Ako Žiguli a Mercedes, porovnáva efektivitu HIMARS-ov expert. Rusi sa boja, že „je to len začiatok“
- Rusi prišli v sérii výbuchov o množstvo munície, vojakov a techniky
- Ukrajinci začali takticky útočiť na ruskú logistiku
- Využívajú pritom HIMARS
- Rusi prišli v sérii výbuchov o množstvo munície, vojakov a techniky
- Ukrajinci začali takticky útočiť na ruskú logistiku
- Využívajú pritom HIMARS
Posledné dva mesiaca sa zmenila vojna na Ukrajine na vojnu medzi dvoma delostrelectvami. Ukrajina od samého začiatku ťahala za kratší koniec.
Podľa reportu Inštitútu kráľovských služieb (RUSI) je pomer, alebo skôr nepomer, vystrelených rakiet oboma stranami žalostný. Kým ruské delostrelectvo denne vystrelí približne 20 000 striel, ukrajinské ledva 6 000.
Výrazný nepomer potvrdil v rozhovore pre The Guardian aj zástupca veliteľa ukrajinskej vojenskej rozviedky (SBU) Vadym Skibitskyj.
„Ukrajina má od jedného delostreleckého stroja k 10 až 15 ruským delostreleckým strojom. Naši západní partneri nám dali asi 10 % toho, čo majú,“ uviedol zástupca veliteľa.
Práve výrazný nepomer v delostrelectve podľa expertov spôsobil, že Rusi neobmedzene bombardovali pre nich strategické pozície a mestá. To sa napokon prejavilo v postupe v Luhanskej oblasti, ktorú už takmer celú ovládajú.
Zdá sa ale, že Ukrajinci našli novú, alebo lepšie povedané staronovú, taktiku prekvapivých, ale presných úderov na vybrané ciele. Ukrajinci už pár týždňov útočia na najväčšiu slabinu ruskej armády, a tou je logistika.
Zameriavajú sa na komunikačné posty, sklady munícií, ale aj na samotné logistické centrá a prostriedky, ako sú železničné trate. Pomáhať im v tom majú západné zbrane. Rusi sa majú obávať hlavne jednej z nich: HIMARS-u, ktorý má mať veľmi vysokú efektivitu a presnosť.
Urobilo to dojem, hovorí ruský bloger o útoku HIMARS-u
„Včera som bol náhodou svedkom útoku HIMARS na Černobajevku v Chersone, prakticky pred mojimi očami,“ cituje The Telegraph ruského blogera Romana Saponkova, ktorý je súčasťou frontových ruských síl.
„Mnohokrát som bol pod paľbou, ale zarazila ma skutočnosť, že celý balík, päť alebo šesť rakiet, pristál prakticky na cent,“ napísal na Telegrame.
„Zvyčajne MLRS (salvové raketomety) pristanú v širokom priestore a pri maximálnom dosahu sa úplne rozptýlia ako vejár. Urobilo to dojem, to nebudem spochybňovať.“
„Je jasné, že toto je len začiatok,“ dodal. „Chystajú sa útočiť na Cherson a ďalšie pohraničné mestá, najmä Belgorod. Majú pokryté všetky veliteľské stanovištia a vojenské zariadenia, o ktorých zhromaždili údaje za posledné štyri mesiace,“ uviedol Saponkov.
Ruský bloger sa nemýlil a útoky ukrajinskej armády pokračujú. HIMARS má byť zodpovedný aj za útok v Ruskom okupovanom meste Nova Kachovka (Cherson), kde je podľa šéfa mestskej civilno-vojenskej správy Vladimira Leontieva nezvestných minimálne sedem ľudí.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Akú taktiku začínajú používať ukrajinské sily
- Ako vyzerá logistická línia ruskej armády
- Ako funguje systém HIMARS
- Ako sa líšia od sovietskych zbraní
- Koľko salvových raketometov by potrebovala Ukrajina na víťazstvo
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity