiť proces popravy, pretože je to súčasť udeleného trestu. Bez ohľadu na zvolený spôsob. Poukazujú však tiež na to, že odsúdený si môže vybrať medzi smrteľnou injekciou a smrtiacim plynom. Medzi smrťou, ktorú zažil Joseph Wood a tou, ktorú zažili židia v koncentračných táboroch.

V posledných rokoch v Amerike výrazne klesol počet trestov smrti, odštartovala ich opäť až Trumpova administratíva, ktorá vytvorila po 17-tich rokoch v počte popravených nový rekord. Terajší prezident Biden prostredníctvom právnych predpisov podporil elimináciu federálneho trestu smrti.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: The Guardian, The Guardian, The Washington Post

Najnovšie videá

Trendové videá