Ako zombie na drogách, opisujú Ukrajinci Rusov vrhajúcich sa na smrť v Bachmute. V priemere prežijú 4 hodiny
- Ruské bojové operácie okolo Bachmutu spomalili
- Ukrajinci majú podozrenie, že im Rusi dávali drogy, inak si nevedia vysvetliť ich správanie
- Ruské bojové operácie okolo Bachmutu spomalili
- Ukrajinci majú podozrenie, že im Rusi dávali drogy, inak si nevedia vysvetliť ich správanie
Najnovšie správy z ťažko skúšaného mesta Bachmut hovoria, že boje ustali. Po celé mesiace sa mesto stalo dejiskom krutých bojov a takzvaného mlynčeku na mäso. Rusi na jeho dobytie obetovali značné množstvo ľudských zdrojov, pochádzajúcich hlavne z prostredia žoldnierskej skupiny vagnerovcov.
Ukrajinskí vojaci tvrdia, že Rusi na bojisku predviedli čudné správanie, až sa ukrajinskí obrancovia začali pýtať, či neberú drogy. Len to by podľa nich vysvetľovalo vrhanie sa v ústrety istej smrti.
„Našich chlapov zaujíma, či sú na drogách. Ako inak môžu ísť na istú smrť, prekračujúc hnijúce mŕtvoly svojich kolegov?“ uviedol pre The New York Times mediálny dôstojník jednotky, ktorý používa krycie meno Zmist.
Ukrajinci opísali taktiku Rusov ako veľmi krutú. „V prvom mesiaci každý deň, päť- až šesťkrát denne, postupovali skupiny 10 až 15 ľudí na naše pozície pechoty cez hranicu lesa,“ opísal dôstojník. „Sú zabití a (ďalší) prídu znova.“
Guľometník skoro zošalel, Rusi prestali bojovať, až keď vykrvácali
Nie je to po prvýkrát, čo Ukrajinci vytiahli otázku, či náhodou ruskí vojaci nie sú na drogách. V reportáži CNN dvaja vojaci, ktorí sa vrátili z frontu, opísali rovnakú taktiku ako vojaci v reportáži The New York Times.
Vojaci čelili neustálym útokom vagnerovcov, pričom žoldnieri mali značnú prevahu v počte. Vagnerovci ale mali slabo vycvičených a vyzbrojených mužov, ktorí mali úlohu kopať zákopy.
„Náš guľometník sa skoro zbláznil, keď po nich strieľal. Povedal: Viem, že som ho strelil, ale nepadá. A potom po nejakom čase, keď možno vykrváca, tak spadne,“ povedal jeden z vojakov.
„Vyliezajú nad mŕtvoly svojich priateľov, šliapu po nich,“ povedal. „Vyzerá to tak, že je veľmi, veľmi pravdepodobné, že pred útokom dostanú nejaké drogy,“ dodal.
Zatiaľ však neexistujú dôkazy, že by Rusi podávali vojakom drogy, i keď počas druhej svetovej vojny nemeckí nacisti preukázateľne dávali vojakom amfetamíny.
Za zvláštnym správaním ruských vojakov môže stáť aj obava, že budú zastrelení, keď sa vzdajú alebo dezertujú. Obzvlášť kruté je zaobchádzanie vagnerovcov s dezertérmi – popravujú ich pomocou veľkého kladiva, ktorými udierajú ľudí do hláv.
Očakávaná dĺžka prežitia? Štyri hodiny
Vagnerovci taktikou kopania a vysielania množstva ľudských zdrojov získavali meter po metri, keď sa žoldnierom, ktorí prežili, podarilo zakopať.
Ukrajinci tvrdia, že sledovať, ako sa Rusi vrhajú na smrť, zanecháva aj na nich samotných psychologické rany.
Spravodajská služba Severoatlantickej aliancie (NATO) odhaduje, že na každého ukrajinského vojaka zabitého pri obrane Bachmutu ruské sily stratili najmenej päť vojakov. Pre americkú televíziu CNN to uviedol vojenský predstaviteľ NATO.
Bývalý námorník USA Troy Offenbecker, ktorý bojuje na Ukrajine, pre ABC News uviedol, že očakávaná dĺžka prežitia pri vagnerovcoch na fronte sú štyri hodiny.
Práve vysoké straty Rusov boli možnou motiváciou, prečo Ukrajinci tak dlho bránili mesto, aj keď nemá väčší strategický význam.
Tempo ruských operácií sa spomalilo
Teraz ale boje ustali. Britské ministerstvo obrany v najnovšej každodennej správe o vojne na Ukrajine uviedlo, že snahy Ruska dobyť Bachmut viaznu z dôvodu „krajného vyčerpania“ ruských síl, ktoré zrejme zhoršujú vnútorné spory medzi stálou armádou a žoldnierskou Vagnerovou skupinou.
Hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj sa vyjadril podobne. Situáciu v Bachmute sa vďaka úsiliu obrancov darí „stabilizovať“, uviedol po telefonáte s britským náprotivkom Tonym Radakinom z piatkového večera.
Ukrajina tvrdí, že práve vyčerpanosť ruských síl im umožní prejsť do protiofenzívy.
Inštitút pre štúdium vojny (ISW) potvrdzuje, že tempo ruských operácií v okolí Bachmutu spomalilo. Analytici z ISW ale nevylučujú, že Rusi sa pokúsia začať ofenzívy na nových smeroch.
Ruské sily v súčasnosti zvyšujú tempo svojich útočných operácií okolo Avdijivky s cieľom obkľúčiť mesto a je možné, že to robia na úkor svojich operácií okolo Bachmutu a zastavenej ofenzívy okolo Vuhledaru.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: The New York Times, CNN, CNN, ABC News, IWS