Bratislava má ako jediné mesto na Slovensku šancu dosiahnuť kolektívnu imunitu

  • Podľa aktuálnych dát Ministerstva zdravotníctva SR je v Bratislave 52,5 % obyvateľov zaočkovaných prvou dávkou a 39,9 % druhou dávkou vakcíny
  • Po porade s odborníkmi chce mesto dosiahnuť hranicu kolektívnej imunity v Bratislave na úrovni 75 % zaočkovaného obyvateľstva
pjimage – 2021-06-28T161525.102
Unsplash/Martin Katler Unsplash/Ryoji Iwata
  • Podľa aktuálnych dát Ministerstva zdravotníctva SR je v Bratislave 52,5 % obyvateľov zaočkovaných prvou dávkou a 39,9 % druhou dávkou vakcíny
  • Po porade s odborníkmi chce mesto dosiahnuť hranicu kolektívnej imunity v Bratislave na úrovni 75 % zaočkovaného obyvateľstva

Magistrát mesta konštatuje, že posledné týždne sa nám podarilo nadýchnuť a vďaka zlepšujúcim sa epidemiologickým podmienkam bolo možné stretnúť sa na rôznych podujatiach a pripomenúť si slobodu, v akej sme sa stretávali pred príchodom vírusu COVID-19.

Aktuálne čísla rozširujúcej sa mutácie Delty však naznačujú, že tento stav nemusí trvať dlho. vedenie mesta pripomína, že vakcína je jediný účinný spôsob ochrany, ktorý bráni masovému šíreniu vírusu. 

Osobne by som chcel požiadať každého jedného obyvateľa a obyvateľku nášho mesta, aby sa dali zaočkovať. Dnes to už nie je len individuálne osobné rozhodnutie, ale aj rozhodnutie pre bezpečnú Bratislavu,“ vyzval primátor hlavného mesta Matúš Vallo.

Dnes je v Bratislave zaočkovaných prvou dávkou vakcíny 52,5 % obyvateľov a druhou dávkou 39,9 % obyvateľov.  V skupine seniorov a senioriek nad 65 rokov je zaočkovaných 71,2 % obyvateľov prvou dávkou a 68,4 % druhou dávkou. V čakárni na prvú dávku mesto 25. júna 2021 evidovalo 3 700 ľudí z Bratislavy

zdroj: bratislava.sk

Podľa dostupných informácií je Delta variant o 40 – 60 % nákazlivejší ako v súčasnosti prevládajúci britský variant. Predpokladá sa, že jeden človek dokáže infikovať 5 – 8 ďalších ľudí. Na to, aby sme účinne dokázali obmedziť šírenie vírusu, je podľa mesta potrebné dosiahnuť čo najvyššiu zaočkovanosť obyvateľstva, teda kolektívnu imunitu.

Znamená to, že v danej komunite, napríklad v meste Bratislava, je zaočkovaných toľko obyvateliek a obyvateľov, že vírus už nemá dostatok hostiteľov a jeho šírenie sa postupne zastavuje. 

O tom, akú úroveň kolektívnej imunity má dosiahnuť mesto Bratislava, sa magistrát radil s odborníčkou, epidemiologičkou Alexandrou Bražinovou a rozhodli sa stanoviť si cieľ 75 % zaočkovaného obyvateľstva.

To je úroveň, ktorá by mala mestu pomôcť bezpečne prekonať nadchádzajúce obdobie. „Očkovanie proti COVID-19 je bezpečné a účinné a výskumy potvrdzujú, že vakcíny sú účinné aj proti novým variantom vírusu.“ 

zdroj: bratislava.sk

V Bratislave by sa tak malo pre očkovanie v čo najkratšom čase rozhodnúť ešte približne 100 000 ľudí, aby sa naplnil spomínaný cieľ.

„Každý môže podporiť tých, ktorí sa ešte zaočkovať nedali, aby sa čo najskôr zaregistrovali na očkovanie, ktoré je už dostupné. S tými, ktorí ešte váhajú, hovorme – je úplne ľudské mať pochybnosti, avšak rozprávajme sa o nich a vezmime do úvahy jednoznačné odporúčanie odborníkov sa očkovať.“

Dosiahne podľa teba Bratislava kolektívnu imunitu?

Dosiahnuť v Bratislave kolektívnu imunitu sa podľa magistrátu musíme pokúsiť všetci, preto vyzýva aj tých, ktorí môžu komunikovať so svojimi zamestnancami alebo klientmi, aby sa do kampane zapojili tiež a motivovali ich k očkovaniu. Mesto dá k dispozícii aj materiály na stiahnutie.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by STARTITUP SK (@startitup_sk)

Očkovanie súvisí aj s hospodárskym a ekonomickým rozvojom mesta. Čím viac ľudí bude zaočkovaných, tým je menšia pravdepodobnosť, že sa vírus v Bratislave nebezpečne rozšíri až tak, že bude potrebné znovu zatvoriť veľké časti ekonomiky, vrátane podnikov, kaviarní a reštaurácií. 

Dosiahnutie kolektívnej imunity pomôže zdravotníctvu zvládnuť tretiu vlnu, ochráni najzraniteľnejších a pomôže mestu bezpečne prežiť ďalšiu vlnu covidu. 

V Bratislave postupne prebieha aj očkovanie ľudí bez domova, prvé kolo bolo v De Paul, druhé očkovanie prebehlo v dennom centre Domec a v útulku Domov pre každého. 

Bratislava poskytuje klientom s nežiadúcimi účinkami po očkovaní starostlivosť v priestoroch Mestského karanténneho mestečka na Hradskej, kde je nepretržite k dispozícii tím sociálnych pracovníkov a zdravotníkov.

Zdroj: Bratislava.sk

Najnovšie videá

Trendové videá