Česko sa otvára, otvárajú sa aj dvere od rezortu zdravotníctva

  • Reštrikcie v Česku sa od pondelka uvoľňujú
  • Otvárajú sa viaceré obchody, rovnako sa ruší aj zákaz pohybu medzi okresmi
  • Na svojom poste však končí minister zdravotníctva Ján Blatný
  • Vo vedení rezortu zdravotníctva ho nahradí Arenberger
Na snímke je žena s detmi na ulici v rúškach.
TASR/AP/Eugene Hoshiko
  • Reštrikcie v Česku sa od pondelka uvoľňujú
  • Otvárajú sa viaceré obchody, rovnako sa ruší aj zákaz pohybu medzi okresmi
  • Na svojom poste však končí minister zdravotníctva Ján Blatný
  • Vo vedení rezortu zdravotníctva ho nahradí Arenberger

Česká republika od pondelka uvoľňuje viaceré protipandemické opatrenia. Napriek tomu, že je situácia v Česku v súvislosti s nákazou koronavírusu stále veľmi kritická, vláda prikývla na zjemňovanie reštrikcií. Od pondelka sa budú otvárať viaceré obchody, rovnako skončí aj zákaz nočného vychádzania či zákaz pohybu medzi okresmi. Kto vie, či to malo byť rozlúčkové gesto Jána Blatného, ktorý končí vo funkcii ministra zdravotníctva ČR. 

Česká vláda v utorok schválila prvé uvoľňovanie prísnych protipandemických opatrení. V jednej z pandémiou najhoršie zasiahnutých krajín Európskej únie (EÚ) sa tak budú môcť aspoň niektoré deti vrátiť do škôl. „Nie je to úplné uvoľnenie,“ oznámil minister zdravotníctva Jan Blatný s tým, že „situácia ešte nie je ideálna“.

Od pondelka však budú môcť ľudia v Českej republike znovu cestovať medzi okresmi a skončí sa aj nočný zákaz vychádzania. Otvárať sa môžu aj obchody s detským oblečením a obuvou, čistiarne, vonkajšie farmárske trhy, zoologické a botanické záhrady a niektoré ďalšie obchody. Opatrenia zaviedli začiatkom marca v snahe spomaliť šírenie takzvaného britského variantu koronavírusu.

Ožijú aj lavice

Minister školstva Robert Plaga oznámil, že v pondelok sa budú môcť za prísnych podmienok vrátiť do lavíc deti do piateho ročníka. Aby bol ich návrat „bezpečný a permanentný“, budú musieť nosiť rúška a dvakrát týždenne ich budú testovať. Zo začiatku budú školy fungovať rotačným systémom – skupiny detí sa budú striedať jeden týždeň v škole a jeden na diaľku.

V súčasnosti v Česku klesá počet hospitalizovaných pacientov a tak krajina ponúkla, že prijme pacientov z európskych krajín, kde je situácia horšia. Podľa Blatného môžu ponúknuť do 50 lôžok.

Počet hospitalizovaných v krajine v pondelok klesol na 5 709, pričom pred mesiacom dosahoval 9 500. V tom čase viaceré európske krajiny, vrátane Nemecka, Švajčiarska, Rakúska, Poľska a Maďarska, ponúkli podobnú pomoc Česku. K utorkovému ránu bolo v českých nemocniciach 6 744 pacientov s ochorením COVID-19, pričom 1 365 z nich bolo vo vážnom stave.

Obišli epidemiológov? 

Napriek nedávnemu poklesu má Česká republika podľa údajov Johns Hopkins University stále najvyšší kumulatívny počet úmrtí na 100-tisíc obyvateľov na svete – 252,7, a tretí najvyšší kumulatívny počet prípadov na 100-tisíc obyvateľov – 14 509,5. Krajina s 10,7 miliónmi obyvateľov dosiaľ potvrdila asi 1,56 milióna prípadov a viac ako 27-tisíc úmrtí.

Poradná skupina vedcov pri ministerstve zdravotníctva súhlasila s opatrným otváraním škôl, no v súvislosti s ďalším uvoľňovaním sa s nimi vláda údajne neradila. Epidemiológ Rastislav Maďar sa pre Český rozhlas vyjadril, že uvoľnenie opatrení predstavuje riziko, pretože „počet (infekcií) je stále príliš vysoký“.

Darček na rozlúčku? 

Uvoľnenie opatrení v Česku však prevýšila správa o tom, že na poste ministra zdravotníctva končí Ján Blatný. Žezlo prenechal riaditeľovi nemocnice Královské Vinohrady Petrovi Arenbergerovi. Zdá sa, že Sputnik nespôsobil vládne zemetrasenie len na Slovensku. Ako uvádza portál Idnes.cz, jednou z požiadaviek na „hlavu“ Jána Blatného bol „odmietavý postoj k ruskej vakcíne Sputnik V“.

Najväčšími prekážkami (pre registráciu Sputnika V v Česku) sú minister zdravotníctva Blatný a tiež riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv,“ prehlásil prednedávnom Miloš Zeman v rozhovore pre Parlamentné listy. 

Nový minister má na neregistrovanú vakcínu menej radikálny názor. „Viem o veľkom množstve pacientov, ktorí na Sputnik čakajú. Rozumné riešenie vidím v tom, že by sa urobila rozsiahla klinická štúdia na väčšom počte pacientov, kedy by obe strany vedeli, že ide o experimentálny preparát, ktorému nejaká tá pečiatka chýba, a vstupujú do toho dobrovoľne,“ vyjadril sa Arenberger pre Novinky. 

4. pokus 

Od septembra minulého roku sa už na ministerstve zdravotníctva vystriedali 3 ministri, najnovšie to skúsi aj štvrtý adept. Ako prvý odstúpil Adam Vojtěch, po ňom nastúpil Roman Prymula, ktorý však na poste vydržal len mesiac. Demisiu podal krátko potom, ako ho média prichytili pri odchode z reštaurácie v čase, kedy mala byť reštaurácia podľa nariadení zatvorená. Prymula vtedy nemal na tvári rúško. Práve jeho nahradil Ján Blatný. Ten však dnes končí a nastupuje Petr Arenberger.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: Idnes.cz, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá