Hrozí, že 3 300 lekárov nenastúpi v novom roku do práce: Informuje o tom Lekárske odborové združenie
- Od 1.1. hrozí, že 3 300 lekárov nenastúpi do práce
- Informuje o tom Lekárske odborové združenie
- Od 1.1. hrozí, že 3 300 lekárov nenastúpi do práce
- Informuje o tom Lekárske odborové združenie
Od Nového roka (1. 1.) hrozí, že vyše 3 300 lekárov vo výpovedi nenastúpi do práce. Pre TASR to potvrdil podpredseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Miroslav Mendel.
Zdôvodňuje to tým, že zhruba 20 lekárov s nemocnicami spoločností Agel a Penta Hospitals stále neuzavrelo dodatky k zmluvám, na ktorých sa dohodlo LOZ s Ministerstvom zdravotníctva SR. Mendel tvrdí, že situáciu rieši rezort zdravotníctva.
„Momentálne sú dodatky v nemocniciach vyzbierané, ale nie sú odovzdané na riaditeľstvo. Dohoda s ministerstvom bola taká, že buď sa vrátime všetci, alebo ani jeden. Možno podotknúť, že problém je iba v nemocniciach Agelu a Penty, všetky ostatné nemocnice v tomto štáte sa dohodli a dodatky svojim zamestnancom dali,“ vysvetlil Mendel s tým, že ak sa zhruba 20 lekárov s danými nemocnicami nedohodne, hrozí podľa jeho slov „veľký“ problém.
Penta Hospitals považuje akékoľvek nerovnosti medzi zamestnancami vo svojich nemocniciach za neprijateľné. Pre Tlačovú správu Slovenskej republiky to uviedol hovorca Penta Hospitals Tomáš Kráľ.
„Jednotlivé nemocnice siete Penta Hospitals postupne preberajú späťvzatia výpovedí lekárov, ktoré boli podané v zmysle Zákonníka práce v rámci protestnej akcie LOZ. Zo štyridsiatich dvoch výpovedí zostalo nestiahnutých už iba šestnásť. Tento počet nijakým spôsobom neohrozuje poskytovanie zdravotnej starostlivosti v našich spádových regiónoch a už vôbec nie na Slovensku,“ informoval hovorca.
„V našom prípade by sa dodatky mali týkať iba jedného percenta zo všetkých nemocničných lekárov našej siete. Sme za systémové, ale nie antisystémové zmeny. Sme za transparentnosť, účelnosť a efektívnosť. Stojíme za princípmi spravodlivého financovania nemocníc na základe mechanizmov DRG (Diagnosis Related Group-skupiny súvisiacich diagnóz),“ dodal hovorca Penty.
Výpovede lekárov a zdravotníckych pracovníkov
V našom staršom článku z decembra sme ťa informovali, že minister zdravotníctva Kamil Šaško vyjadril nepochopenie nad postojom LOZ.
„Naozaj nerozumiem, prečo LOZ robí všetko pre to, aby sa dohoda nepodarila dosiahnuť. Vyzývam ich opätovne na konštruktívnu debatu a spoločné hľadanie riešení.“ Podľa neho musí mať slovenský pacient prednosť pred všetkými záujmami a pred zbytočnými konfliktmi, ktoré, ako vraví, „nie sú potrebné“.
„Na základe včerajších slov pána Visolajského, že mzdy pre lekárov nie sú problém, apelujem na všetkých zdravotníkov, aby neopustili svojich pacientov a aby sme spoločne prostredníctvom rokovaní prispeli k nastoleniu konštruktívneho dialógu a dohode,“ povedal v tej dobe minister zdravotníctva.
V tom čase sa počet výpovedí v Univerzitnej nemocnici v Bratislave počas dňa vyšplhal na 341. Išlo o lekárov z nočných a víkendových služieb.
„Situáciu s výpoveďami analyzujeme a všetky ďalšie kroky koordinujeme s našim zriaďovateľom. Našou prioritou je zabezpečiť prevádzku nemocnice tak, aby pacient nepocítil žiadne obmedzenia a bola mu poskytnutá plnohodnotná zdravotná starostlivosť. O ďalšom postupe s výpoveďami zo služieb komunikujeme aj so zástupcami LOZ v našej nemocnici,“ informovala vtedy hovorkyňa.
Krízová situácia
Dňa 20. decembra 2024 sme ťa informovali, že vyše 3 000 zdravotníkov odvolalo svoje výpovede. Situácia v zdravotníctve by sa mohla dočasne stabilizovať. Viac ako 3 300 nemocničných lekárov na Slovensku podalo výpovede a odmietlo pracovať nadčas. Zdravotníci však svoje rozhodnutie prehodnotia, v prípade ak budú splnené ich požiadavky.
Platnosť výpovedí lekárov vyprší koncom roka 2024. Vláda sa preto rozhodla riešiť krízovú situáciu v zdravotníctve na mimoriadnom zasadnutí kabinetu, ktoré sa uskutočnilo v piatok 20. decembra.
V tlačovej správe, ktorá je uverejnená aj na oficiálnej stránke LOZ, sa píše: „Dnes sme sa po dlhých desiatkach hodinách rokovania dohodli na kompromise, z ktorého ako víťaz vychádza slovenský pacient. Bolo a stále bude naša priorita, aby slovenské zdravotníctvo slúžilo našim pacientom. Preto ďakujem všetkým 3 340 lekárom, ktorí podali výpoveď z pracovného pomeru a riskovali tak zabezpečenie svojich rodín a boli pod enormným tlakom.“
Ďakujem im za ich odvahu a odhodlanie pri záchrane životov či už prostredníctvom liečby v nemocniciach, ale aj systémovými zmenami.
„Tiež ďakujem verejnosti, ktorá sa o problematiku slovenského zdravotníctva zaujíma a podporuje nás v boji za udržateľnosť zdravotníctva. V neposlednom rade ďakujem študentom medicíny za prejavenú podporu, verím, že aj po týchto zmenách zostane čo najväčší počet z vás pracovať na Slovensku,“ povedal predseda LOZ Peter Visolajský.
Deň pred Vianocami, teda 23. decembra 2024, mali byť pracovné zmluvy s dodatkami podpísané všetkými lekármi vo výpovediach. „Vláde sme tak dali priestor dva mesiace, aby tieto zmeny a záväzky zrealizovala. Vláda môže teraz ukázať, koho záujmy chráni, či záujmy pacientov a občanov,“ dodal Visolajský.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: TASR, Startitup , LOZ