„Akoby to vykastrovalo moje emócie“: Liek z internetu spôsobil mužom depresie a intímne problémy
- Britská BBC odhalila znepokojujúci trend v predaji lieku
- Predáva sa na internete bez potrebných kontrol
- Vedľajšie účinky pritom môžu byť závažné
- Britská BBC odhalila znepokojujúci trend v predaji lieku
- Predáva sa na internete bez potrebných kontrol
- Vedľajšie účinky pritom môžu byť závažné
Portál BBC prišiel so znepokojujúcim zistením. Mnohé online stránky predávajú mužom liek na vypadávanie vlasov bez konzistentných bezpečnostných kontrol. Liek na mužskú plešatosť je bežne dostupný len na predpis, na internete však existujú stránky, ktoré tento liek predávaj voľne. Muži, ktorí chcú vyriešiť svoj estetický problém diskrétne, častokrát volia práve túto cestu.
Problémom však je, že tento liek má radu vedľajších účinkov, ktoré môžu pretrvávať aj po jeho vysadení. Online lekárne pritom zákazníkom neposkytujú potrebné informácie a ani lekárske konzultácie.
Depresia a intímne ťažkosti
Liek, ktorý sa využíva na liečbu androgénnej alopécie, sa nazýva finasterid. Existuje však aj pod názvom Propecia. Finasterid však nefunguje ako zázračný elixír. Liečivo znižuje hladiny hormónu (skrátene DHT), z tohto dôvodu ho môžu využívať len dospelí muži. Ak sa muž s mierne až stredne závažnou stratou vlasov rozhodne tieto tabletky užívať, môže očakávať, že rýchlo spozoruje nárast vlasov.
Portál liekinfo.sk informuje, že účinná látka finasterid (5 mg) patrí medzi lieky, ktoré sa používajú na zmenšenie zväčšenej prostaty. V príbalovom letáku sa jasne píše, že liek je nutné užívať presne tak, ako to určil lekár.
Medzi jeho časté vedľajšie účinky patrí znížené libido či impotencia. Medzi menej časté, no o to závažnejšie účinky patrí depresia a iné ťažkosti v oblasti se*uálneho zdravia.
Liek je voľne dostupný
Ako informuje BBC, liek je v Británii dostupný iba na predpis. Bohužiaľ, existujú stránky, na ktorých je voľne dostupný. Portá zverejnil príbeh muža Kylea, ktorý má 26 rokov a trpí mužskou plešatosťou, androgénnou alopeciou. Kyle sa rozhodol minulý rok na jar zakúpiť si liek finasterid práve z jednej takejto online lekárne potom, čo mu ho odporučil kamarát.
Kyle sa vyjadril, že si pred kúpou urobil vlastný malý výskum. Kúpa lieku online bola jednoduchá. Meno lieku napísal do Google vyhľadávača a vyskočilo mu niekoľko online lekární. Zásielka mu pred dverami pristála v priebehu týždňa.
„Nemal som konzultáciu s lekárom. Žiadne zoom stretnutie. Nemusel som im posielať žiadne obrázky ani niečo podobné, aby som sa ubezpečili, že mám mužskú plešatosť. Začal som to brať a áno – to bola najväčšia chyba môjho života,“ vyjadril sa Kyle pre BBC.
Odkedy začal Kyle s užívaním lieku spozoroval, že má problémy so svojím se*uálnym, duševným a fyzickým zdravím. Týmito problémami, nikdy predtým netrpel. Najhoršie bolo, že uňho pretrvávali aj potom, čo liek vysadil.
„Život je taký šedý. Akoby to vykastrovalo moje emócie. Zobralo mi to všetku moju osobnosť a všetko. Prestal som chodiť von s kamošmi, prestal som s futbalom a začal som mať všetky tieto problémy,“ uzavrel Kyle.
Kyle bral liek približne 6 týždňov a prestal vo chvíli, keď spozoroval uvedené problémy a začal mať suicidálne myšlienky.
Hair loss drug finasteride ‚biggest mistake of my life‘ https://t.co/5r59MZE4Ui
— BBC Leeds (@BBCLeeds) January 24, 2025
Regulácie musia byť prísne
Len pár týždňov potom, čo Kyle dostal liek, regulátori Spojeného kráľovstva podnikli naliehavé kroky nad finasteridom a tvrdia, že balíčky s liekom musia obsahovať osobitnú výstražnú kartu s výstražnou bezpečnosťou pred malými rizikami závažných vedľajších účinkov. Vrátane samovražedných myšlienok a se*uálnej dysfunkcie.
Ako píšu tvnovoviny.sk, len niekoľko týždňov po tom, keď Kyle dostal svoju zásielku s liekom, prijali britské regulačné orgány naliehavé opatrenia týkajúce sa finasteridu. Do balenia s liekom musia byť vložené kartičky s upozornením na malé riziko závažných vedľajších účinkov vrátane samovražedných myšlienok a s*xuálnej dysfunkcie.
Stanici sa okrem Kylea ozvali aj ďalší nespokojný muži. Redaktor BBC si preto zakúpil finasterid, aby sám otestoval, či sa toto nariadenie už dostalo do praxe. A výsledky? Redaktor si objednal balík lieku od troch popredných online poskytovateľov.
Online predpisovateľ lieku Hims poskytol údaje o vedľajších účinkoch. Superdrug ponúkalo aj možnosť kontaktovania lekára, táto možnosť však bola za príplatok. Iba jediný portál Boots si na kúpu lieku požadoval fotografiu ako dôkaz straty vlasov. Keď lieky konečne dorazili, niektoré neobsahovali špeciálnu kartičku s varovaniami.
Regulácie musia byť prísne
Predpisovanie liekov cez internet môže byť podľa Kráľovskej farmaceutickej spoločnosti pre pacientov užitočné, najmä ak sa obávajú osobnej návštevy lekára. Zdôrazňuje však potrebu prísnych kontrol.
Britská asociácia chirurgie obnovy vlasov (BAHRS) nesúhlasí s vydávaním liekov len na základe online dotazníka. Jej viceprezident Greg Williams uznáva účinnosť finasteridu, ale upozorňuje na nutnosť dôkladného vysvetlenia možných vedľajších účinkov a ich sledovania.
„Nájdu sa pacienti, ktorí majú rizikové faktory, pre ktoré by mohol byť finasterid rizikový. Netvrdím, že sa nemôže predpisovať, ale pacientom treba vhodne poradiť,“ vysvetľuje Williams.
Je dôležité zdôrazniť, že Európska lieková agentúra (EMA) aktuálne skúma riziká a bezpečnosť finasteridu. Podľa BBC nie je vylúčený zákaz online predaja tohto lieku. Liek je možné voľne zakúpiť aj v rámci slovenských internetových stránok.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: BBC, tvnoviny.sk, liekinfo.sk