Dážď prichádza s obrovskou silou. SHMÚ mení predpoveď a zavádza najvyššiu výstrahu
- Predpoveď počasia na Slovensku sa mení
- Platí výstraha tretieho stupňa
- Predpoveď počasia na Slovensku sa mení
- Platí výstraha tretieho stupňa
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) mení svoju predpoveď a pre štyri slovenské okresy zavádza najvyššiu možnú výstrahu pred dažďom. Výstraha tretieho stupňa platí v Malackách, Myjave, Senici a Skalici na západnom Slovensku.
Ako upozorňuje TASR, v okresoch Bratislavského, Trenčianskeho, Nitrianskeho, Trnavského a Žilinského kraja naďalej platia výstrahy aj druhého aj prvého stupňa.
Podľa najnovších predpovedí by malo v najbližších dňoch extrémne pršať na celom západe a severozápade Slovenska. Riziko platí aj v prípade juhu a stredu krajiny, no výrazne nižšie než v Malackách, Myjave, Senici a Skalici.
Ako sme ťa informovali, na Záhorí už napršalo 5 až 10 mm. Intenzívnejšie zrážky hlásia aj na Morave a Alpách. Za českými hranicami spadlo viac ako 20 mm a v Alpách vyše 35 mm.
Keď sa to všetko rozbehne, podľa niektorých modelov hrozí až 300 či 400 milimetrov. To platí konkrétne pre severné časti Álp, Jeseníky a Beskydy a Česko.
Na Slovensku to najviac schytajú Záhorie a Myjavsko. Od piatkového poludnia tu začne pôsobiť náveterný efekt, ktorý prinesie veľké množstvo dažďa.
Valí sa pohroma menom Anett
„Asi si prvýkrát v živote prajem, aby predpovede zrážok pre strednú Európu nevyšli podľa toho, ako ich vidia posledné behy prognostických modelov. Pretože ak sa to vyplní, môže to byť poriadne veľký ,prúser‘,“ napísal na sociálnej sieti klimatológ Jozef Pecho.
Ako píše iMeteo, nepriaznivé počasie k nám prináša tlaková níž menom Anett. Tak ju pomenovali nemeckí meteorológovia s tým, že hrozí aj silný nárazový vietor schopný vyvrátiť stromy.
Anett sa nachádza nad severným Jadranom. Na Slovensku má ovplyvňovať počasie až do pondelka. Do celej strednej Európy prinesie množstvo problémov, na horách sa očakáva aj sneženie. Teplota vody v Jadranskom a Stredozemnom mori totiž zvyšuje odpar. Vlhkosť z neho sa následne dostáva do atmosféry, čo sa má prejaviť aj na trvalom a výdatnom daždi v našej oblasti, vysvetľuje portál.
Ide teda o viditeľné následky globálneho otepľovania. Vysoké odparovanie z morí podporuje atmosféru, dáva jej schopnosti a množstvo energie, ktorú musí skôr či neskôr niekde vybiť. A to teraz zažíva práve naša oblasť.
V najlepšom prípade na našom území spadne nanajvýš 197 mm dažďa, no nejde o ten najpravdepodobnejší vývoj. Ten totiž naznačuje, že v oblastiach ako Malé Karpaty, Myjavsko a Javorníky napadne približne 218 mm. Ak by sa ale naplnil ten najhorší scenár, mohlo by na Slovensku spadnúť až 268 mm zrážok.
Pre povodie Moravy a Dunaja najpesimistickejší scenár predpovedá úhrn až okolo 370 mm, no najreálnejší odhad sa uvádza na úrovni 320 mm. Dáta naznačujú, že víkend prinesie rozsiahle zrážky, čo môže spôsobiť prudký nárast hladín riek a zvyšuje sa preto riziko povodní.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, Facebook/Jozef Pecho, iMeteo, Archív SIU