Aktuálne ceny bytov sú na úrovni tých z 2021. Šialený rast cien prešiel do zlacňovania
- V polovici roku 2023 sa trh s nehnuteľnosťami stále drží v červených číslach
- Ceny bytov takmer na celom Slovensku klesajú
- V polovici roku 2023 sa trh s nehnuteľnosťami stále drží v červených číslach
- Ceny bytov takmer na celom Slovensku klesajú
Po druhom štvrťroku je zjavný pokles cien slovenských bytov vo všetkých segmentoch aj v medziročnom porovnaní. Pri menších bytoch dosiahol dvojcifernú hodnotu vo viac ako polovici slovenských regiónov a mestských častí. Jedinou výnimkou je Bratislava IV s kvartálnym nárastom (+5 %) a medziročným poklesom len 2,58 %.
Priemerná cena 2-izbových bytov išla za rok nadol najvýraznejšie v Prešove (o 22,6 %), vo všetkých častiach Košíc (o 14,1 – 17,61 %), v Bratislave II (o 14,61 %) a v Trenčíne (o 14,6 %).
„Trend poklesu cien bytov je citeľný aj napriek tomu, že na trhu je v ponuke stále pomerne dosť novostavieb a to najmä v Bratislave. Na druhej strane, je medzikvartálny pokles cien oproti marcu takmer o polovicu menší, čo naznačuje postupnú stabilizáciu,“ hovorí Michal Pružinský, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk.
V druhom štvrťroku sa pokles cien dotkol aj segmentu 3-izbových bytov. Okrem fenoménu centra Bratislavy, kde sú ceny väčších bytov medziročne stále drahšie o 14 %, znižovali sa na celom Slovensku. Najviac klesli ceny za rok v Prešove (o 16,77 %), Trenčíne (o 15,79 %), v košických častiach mimo centra (o 10,22 – 14,06 %) a v Trnave (o 13,07 %).
„Segment 3-izbových bytov zareagoval na túto krízovú situáciu ako posledný. Ešte v marci sme v dynamických slovenských regiónoch zaznamenali rast cien, no v stagnujúcej ekonomickej situácii na Slovensku i v Európe zvolili pravdepodobne aj potenciálni klienti so silnejším zázemím opatrnú pozíciu,“ dodáva Michal Pružinský.
Podmienky na nákup sú priaznivejšie
Podmienky pre kúpu novej nehnuteľnosti sú v porovnaní s minulým rokom priaznivejšie. Pre agentúru SITA to uviedla realitná špecialistka v investičnej skupine Proxenta Sofia Sekelová. Podľa nej sa v porovnaní s vlaňajškom zvýšila ponuka nehnuteľností, navyše klienti majú dnes možnosť získať zaujímavé benefity, ako sú vyššie štandardy vybavenia bytu či parkovacie miesto alebo pivničné kobky v cene bytu. „Môžeme povedať, že klient dnes dostane výrazné benefity pri kúpe novostavby priamo od developera,“ skonštatovala.
Pri kúpe novej nehnuteľnosti je podľa Sekelovej dôležité položiť si štyri základné otázky. Prvou je otázka: Kde? „Každá lokalita prináša svoje plusy aj mínusy, a to nielen pri rozhodovaní medzi mestami či regiónmi, ale aj v rámci mestských častí,“ vysvetlila a dodala, že preto je dôležité identifikovať svoje priority, záujmy, občiansku vybavenosť či infraštruktúru v danej lokalite. „Nehnuteľnosť je investícia a významnou časťou tejto investície je práve lokalita,“ doplnila.
Druhou otázkou pri kúpe novej nehnuteľnosti je: Koľko? „Výber lokality je nevyhnutný prvý krok pri hľadaní nového bývania, keďže od lokality sa odvíja aj cena nehnuteľnosti,“ priblížila Sekelová. Podľa nej je dôležité, aby si klient stanovil rozpočet a cenový strop, v ktorom sa chce pohybovať.
Treťou otázkou, ktorú by si mal kupujúci položiť, je: Ako? „Kvalifikovaný špecialisti na hypotéky sú tu, aby vedeli poradiť a nasmerovať klientov,“ pripomenula s tým, že spolupráca s hypotekárnym maklérom je veľmi dôležitá, aby sa klient vedel efektívne orientovať vo svojich možnostiach.
Poslednou dôležitou otázkou pri kúpe nehnuteľnosti je: Kedy? „Kúpny proces môže mať rôzne doby trvania. Napríklad, pri kúpe nehnuteľnosti ,z papiera‘ je nevyhnutné myslieť krok dopredu a plánovať, či časová os projektu korešponduje s potrebami kupujúceho,“ doplnila Sekelová.
Na záver poznamenala, že kúpa novej nehnuteľnosti je dôležité rozhodnutie, ktoré však nemusí byť zložité. „Každý máme svoju vysnívanú nehnuteľnosť, no je potrebné myslieť prakticky a robiť kompromisy,“ uviedla s tým, že je prirodzené, že do rozhodovacieho procesu vstupujú emócie. „Je však nutné si pripomenúť, že musíme robiť racionálne rozhodnutia a myslieť do budúcnosti,“ uzavrela.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroje: SITA, Nehnuteľnosti.sk