AKTUÁLNE: Britský variant je až o 64 % smrtnejší, ako ten pôvodný. Vedci varujú, že sa to môže ešte zhoršiť

  • Nová britská štúdia dokauze, že varian B.1.7.7 môže svetu spôsobiť ešte väčšie ťažkosti, ako doposiaľ
  • Podľa vedcov môže byť až dvojnásobne smrtnejší, ako jeho predchodca
  • Nová britská štúdia dokauze, že varian B.1.7.7 môže svetu spôsobiť ešte väčšie ťažkosti, ako doposiaľ
  • Podľa vedcov môže byť až dvojnásobne smrtnejší, ako jeho predchodca

Najnovšia štúdia zverejnená prostredníctvom British Medical Journal potvrdila jedny z najhorších obáv. Britský variant koronavírusu SASR-CoV-2 B.1.1.7 je omnoho smrtnejší, ako jeho predchodcovia. Týmto variantom je zamorené aj Slovensko.

Doposiaľ predpokladali, dnes už vedia

O variante B.1.1.7 je známe, že pochádza z britského mesta Kent a je nositeľom mutácie N501Y, ktorá zodpovedá za zmeny spike proteínu a uľahčuje vírusu vniknúť jednoduchšie do ľudskej bunky a tam sa rozmnožiť ohromnou rýchlosťou. K mutácii vírusu SARS-CoV-2 došlo prirodzeným spôsobom, nakoľko je to pre vírusy bežná súčasť spôsobu prežitia, podobne sa deje aj pri víruse chrípky.

Pre zmeny v spike proteíne známom aj ako S proteín, je tiež znížená účinnosť vakcín. Napriek tomu všetky z EMA schválených látok chránia pred ťažkým priebehom a hospitalizáciu pacientov.

Nové odporúčanie pre zaočkovaných ľudí: Na cestovanie si počkajú, stretávanie vnútri bez rúšok je v poriadku

Vedci sa rozhodli preveriť smrtnosť tohto vysoko prenosného kmeňa a dominantného typu cirkulujúceho vo Veľkej Británii, ktorý sa tak rýchlo rozšíril do celého sveta. Štúdia bola vykonaná na 54 906 britských respondentoch a odhalila, že variant B.1.1.7 bol o 64 % smrtnejší ako predchádzajúce verzie koronavírusu. Vedci však pripustili, že riziko úmrtia môže byť u ľudí infikovaných týmto kmeňom v skutočnosti dvakrát vyššie.

Účastníci boli porovnávaní podľa veku, pohlavia, etnického pôvodu, indexu viacnásobnej deprivácie, regiónu a dátumu pozitívnych vzoriek, ktoré sa líšili iba detegovateľnosťou génu spike proteínu pomocou testu TaqPath, uvádzajú autori štúdie.

Zomrie 1 z 250 ľudí

Vďaka tejto štúdii sa podarilo odhaliť zvýšenú mieru mortality, z ktorej vyplýva, že v porovnaní s prvotným koronavírusom SARS-CoV-2, na ktorý umrel 1 zo 400 infikovaných, alebo 0,25 %, na B.1.7.7. umiera 1 z 250 infikovaných ľudí, a teda sa jeho smrtnosť zvýšila na 0,61 %.

Každá osoba bola sledovaná minimálne 14 dní po dosiahnutí prvého pozitívneho výsledku testu a viac ako 85 % prípadov bolo sledovaných počas celého 28-dňového obdobia. Vedci sa však domnievajú, že vírus môže byť až dvojnásobne smrtnejší, ako jeho predchodcovia, a teda môže značne prekračovať diskutovanú hranicu 64 %.

Slovensko je britským variantom zamorené

Britská mutácia je na Slovensku už väčšinová. Ukázal to výskum laboratórií na Slovensku. Informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva.

Vyšetrovali sa klinické vzorky, ktoré vyšli ako RT-PCR pozitívne 3. marca 2021. Pozitívne vzorky poskytlo 27 laboratórií a britský variant sa analyzoval v 16 štátnych aj neštátnych laboratóriách v SR.

Britský variant marec 2021
zdroj: UVZSR

Vo vzorkách z 3. februára 2021 odhalili britskú mutáciu v približne 74 % vzoriek, tie z 15. februára mali britský variant v 72 % prípadov.  Vo vzorkách z 3. marca bol britský variant pandemického vírusu potvrdený v približne 90 % z celkového počtu 2 198 vyšetrených pozitívnych vzoriek.

Sme totálne zamorení. Britský variant koronavírusu našli až v 90 % vzoriek zo Slovenska

Prevalencia britského variantu a rýchlosť, akou sa stal dominantným variantom na našom území, jednoznačne dokazujú, že je potrebné naďalej prísne dodržiavať nastavené protiepidemické opatrenia. Rovnako je naďalej nevyhnutné minimalizovať kontakt s inými ľuďmi, nosiť rúško či respirátor a dodržiavať hygienu rúk,“ uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas. Dodal, že preventívne opatrenia dokážu spomaľovať šírenie aj iných infekčných variantov vírusu.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroj: British Medical Journal

Najnovšie videá

Trendové videá