AKTUÁLNE: Deti sa od 1. júna vrátia do škôl aj škôlok, návrat do lavíc je dobrovoľný
- Školy a škôlky sa otvoria, rodičia však svoje deti do škôl dať nemusia
- Školy a škôlky sa otvoria, rodičia však svoje deti do škôl dať nemusia
Od 1. júna sa opäť otvárajú brány škôl do piateho ročníka a škôlok. „Nebude to stopercentný návrat do školy,“ upozorňuje minister školstva Branislav Gröhling.
Už teraz môžu zriaďovatelia školských zariadení zisťovať záujem u rodičov, koľkí z nich majú záujem o návrat ich detí do školy či škôlky a pripraviť tak priestorové a personálne kapacity. Umiestnenie dieťaťa do školy v tomto školskom roku bude dobrovoľné. V materských školách môže byť v jednej skupine maximálne 15 detí, v základnej škole maximálne 20 žiakov.
Pravidlá pre žiakov
Deťom pri vstupe do školy musí byť odmeraná teplota a rodičia si budú deti vyzdvihovať vo vyčlenenom priestore.
Princípom je, aby sa v jednom priestore zdržiavala iba jedna skupina detí s jedným učiteľom, pri kontakte jednotlivých tried budú musieť žiaci základných škôl nosiť rúška. V triede rúško deti nepotrebujú, ale učiteľ musí mať rúško, alebo ochranný štít. Deti sa zároveň môžu stravovať v školskej jedálni, avšak pri dodržaní prísnych hygienických podmienok, ktoré určil Úrad verejného zdravotníctva.
Pri umiestňovaní do škôlok budú mať prednosť deti pracovníkov v prvej línii, teda zdravotníkov, policajtov, príslušníkov ozbrojených síl, hasičov a pedagogických pracovníkov. Potom majú prednosť deti pracovníkov, ktorí musia vykonávať prácu na pracovisku, teda nie doma. Prednosť dostanú aj deti zo sociálne znevýhodneného prostredia.
Bonusom je otvorenie aj základných umeleckých škôl, no učiteľ môže vyučovať len jedného žiaka.
Šíria deti vírus?
Odborníci sa nevedia zhodnúť, či by otvorenie škôl predstavovalo veľké riziko v ďalšom šírení nového koronavírusu. Je známe, že u detí je menšie riziko infekcie, no výskumníci stále nevedia, do akej miery môžu deti infikovať iné osoby, informuje britský Guardian.
Alasdair Munro z University Hospital Southampton sa prikláňa k návratu detí do škôl a odvoláva sa na štúdiu z talianskeho mesta Vó. „Úrady tam testovali 80 % populácie a uviedli, že 2,8 % malo pozitívny test. Dôležité je to, že sa nenakazilo ani jedno dieťa mladšie ako desať rokov a bolo to tak aj po druhom testovaní, ktoré vykonali o dva týždne neskôr. Množstvo detí pritom žilo v domácnostiach s nakazenými osobami,“ vyhlásil Munro.
Iné štúdie z Islandu, Nórska a Južnej Kórey potvrdili nízky počet nakazených detí. Opačné výsledky však publikoval britský Národný štatistický úrad (ONS), ktorý pri testovaní 10-tisíc obyvateľov v rámci Británie nenašiel žiadne dôkazy o rozdieloch medzi vekovými skupinami v súvislosti s pozitívnymi testami.
Môžu doniesť infekciu domov
Je tiež otázne, ako sa deti podieľajú na šírení vírusu. Výskum, ktorý viedol nemecký expert na koronavírus Christian Drosten v berlínskej nemocnici Charité, v tejto oblasti nepreukázal žiadne významné odlišnosti medzi rôznymi vekovými kategóriami. „Deti môžu byť rovnako infekčné ako dospelí,“ uviedol v závere a odporučil neotvárať školské zariadenia.
Kirsty Short z University of Queensland vo svojom výskume zistila, že len v málo prípadoch (8 %) prinesú do domácnosti vírus práve deti.
Munro navrhol, aby školy otvárali postupne. „Nerozumiem, prečo sa ľudia tak boja. Stále nepoznáme rolu detí v celkovom šírení tohto vírusu. Avšak vyzerá to tak, že je oveľa menšia, ako v prípade dospelých,“ povedal.
Podľa posledných výskumov majú deti lepší imunitný systém a tiež menej receptorov, na ktoré sa vírus v tele prichytí. Tieto receptory sa totiž vyvíjajú s vekom. Z tohto dôvodu sú deti menej infekčné a zvládajú prípadnú infekciu lepšie.
Nedávna štúdia austrálskych vedcov dokonca ukázala, že deti z predškolských ročníkov nebôžu byť tzv. superšíriteľmi nákazy.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroj: SITA