Ako z letnej brigády spraviť zárobok až do konca roka? 5 tipov, ako pracovať aj popri škole
- Nielen vysokoškoláci cez leto využívajú voľno brigádnickou prácou, aby mali počas roka aspoň nejaké peniaze
- Iba málokomu sa zašťastí a získa fajn prácu už počas štúdia, v skutočnosti však nejde o nič nemožné
- Prinášame ti 5 tipov, ako pracovať aj popri škole a stále byť viac študentom než zamestnancom
- Nielen vysokoškoláci cez leto využívajú voľno brigádnickou prácou, aby mali počas roka aspoň nejaké peniaze
- Iba málokomu sa zašťastí a získa fajn prácu už počas štúdia, v skutočnosti však nejde o nič nemožné
- Prinášame ti 5 tipov, ako pracovať aj popri škole a stále byť viac študentom než zamestnancom
Príjem vysokoškoláka prichádza buď z jedného, alebo viacerých zdrojov. Niektorých do konca vysokoškolských časov podporujú rodičia, ich deti predsa stále študujú a finančnú pomoc potrebujú. Iní si zase povedia, že keď je ich dieťa dospelé, malo by sa vedieť postarať samo o seba. V každom prípade však nikdy nie je príliš skoro na to, aby si si zarobil pekné peniaze do budúcnosti.
Či už študuješ humanitné alebo technické odbory, v niektorých profesiách sa bez vysokoškolského titulu zamestnáš len ťažko. V takom prípade prichádzajú na rad práce mimo tvojho odboru. Veľa mladých si cez leto privyrába brigádami, kde pracujú ako čašníci, pomocné sily v kuchyni, kuriéri alebo pomocníci na stavbách. Dva mesiace to dokáže zvládnuť takmer každý, obzvlášť keď má kopec voľného času. S príchodom semestra sa ale situácia môže skomplikovať.
Prinášame ti preto 5 tipov, ako zarábať aj počas školy a zároveň byť stále študentom, ktorý pracuje a nie pracantom, ktorý študuje.
1. Nahrávaj videá na Twitch
Koncom marca sa na YouTube objavilo video s Harrisom Hellerom, známou tvárou z Twitchu. Hovorí o sume, ktorú si vie zarobiť pridávaním videí na Twitch. Okrem toho prezradil všetko, čo súvisí s tvorbou a prezentáciou týchto videí. Heller okrem výšky svojej mzdy prezradil aj to, ako Twitch funguje a ako sa dá prostredníctvom tejto televíznej siete efektívne zarobiť.
Množstvo ľudí pod jeho video pripísalo, že na nich „návod“ a Harrisova úprimnosť pôsobila motivačne. Vo videu Harris priznal, že za v priebehu troch dní zarobil 10 500 amerických dolárov. Možno sa pýtaš, aký je rozdiel medzi YouTube a Twitchom. Kým na YouTube nájdeš content skutočne širokého spektra, od pesničiek s videoklipmi, cez seriály, vtipné zostrihy videí až po zábery z game streamingu, Twitch je miesto na streamovanie videí, informuje WebWise.
Ako je už zrejmé, táto alternatíva zárobku popri škole je vhodná skôr pre milovníkov hier a tých, ktorí sú schopní stráviť hraním počítačových hier hoci aj celé hodiny. Pokiaľ ale nie si gamer a oveľa radšej by si skúsil niečo extravagantnejšie, môžeš svoju kariéru rozbehnúť na YouTube. Možno ťa inšpiruje príbeh GoGa, ktorý sa znenazdajky vyšplhal na samotný strop slovensko-českej youtubovej scény.
2. Pracuj pre Startitup
Ako si si určite už sám všimol, Startitup skutočne nezahatáva dvere žiadnym talentom. Nedávno bol na portáli Profesia.sk uverejnený inzerát, v ktorom Startitup hľadal externého redaktora. Obrovskou výhodou je práca z domu a na zahodenie nie je ani finančná odmena. Za jeden článok vieš zarobiť 5 eur. Pokiaľ si ale šikovnejší, na konci mesiaca sa môžeš tešiť aj oveľa vyššej výplate. Nehovoriac o tom, že portál vedie dynamický kolektív a žiadny z tvojich nápadov nezostane nepovšimnutý.
Pokiaľ viac túžiš zostať na voľnej nohe, môžeš skúsiť preraziť ako „instagramer“. Predovšetkým v čase koronakrízy mnohé firmy či spoločnosti ocenia PR, stačí sa s nimi dohodnúť na spolupráci. Ideálne je propagovať miestne atrakcie, možnosť zážitkov či pobytov, čím nielenže podporíš domáci cestovný ruch, no môžeš ľahko natrafiť na niekoho, kto ti tento sponzoring zaplatí.
