Aktivisti sa prilepili na podlahu v múzeu Porsche. Zamestnanci vypli kúrenie a nechali ich tam
- Aktivistickí vedci sa prilepili na zem pavilónu Porsche
- Nepáčilo sa im, že im Volkswagen nespríjemnil pobyt
- Polícia demonštrantov zadržala
- Aktivistickí vedci sa prilepili na zem pavilónu Porsche
- Nepáčilo sa im, že im Volkswagen nespríjemnil pobyt
- Polícia demonštrantov zadržala
V súvislosti s protestami, ktoré organizujú klimatickí aktivisti, sa v múzeu nemeckého Volkswagenu odohral kuriózny prípad. Deväť členov skupiny Scientist Rebellion, ktorá sa opisuje slovami „vedci volajúci po klimatickej revolúcii“, sa lepidlom prilepilo k zemi pavilónu značky Porsche patriacej do koncernu Volkswagen group.
Nemeckej vláde tak chceli dať najavo svoje požiadavky, a to, aby znížila maximálnu povolenú rýchlosť na nemeckých „Autobahn“ na 100 kilometrov za hodinu.
Zamestnanci Volkswagenu sa s narušiteľmi výstavy vo Wolfsburgu veľmi netrápili. Nechali ich prilepených k zemi, vypli svetlo aj kúrenie a odišli domov, uvádza britské rádio LBC London.
Aktivisti sa sťažovali
Aktivistom sa však prístup personálu pavilónu nepozdával. Sťažovali sa, že im neposkytli misky na vykonávanie potreby.
„Žiadali sme, aby nám poskytli misku na slušné močenie a potrebu, kým budeme prilepení, no oni to odmietli a vypli kúrenie,“ povedal Gianluca Grimalda, experimentálny ekonóm, ktorý sa ukázal ako vodca skupiny aktivistov.
Ako informuje portál Auto Evolution, aktivisti pri tom pomocou veľmi silného lepidla lepili na vystavené autá plagáty. Následne si to isté lepidlo aplikovali na ruky a ostali prilepení k zemi. Niektorí z nich držali hladovku a tvrdili, že prestanú, až keď sa s nimi osobne porozpráva generálny riaditeľ Volkswagenu Oliver Blume.
„Nemôžeme si objednať jedlo, musíme jesť to, čo nám poskytuje Volkswagen. Vypli svetlá a SBS robí náhodné neohlásené kontroly s jasnými baterkami,“ opisovali svoj zážitok nespokojní demonštranti.
Zásah polície a ohrozenie života
Po hodinách, ktoré „rebelujúci vedci“ strávili prilepení k zemi, si Grimalda všimol, že zalepená ruka mu poriadne opuchla. Bola vraj dvakrát väčšia než jeho druhá. Povedali mu, že mu to môže ohroziť i život a nakoniec preto svoj protest vzdal ako prvý.
Ostatných demonštrantov zamestnanci Volkswagenu požiadali, aby z vlastnej vôle odišli alebo budú musieť čeliť právnym následkom. Krátko na to na miesto dorazila polícia a zvyšných ôsmich aktivistov zadržala. Na výstave áut Poruche sa im podarilo vydržať necelých 48 hodín.
Svoju nespokojnosť s prístupom zamestnancov mali oznámiť aj polícii. Sťažovali sa aj na lepidlo, ktoré si na ruky sami aplikovali a tvrdili, že Volkswagen im odmietol poskytnúť lekársku pomoc.
Inými slovami, nepáčilo sa im, že po tom, ako vtrhli do pavilónu a prerušili výstavu, sa im Volkswagen nepokúsil spríjemniť ich pobyt.
Pravda, ich požiadavku na zníženie rýchlosti nemožno považovať za nezmysel vzhľadom na situáciu v súvislosti s klimatickými zmenami.
Scientist Rebellion
Skupina svoje poslanie vysvetľuje na svojej webovej stránke. Ide o aktivistov z rôznych vedeckých oblastí, ktorí vyzývajú spoločnosť, aby sa postavila „na odpor voči genocídnemu smerovaniu našich vlád, kým ešte nie je príliš neskoro“.
„Veríme, že vedci by mali vzdorovať v prvej línii. Odpor však musí byť väčší ako ktorákoľvek skupina. Ak nie ste vedec, ste vítaní – za každou akciou je celá komunita ľudí, ktorí aktivity podporujú, tvoria a organizujú. Keď sa vedci búria, je to mocné, pretože to inšpiruje ostatných, aby povstali,“ píšu na svojej stránke.
Klimatická zmena, respektíve jej prejavy, svet pociťuje v čoraz väčšej miere. Čím ďalej, tým viac štátov sveta zaznamenáva vplyv globálneho otepľovania na svojom území. Teplejšie letá a zimy zaznamenávame niekoľko rokov aj u nás na Slovensku. Dokázali to napríklad nedávne rozsiahle požiare, ktoré sa stali pomerne častým úkazom.
Ako sme ťa informovali, Svetová Banka ľudstvo varuje, že zásadná zmena počasia vedie, a hlavne bude viesť k tomu, že niektoré časti sveta nebudú obývateľné. To vyústi v masívnu migráciu ľudí z týchto najviac postihnutých regiónov. Viac sa o tom môžeš dozvedieť v tomto článku.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: LBC London, Auto Evolution, Twitter/Scientist Rebellion, Scientist Rebellion, TwitterScientist Rebellion