Akonáhle dostaneš prvú ponuku, poďakuj a ozvi sa do 24 hodín. Kariérna koučka radí, ako dospieť k vyššiemu platu
- Pre mnohých je pohovor stresujúcou situáciou
- Ako si vypýtať dostatok peňazí a kariérne rásť, radí kariérna koučka
- Pre mnohých je pohovor stresujúcou situáciou
- Ako si vypýtať dostatok peňazí a kariérne rásť, radí kariérna koučka
Ruku na srdce – koho by nepotešilo zvýšenie platu? Mnohí sa aj napriek tomu, že odvádzajú kvalitnú prácu, boja zamestnávateľa o navýšenie mzdy žiadať. Zväčša sa uspokoja a platovo stagnujú niekoľko rokov.
Ako s podobným problémom zatočiť ľuďom radí finančná a kariérna koučka.
Plat zvýšila o 194 000 dolárov
Podľa Business Insider existujú dva spôsoby, ako si navýšiť výplatu – buď požiadajte o zvýšenie platu v súčasnej práci, alebo vyjednávajte počas pohovoru v novej práci. Expertka Mandi Woodruff-Santosová sa stala odborníčkou práve v druhom spomenutom bode.
„Svoju prvú prácu, kde som pracovala na plný úväzok, som si našla v roku 2010. V tom čase som mala 22 rokov. Odvtedy som dala výpoveď v práci šesťkrát a svoj plat zvýšila o takmer 194 000 dolárov,“ cituje jej slová CNBC.
Za 10 rokov tak navýšila svoj základný plat z 31 200 dolárov na 225 000 dolárov. Mandi tiež podotýka, že ak by sme vzali do úvahy aj bonusy, v rovnakom časovom období zarobila ďalších 160 000 dolárov.
Kariérnu koučku oslovuje niekoľko ľudí denne a o svoje tajomstvá sa rozhodla podeliť aj s portálom Business Insider. Prezradila 7 tipov, ktoré vedú k zvýšeniu platu. Či sa ale jej rady dajú aplikovať aj na slovenskom trhu práce, už posúď sám.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Ako na to?
1. Nedávaj výpoveď výhradne kvôli platu
Prvý a základný bod azda netreba bližšie vysvetľovať. Odísť do firmy, kde ponúkajú vyšší plat, no nezaujímavú náplň práce asi nemá veľký význam.
Podľa Mandi je dôležité zamyslieť sa nad tým, čo chceš naozaj robiť a najmä – aká pozícia ti z dlhodobého hľadiska pomôže rozvíjať schopnosti a napredovať v kariére.
2. Nezverejňuj svoj očakávaný plat
Bod číslo dva považuje kariérna poradkyňa za pomerne kľúčový. Poukazuje moment, kedy počas pohovoru padne otázka na finančnú odmenu. Expertka totiž uvádza, že pred zodpovedaním otázky o platových očakávaniach je najlepšie zistiť viac o pozícii a tíme.
„Rád by som si najskôr vypočul viac o náplni práce a očakávaniach a až potom diskutoval o finančnej odmene. Môžeme sa vrátiť k rozhovoru, ktorý mi bližšie objasní, či sa vôbec na pozíciu hodím?“ radí expertka pri voľbe správnych slov.
Uvádza tiež, že najlepším krokom je úplné vyhnutie sa otázke o aktuálnom plate.
3. Vyjednávanie si precvič v menej stresových situáciách
Spomínaš si, ako si sa ako žiačik učil recitovať báseň pred rodinnými príslušníkmi alebo pred zrkadlom? Ak áno, vráť sa späť do detských čias. Mandi totiž odporúča cvičenie požiadaviek nanečisto.
Vyjednávanie platu je totiž pre mnohých stresujúca situácia a práve tlak môže spôsobiť, že budeš v komunikácii neistý.
Podľa Mandi je však nutné o zvýšenie platu žiadať v momente, kedy cítime, že je na nás kladená väčšia zodpovednosť či viac požiadaviek ako zvyčajne.
4. Na ponuku neodpovedaj hneď
Ak je pohovor úspešný a zamestnávateľ sa ti ozve s ponukou, podľa expertky by si mal s odpoveďou počkať. „Akonáhle dostaneš prvú ponuku, poďakuj a ozrejmi, že sa im ozveš do 24 hodín, keď si ponuku dôkladne premyslíš. Za ten čas si naplánuješ svoju reakciu aj to, o koľko vyšší plat chceš vyjednať,“ hovorí Mandi.
Po navrhnutí ponuky z tvojej strany však následne radí nechať priestor aj zamestnávateľovi. Podľa nej je nutné uviesť, že čas na schválenie alebo neschválenie návrhu nechávate aj im.
Okrem toho Mandi ponúka niekoľko ďalších tipov. Klientom vždy radí, aby sa so zamestnávateľom stretli osobne. Ak to situácia nedovoľuje, odporúča telefonický kontakt alebo videohovor. Objasňuje, že tak zamestnávateľovi posielame znamenie, že dokážeme zvládať ťažké rozhovory a nebojíme sa bojovať za to, čo chceme.
Okrem toho odporúča, aby sme sa pred konečným rozhodnutím poradili s blízkym človekom. Výhody vidí aj v skontaktovaní sa s ľuďmi z odboru, v ktorom prácu hľadáme. Tí nám poskytnú spätnú väzbu, ktorá nám odpovie na to, či sú naše požiadavky reálne.
Ako zvládnuť pohovor?
Rád, ako zvládnuť pohovor, je však niekoľko. Na podobnú tému sa zameral aj pracovný portál Indeed. Tí hneď v úvode ponúkajú radu, ktorú považujú za najnutnejšiu – zistiť si informácie o spoločnosti, v ktorej mám pohovor. Otázky súvisiace s poznaním firmy sú totiž súčasťou pohovoru skoro vždy.
Rovnako ako Mandi, aj pracovný portál Indeed považuje za efektívny spôsob prípravy prejdenie si prípadných otázok na pohovore nanečisto, s blízkymi. Okrem toho tiež odporúčajú, aby sme sa na pohovore nezabúdali pýtať ani my.
Samozrejme, nikto ti neradí aby si skákal do reči. Je však nutné využiť priestor, ktorý zamestnávateľ poskytne na tvoje otázky. Na takúto situáciu máš byť pripravený a v rukáve mať skryté „inteligentné otázky“.
Podľa ich rád tiež nemáme zabúdať na to, aby sme sa ku každému v budove potenciálneho pracoviska správali slušne. Keďže ľudí nepoznáš, pokojne sa môže stať, že odvrkneš budúcemu manažérovi či personalistovi.
„Pred pohovorom sa zhlboka nadýchni a pomaly vydýchni, aby ste zvládol pocity úzkosti a podporil sebadôveru,“ uvádzajú na záver.
Tak teda – nádych, výdych a hor sa na úspešný pohovor.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: businessinsider.com, CNBC, Indeed