Ako zvládnuť prácu z domu a byť produktívny
- Práca z domu je podľa viacerých jedna z tých vecí, ktoré teoreticky znejú fajn, no po praktickej stránke sú odsúdené na neúspech. Prečo? Kvôli ľudskej náture.
- Práca z domu je podľa viacerých jedna z tých vecí, ktoré teoreticky znejú fajn, no po praktickej stránke sú odsúdené na neúspech. Prečo? Kvôli ľudskej náture.
Väčšina z nás nad sebou potrebuje bič, alebo aspoň prítomnosť ostatných pracantov, aby dokázala byť dlhodobo produktívna. Ak ale žiadny dozor nie je na dosah, dá sa vlastnú lenivú myseľ a potrebu prokrastinovať okabátiť, respektíve potlačiť. My na to máme 6 trikov.
Vďaka internetu a digitalizácií je čoraz viac profesií, ktoré sa dajú vykonávať aj na diaľku. Práca v pohodlí domova síce nie je pre každého, ale ani pre tých, ktorým vyhovuje, poprípade pretých, ktorí nemajú na výber, to nie je vždy jednoduché. Domáce prostredie už z princípu nevyvodzuje pracovnú atmosféru. Rozptýliť nás dokáže milión vecí a našou jedinou autoritou sme my sami, čo často býva kameňom úrazu. Ako sa nenechať vyrušiť, ale sa naopak správne motivovať?
Vytvor si časový rozvrh, ako keby si bol v práci
To, že nie si v kancelárií, ešte neznamená, že sa tak nemáš správať. Odhliadnuc od (pravdepodobne) príjemnejšieho prostredia a výhode súkromia sa nastav tak, ako keby ťa niekto kontroloval. Stanov si presný počet hodín, ktorý venuješ práci a sľúb si, že ak ich poctivo odpracuješ, budeš si neskôr môcť užívať voľno. Niekedy to síce nevyjde, pretože niektoré úlohy, poprípade klienti, nepoznajú vhodnú hodinu, ale väčšinou to fungovať bude. Ak sa podobného režimu budeš držať, bude z toho profitovať nielen tvoja práca, ale aj ty. Presnosť a pravidelnosť je pre náš mozog a telo prospešná a následné voľno je snáď ešte dôležitejšie. Najlepšie bude, ak si na dobu po práci pripravíš aktivity a stretnutia s kamarátmi, ktoré ťa budú motivovať k tomu, aby si prácu skutočne stihol do istého časového bodu. Ešte lepšie bude, ak aktivity nebudeš môcť zrušiť – potom ešte len uvidíš, čo je to poriadna motivácia.
Naplánuj si dni a ich priebeh
Túto radu omieľajú všetky príručky produktivity, a nie nadarmo. Dopredu vedieť, čo ťa počas dňa čaká a neminie, nikdy nie je na škodu. Vieš si podľa toho vymyslieť harmonogram, ktorý ti úlohy roztriedi podľa náročnosti a miery tvojho sústredenia, aby si ich skutočne stihol dokončiť. Počas prvých dní/týždňov si skús všímať, kedy ti práca ide najlepšie a kedy tvoja produktivita naopak klesá, aby si vedel presne určiť, v ktorom čase treba najviac zamakať a kedy naopak skôr bodne pauza na kávu, alebo (ideálne) na krátku prechádzku na čerstvom vzduchu.
Dbaj na svoj výzor
Nie je reč o obleku a kravate, ani o formálnom kostýmčeku. Ide najmä o to, aby si nepodľahol nutkaniu ostať celý deň v pyžame, pretože aj keď to znie veľmi lákavo, takáto maličkosť dokáže zásadne ovplyvniť tvoju produktivitu. Každé ráno absolvuj aspoň minimálnu hygienu, aj keby si nemal celý deň vystrčiť päty z domu, a obleč sa aspoň tak, aby si sa nehanbil pred poštárom alebo pekným susedom/susedkou. Tvoja pracovná morálka sa ti poďakuje, lebo sa budeš cítiť sviežejšie a profesionálnejšie.
Vyhraď si pracovný priestor
Ideálne je, ak máš k dispozícií pracovňu, ale to sa samozrejme nie vždy dá zariadiť. Môže to byť pracovný stôl ako súčasť obývačky alebo spálne, no podstatné je, aby sa práve dané miesto stalo tvojím fixným pracovným priestorom. Pobyt v ňom sa tvoj mozog naučí asociovať s prácou, čo ti priechod z domáceho do pracovného nasadenia značne uľahčí. Dôležité je v každom prípade aj to, aby si sa vrámci tohto vyhradeného priestoru cítil príjemne. Zariaď si ho podľa chuti, ozdob príjemnými maličkosťami, nezabudni na fotky, kvety, sviečky, alebo čokoľvek ťa jednoducho poteší. A samozrejme, ani na pohodlnú stoličku.
Nevynechávaj krátke pauzy
Nech robíme čo robíme, robotmi sa nikdy nestaneme a práca bez akejkoľvek prestávky nás bude len ubíjať. Rovnako ako v bežnej práci, ani doma nezabúdaj na pravidelné prestávky, počas ktorých môžeš robiť, čo sa ti páči. Práve to je výhodou domáceho prostredia – nie si viazaný na kaceláriu a môžeš si pokojne výjsť na polhodinku behu, obed s kamarátmi alebo klientmi, či si aspoň vychutnať povinnú dávku kofeínu s nohami vyloženými až po plafón. Nikto ťa nevidí a nikto nebude frflať ani nad prípadnou cigaretou na odreagovanie. Nech je to ale čokoľvek, dbaj na to, aby ťa to namiesto polhodiny nerozptýlilo na tri hodiny a najmä, aby si si počas danej chvíle aspoň trochu oddýchol.
Vyhýbaj sa rozptyľovaniu
Ako som naznačila v predošlom bode, pauzy si treba robiť s mierou a aktivity počas nich vyberať s rozumom. Ale nehovorím len o pauzách. Počas práce bez dozoru bude tvojou najväčšou výzvou disciplína a je už len na tebe, ako sa s ňou popasuješ. Začni s maličkosťami – žiadne sociálne siete ani surfovanie po internete medzi určitými časovými bodmi, žiadne upratovanie ani umývanie riadov (keďže v zúfalých časoch je nám namiesto povinností dobré aj leštenie príbora), jednoducho, počas práce akoby pre teba vonkajší svet ani neexistoval. Pokiaľ nehorí, kamaráti počkajú, riad nezhnije (snáď) a zaujímavý článok o rozkošných šteniatkach (alebo čomkoľvek inom) si môžeš pozrieť aj neskôr.
Zdroj: Entrepreneur.com