12-ročný chlapec sa na sociálnej sieti vyhrážal verejne známej osobe. Zasahuje polícia

  • Polícia vyšetruje maloletého chlapca
  • Chlapec vzbudil podozrenie komentárom na sociálnej sieti
Polícia SR
Polícia SR TASR/Jakub Kotian, Milan Drozd
  • Polícia vyšetruje maloletého chlapca
  • Chlapec vzbudil podozrenie komentárom na sociálnej sieti

Polícia vyšetruje 12-ročného chlapca, ktorý komentárom na sociálnej sieti vzbudil podozrenie, že môže byť ohrozený život alebo zdravie verejne známej osoby. Policajti ho stotožnili a vypátrali. Trnavská krajská polícia o tom v sobotu informovala na sociálnej sieti.

„V tomto prípade poverený policajt vyšetruje skutok ako podozrenie z trestného činu nebezpečného vyhrážania. V tejto súvislosti opäť pripomíname verejnosti a používateľom sociálnych sietí, aby sa vyhli páchaniu takýchto protiprávnych konaní,“ priblížila.

Policajti súčasne apelujú na rodičov, aby si ako zákonní zástupcovia neplnoletého dieťaťa uvedomili, že zodpovednosť majú aj za to, ako trávi voľný čas za klávesnicou. Neuváženým konaním tak deti podľa slov polície nespôsobia problémy len sebe, ale aj rodičom.

Vyjadrenie polície Slovenskej republiky 

Polícia Slovenskej republiky – Trnavský kraj sa vyjadrila k danému prípadu prostredníctvom sociálnej siete Facebook.

„SIEŤ NEZABÚDA, SIEŤ ZDIEĽA, SIEŤ SI PAMÄTÁ! MAŤ OPLETAČKY S POLÍCIOU SA NEVYPLÁCA!“ píše polícia veľkými písmenami na začiatok v príspevku. 

Policajti z Trnavského kraja sa zaoberali prípadom, v ktorom sociálne siete ovplyvnili osobu natoľko, že sa dopustila protiprávneho konania. V jednej z verejne dostupných skupín táto osoba v diskusii pod príspevkom napísala komentár, ktorý vyvolal podozrenie na ohrozenie života alebo zdravia verejne známej osoby. Keďže každý takýto podnet je dôkladne preverovaný, polícia okamžite zasiahla. Vďaka dobre odvedenej práci kriminálnej polície sa podarilo osobu v krátkom čase identifikovať a vypátrať, informujú verejnosť. 

Ako sme spomínali vyššie, polícia v tomto prípade vyšetrovala maloletého chlapca. Zistili, že ich nasadenie na ochranu života bolo zneužité ako nemiestny žart 12-ročného chlapca.

„Keďže polícia takéto verejne dostupné vyjadrenia nepodceňuje a v súlade so zákonom sa každým prípadom zaoberá, aj v tomto prípade poverený policajt vyšetruje skutok ako podozrenie z trestného činu nebezpečného vyhrážania. V tejto súvislosti opäť pripomíname verejnosti a používateľom sociálnych sietí, aby sa vyhli páchaniu takýchto protiprávnych konaní!“

Polícia vyzýva rodičov

„Apelujeme taktiež na rodičov, aby si ako zákonní zástupcovia neplnoletého dieťaťa uvedomili, že zodpovednosť majú aj za to, ako trávi voľný čas za klávesnicou.“

V príspevku vyzývajú rodičov, aby deťom vysvetlili, že ich neuvážené správanie môže mať dôsledky nielen pre nich samotných, ale aj pre ich rodinu. Zdôrazňujú, že takéto činy nevedú len k nepríjemnostiam s políciou, ale môžu mať vplyv aj na ich budúcnosť.

„Žart je žartom, ak je vtipný pre všetky dotknuté strany!“

Rodičovský dohľad nad sociálnymi sieťami detí

Aj keď je vek na sociálnych sieťach limitovaný, často sa stáva, že sa na nich registrujú aj mladší používatelia, informujte o tom aj portál tatrabanka.sk. Rodič by mal vedieť, čo jeho dieťa na sociálnych sieťach robí a aké príspevky pridáva. V takom prípade je vhodnejšie, aby profil spravovali rodičia.

Problémom v súčasnosti však je, že deti o sebe na sociálnych sieťach píšu všetko a v niektorých prípadoch pridávajú aj nevhodné fotografie. Je dôležité teda mať kontrolu nad profilom dieťaťa. „Ak sa rodič občas pozrie, deti si budú vedomé kontroly a dajú si väčší pozor,“ píšu na stránke.

V horších prípadoch vzniká na internete aj kyberšikana. Tento spôsob patrí medzi formy šikanovania, pri ktorých dochádza k fyzickému alebo psychickému ubližovaniu, vyhrážaniu či zastrašovaniu. Cieľom páchateľa je získať nad druhým prevahu. Na rozdiel od tradičnej šikany prebieha kyberšikana v online prostredí, kde páchateľ využíva moderné technológie a anonymitu internetu na útoky. 

Formy kyberšikany:

  • posielanie urážlivých správ a nadávok prostredníctvom e-mailu či sociálnych sietí, vrátane komentárov pod fotografiami,
  • zverejňovanie ponižujúcich alebo kompromitujúcich fotografií,
  • šírenie klamstiev a ohováranie obetí,
  • zakladanie skupín alebo falošných profilov, ktoré sú zamerané na obeť,
  • odcudzenie identity alebo neoprávnené prevzatie profilu na sociálnych sieťach.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: TASR, Facebook , tatrabanka.sk.

Najnovšie videá

Trendové videá