Ako z Bondovky: Americkí špióni trpia záhadným poškodením mozgu. Podozriví sú agenti GRU a mikrovlnka
- Americkí diplomati zaslali list Bidenovej administratíve, v ktorom ho žiadajú o potrebnú zdravotnú starostlivosť
- Zdravotnú starostlivosť požadujú pre ľudí s takzvaným Havanským syndrómom
- Už niekoľko rokov sa objavujú prípady diplomatov a členov spravodajských služieb, ktorí trpia týmto syndrómom
- U obetí bolo zistené poškodenie mozgu. Stopy vedú do Ruska k agentom GRU a mikrovlnným zariadeniam
- Americkí diplomati zaslali list Bidenovej administratíve, v ktorom ho žiadajú o potrebnú zdravotnú starostlivosť
- Zdravotnú starostlivosť požadujú pre ľudí s takzvaným Havanským syndrómom
- Už niekoľko rokov sa objavujú prípady diplomatov a členov spravodajských služieb, ktorí trpia týmto syndrómom
- U obetí bolo zistené poškodenie mozgu. Stopy vedú do Ruska k agentom GRU a mikrovlnným zariadeniam
Americkí diplomati zaslali list Bidenovej administratíve, v ktorej ho žiadajú o poskytnutie „potrebnej“ zdravotnej starostlivosti pre obete Havanského syndrómu. NBC News obdržala kópiu tohto listu, v ktorom tiež diplomati požadujú zabránenie ďalším prípadom.
Tlak v hlave, hučanie aj neschopnosť pohybu
Správy o záhadnom syndróme sa objavujú už niekoľko rokov, začali ešte počas Trumpovej administratívy. Spočiatku išlo o utajené incidenty, ktoré postihovali príslušníkov amerických spravodajských služieb, pracovníkov ministerstva zahraničia ale aj armády. NBC News uvádza, že rovnaké incidenty hlásili aj kanadskí diplomati, ktorí obviňovali kanadskú vládu z utajovania týchto incidentov.
Podľa portálu The New Yorker americká vláda začala zaznamenávať prvé prípady od roku 2016 v Havane. Štátni zamestnanci popisovali tlak v hlave, ktorý prichádzal vo vlnách. „Niektorí hovorili, že počuli zvuky pripomínajúce nesmierny roj cikád, ktoré ich sledovali z miestnosti do miestnosti – ale keď otvorili dvere zvonku, zvuky sa náhle zastavili. Niekoľko hlásilo pocit, akoby stáli v neviditeľnom lúči energie,“ opisuje príznaky portál.
Tieto príznaky spôsobovali zdravotné problémy ako prudké bolesti hlavy, tinnitus, strata zraku alebo sluchu, vertigo, problém s rovnováhou či ovládaním svalov. Líšila sa aj dĺžka pretrvávania týchto problémov. Niektorí hlásili, že prešla po krátkom čase u iných trvá dokonca dodnes.
Skončil v nemocnici, mysleli si, že má porážku
Medzi najznámejšie prípady patrí prípad vysokopostavenej dôstojníčky CIA, ktorá cestovala na Kubu, kde mala stretnutia s kolegami. Počas noci ju zobudilo hučanie a tlak v hlave. Zavolala si do izby kolegu, ktorý ale nič nepočul. O niekoľko dní sa vrátila do centrály CIA, kde začala mať problémy so zrakom a rovnováhou. Incident donútil Mika Pompea vtedajšieho riaditeľa CIA, aby pobočku na Kube zatvoril. Rovnako postupoval aj vtedajší minister zahraničia Rex Tillerson.
Postupne sa však začali objavovať prípady čoraz častejšie. „Prišlo to veľmi náhle,“ opisuje The New Yorker skúsenosť vysoko postaveného úradníka Trumpovej administratívy, ktorý bol členom Národnej bezpečnostnej rady. „V priebehu asi siedmich minút som prešiel od pocitu úplnej pohody k premýšľaniu, niečo nie je v poriadku, k tomu, že som bol veľmi, veľmi znepokojený a myslel som si, že zomriem.“
Úradník počul rinčanie v ušiach, zmeravelo mu celé telo, nevedel ovládať končatiny a ani hovoriť. Skončil v nemocnici, kde si spočiatku mysleli, že ide o porážku. Neskôr to po MRI vylúčili a ako možnú príčinu stanovili migrénu s aurou. Úradník porozprával o svojich zdravotných komplikáciách kolegovi a zostal prekvapený, keď mu povedal, že zažil niečo podobné.
MRI preukázalo poškodenie mozgu
V lete roku 2020 bolo nariadené vyšetrovanie, ktoré zistilo, že Havanský syndróm sa mohol vyskytnúť u viac ako stotridsiatich diplomatov a príslušníkov tajných služieb. Prípady boli v krajinách strednej a východnej Európy, Rusku, Číne, USA či post sovietskych krajinách. Prípady sa objavili v krajinách od Uzbekistanu po Rakúsko, dokonca aj priamo v USA vo Washingtone D.C..
Štyridsať obetí, ktoré trpeli Havanským syndrómom bolo podrobených vyšetreniu MRI v Pennsylvánskom centre pre úrazy a opravy mozgu. U žiadneho z nich sa nezistilo fyzické poškodenie lebky. Zistilo sa poškodenie mozgu, ktoré špecialista pre The New Yorker opísal ako „otras mozgu bez otrasu mozgu“. Poškodenie mozgu zahŕňalo objem bielej hmoty, ktorá bola menšia ako u podobnej skupiny zdravých dospelých, čo naznačovalo, že bolo ovplyvnené niečo štrukturálne v mozgu.
Najmenej štyri z prípadov sa týkajú činiteľov Trumpovej administratívy v Bielom dome. CIA hlási približne päťdesiat prípadov. Zvyšok tvoria väčšinou príslušníci americkej armády a ministerstva zahraničia a ich rodinní príslušníci.
Môžu zato agenti GRU?
Predstavitelia Trumpovej ale i Bidenovej administratívy si myslia, že v tom majú palce Rusi, konkrétne spravodajská služba GRU, ktorej kyberjednotka mala napadnúť Hillary Clinton a Demokratický národný výbor (DNC). Príslušníci ďalšej jednotky mali stáť za sabotážou muničných skladov v českej obci Vrbětice, rovnakí agenti mali stáť aj za otravou Sergeja Skripaľa.
Zatiaľ však príslušníci spravodajskej komunity nemajú dostatok dôkazov, aby mohli obviniť priamo Rusov. Podozrivá bola aj Čína. Vysokí úradníci sa ale zhodli, že ide o modus operandi Ruska.
Správa z vyšetrovania zverejnená v decembri 2020 potvrdila, že syndróm môže byť spôsobený pulznou mikrovlnnou energiou. Neurčili ale krajinu pôvodu tejto zbrane, uvádza NBC News.
Spravodajská komunita ale podozrieva práve Rusov, tí počas studenej vojny vyvíjali mikrovlnné zbrane. Agenti mali zamerať mikrovlnné žiarenie na amerických úradníkov, aby sa dostali k spravodajským informáciám z ich počítačov a mobilných telefónov. Toto zariadenie môže vážne poškodiť zdravie ľudí, na ktorých bolo zamerané.
The New Yorker tvrdí, že spravodajská komunita CIA vedela po celé roky, že prezident Trump nechce, aby z týchto činov obvinili Rusov. Teraz dúfajú, že prezident Joe Biden nebude k Putinovi a jeho agentom taký zhovievavý.
Zdroje: NBC News, NBC News, The New Yorker, NBC News