Nemal by si ale zostávať v úzadí, preto je dobré investovať do reklamy. Podľa portálu Visibility instagramová reklama nestojí ohromné peniaze. Za 1 euro mala reklama údajne dosah na asi 1000 ľudí. Jana Malaga z Content Agency pre stránku Expert na predaj prezradila, že cena jedného príspevku od influencera sa na Instagrame pohybuje od 200 do 700 eur. Určite sa teda oplatí investovať čas do bombového instagramového profilu, ktorý čím skôr zaujme tých správnych ľudí.
3. Doučuj to, čo vieš, no iní nie
Miluješ cudzie jazyky? Si dobrý v matematike alebo inom predmete? V tom prípade doučuj. Niet pochýb o tom, že doučovanie patrí medzi najjednoduchšie spôsoby, ako zarobiť peniaze nazvyš aj počas vysokej školy. Sám si môžeš určiť, či sa budeš venovať deťom, mladým dospelým, starším dospelým alebo budeš doučovať seniorov.
Na začiatok nezabudni vyvesiť inzeráty o tom, čo chceš robiť a v akom širokom okolí. Výhodou doučovania je, že sa so svojím „žiakom“ individuálne dohodneš na tom, čo od teba očakáva. Spoločne si stanovíte počet aj dĺžku stretnutí, čo naznačuje, že ide o mimoriadne flexibilnú alternatívu. Vopred je ale dobré pogoogliť, za koľko podobné doučovanie ponúkajú iní, aby si sa náhodou nedostal príliš pod či cez cenu.
Obvykle si na základe portálu Bazos.sk za hodinu cudzieho jazyka ľudia pýtajú priemerne 10 eur. Keby si do týždňa vyučoval troch „žiakov“, znamenalo by to 30 eur. Mesačne to teda vychádza na 120 eur. Veľkým plus je fakt, že čím viac záujemcov o doučovanie nájdeš, tým väčšia môže byť tvoja mzda.
4. Predávaj svoje fotografie
Určite si už niekedy počul, že skúsenosti získané z tvojich koníčkov môžeš raz v živote efektívne zúžitkovať. Rovnako to platí aj pre fotografovanie. Pokiaľ ťa baví prechádzať sa po okolí s foťákom v ruke, vedz, že si vďaka tomu môžeš zarobiť slušné peniaze. Ako uvádza portál Enviragallery, máš niekoľko možností. Fotografie môžeš predať Adobe Stocku, ktorého výhoda je, že nežiada exkluzívne práva na daný záber. Ďalšou alternatívou je Shutterstock, ktorý podobne ako Adobe Stock autorovi záberu vypláca 20 až 30 percent z podielu.
Okrem toho môžeš vyskúšať tiež predaj fotiek na Etsy, 500px či PhotoShelter. Podľa portálu WP-Modula sa ale najviac oplatí predávať fotky práve Moduly. Autor totiž získava 100 percent zo zisku, v prípade Shutterstocku sa zase bavíme o 15 až 40-percentnom podiele. Až 50-percentný podiel získaš v 500px. Možností je skutočne mnoho, stačí si len vybrať.
5. Vyrábaj a predávaj cez Sashe
Kto by dnes nepoznal Sashe? Ako informuje oficiálna webstránka, ide o „projekt, ktorý sprostredkováva predaj ručne robených vecí od šikovných dizajnérov, remeselníkov a výrobcov“. Každý z nich na webstránke funguje ako samostatný predajca, čo je obrovskou výhodou. Registrácia prebieha jednoducho a netrvá dlhšie než zakladanie nového účtu na Facebooku.
Ďalšou veľkou výhodou Sashe je to, že za registráciu ani ponúkanie svojich výrobkov nič neplatíš. To znamená, že na svojom „profile“ môžeš mať zavesených 10 náramkov, no pokojne aj 50. Podľa informácií v samostatnej rubrike predaja je ale dobré vopred sa oboznámiť s tým, čo je považované za ručnú výrobu a čo nie. Na Sashe predáva svoje výtvory množstvo šikovných a talentovaných ľudí. Môžeš teda predávať šperky, obrazy, oblečenie, módne aj bytové doplnky či iné drobnosti. Nepochybne ide o celkom slušný vedľajší príjem.
Keď už sme spomenuli náramky, ich cena je rôzna v závislosti od materiálu či zložitosti prevedenia. Keby sme zobrali do úvahy opálový náramok, na Sashe ho niektorí výrobcovia predávajú za 10 eur, iní za 15 eur a ďalší zaň chcú aj viac ako 30 eur. Rovnako ako v prípade predošlého tipu s doučovaním je preto vhodné oboznámiť sa s aktuálnymi cenami, aby si svoju prácu nedopatrením nepredával za príliš nízku cenu.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Profesia, Enviragallery, WP-Modula, Sashe, Visibility, WebWise, Bazoš