Finančná správa zaistila doklady v 23 spoločnostiach, ktoré prevádzkovali odberové miesta
- Finančná správa zaistila účtovné doklady v 23 spoločnostiach
- Tie prevádzkovali počas pandémie mobilné odberové miesta
- Finančná správa zaistila účtovné doklady v 23 spoločnostiach
- Tie prevádzkovali počas pandémie mobilné odberové miesta
Príslušníci Kriminálneho úradu Finančnej správy (KÚFS) zaistili vo štvrtok účtovné doklady v 23 spoločnostiach, ktoré počas pandémie COVID-19 prevádzkovali mobilné odberové miesta (MOM). Informoval o tom hovorca Finančnej správy Daniel Súkup, na ktorého sa odkazuje aj TASR.
Priblížil, že výsledkom štvrtkovej celoslovenskej akcie je zaistenie množstva účtovných dokladov, ako sú napríklad príjmové doklady, faktúry či dodacie listy za obdobie rokov 2020 až 2023.
„Zaistenie a kontroly súvisia s možnými podozreniami z porušenia daňových predpisov pri prevádzkovaní MOM, resp. s obchodovaním s antigénovými testami,“ vysvetlil hovorca.
Nedostatky pri financovaní a fungovaní MOM
Kontroly KÚFS podľa jeho slov súvisia aj so zisteniami Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ), ktorý odhalil nedostatky pri financovaní a fungovaní MOM v období rokov 2020 až 2023.
Prezident FS Jozef Kiss v tejto súvislosti upozornil, že daniari od začiatku roka vyhodnocujú svoje analytické zdroje a takisto informácie z operatívnych činností.
„Dnešná akcia je vyústením takto získaných informácií a nasledovať bude zákonné preverovanie zistených skutočností,“ dodal.
Príkaz na výmaz informácií?
Zaistené doklady KÚFS vyhodnotí a následne rozhodne o ďalšom postupe. Vláda v stredu (18. 12.) rokovala o téme financovania MOM aj v kontexte správy NKÚ, ktorá poukázala na nedostatky pri financovaní a fungovaní MOM v období rokov 2020 až 2023. Šéf NKÚ Ľubomír Andrassy po rokovaní uviedol, že z príkazu vedenia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) malo dôjsť v závere roka 2023 k výmazu dát, ktoré sa týkali fungovania MOM, preto ostali nedostupné kľúčové informácie o tom, kto koľko MOM prevádzkoval, koľko bolo testovaných, či koľko zo štátnych prostriedkov smerovalo na podporu a prevádzku MOM. Zistenia kontrolóri odstúpili polícii i FS.
ÚVZ v reakcii odmietol, že by dal príkaz na výmaz. Deklaroval, naopak, že v súvislosti s registrom mobilných odberových miest ponechal v databáze Moje eZdravie údaje týkajúce sa prevádzkovateľa, identifikátora, miest odberového miesta, termínov odberu a ďalšie. Zdôraznil, že nezbieral údaje relevantné pre problematiku financovania MOM.
Miliardové biznisy
Ako sme ťa informovali, ešte v období pandémie, mobilné odberné miesto sa oplatilo naozaj otvoriť. Vtedajšia slovenská vláda na fungovanie „búdok s antigénovými testami“ v roku 2020 minula viac ako 110 miliónov eur (bez sumy za samotné testy).
Štát tom čase prevádzkovateľov vyplácal paušálne. Znamenalo to, že ak si MOMku, niekto založil nezáležalo, koľko testov dané stredisko urobilo, alebo poprípade koľko nakazených odhalilo.
Rok 2021 priniesol prevádzkovateľom MOM ešte vyššie zisky. Podľa údajov SITA dosahovali v roku 2020 približne sedem centov z každého zarobeného eura. V roku 2021 sa tento podiel zvýšil na jedenásť centov, pričom celkové tržby medziročne vzrástli o 29 %.
„Najvyššie tržby, prirodzene, dosahovali nemocnice. Išlo o milióny eur,“ uvádza spoločnosť Finstat vo svojej analýze.
Na mobilných odberných miestach si v tom čase privyrábali aj štátni funkcionári. Napríklad tajomník ministerstva zdravotníctva Kamil Száz sám riadil dve odberové strediská. Bol jedným z najväčších prevádzkovateľov a mal približne 20 MOM. Neskôr bol aj kvôli tomu obvinený.
Mobilné odberné miesto prevádzkoval aj predseda Slovenskej lekárskej komory, Marián Kollár.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: TASR, Startitup