AKTUÁLNE: Igor Matovič žiada členské štáty o zapožičanie vakcín. Situácia je na Slovensku kritická
- Situácia na Slovensku v súvislosti s koronavírusom je kritická
- Susedné krajiny nám však v boji s koronavírusom pomáhajú
- Poľské nemocnice prijmú 10 slovenských pacientov
- Situácia na Slovensku v súvislosti s koronavírusom je kritická
- Susedné krajiny nám však v boji s koronavírusom pomáhajú
- Poľské nemocnice prijmú 10 slovenských pacientov
Pandemická situácia na Slovensku sa natoľko vyostrila, že krajina žiada o pomoc Európsku úniu, pričom potrebuje lekárov a zdravotné sestry. Pomoc nám prisľúbili z Rakúska, najnovšie nám pomáha už aj Poľsko. Poľská vláda sa rozhodla, že prijme 10 pacientov v kritickom stave. Igor Matovič na samite lídrov EU opätovne žiadal členské štáty o pomoc v boji s koronavírusom.
Poľsko má prichýliť 10 pacientov zo Slovenska, prevezení budú do nemocnice v Novom Targu. Ako informoval Denník N, ide o pacientov vo vážnom kritickom stave. Poliaci zrejme nebudú pomáhať len nám, o podobnom kroku rokujú aj s Českou republikou.
„Rokovania medzi Poľskom a Slovenskom skutočne mieria ku koncu. Naozaj teda v najbližších dňoch prijmeme okolo desať pacientov zo Slovenska. Sú to pacienti vo vážnom stave z jednotiek intenzívnej starostlivosti. Budú prevezení do nemocnice v Novom Targu, tam sú pre nich pripravené miesta. V zálohe pre nich máme ešte ďalšiu nemocnicu v Rzeszówe. Prevoz by sa mal uskutočniť v najbližších dňoch,“ upresnil hovorca ministerstva Wojciech Andrusiewicz.
Slovensko bolo predmetom diskusie samitu
Slovenský premiér na samite požiadal ostatné členské štáty o pomoc v podobe zapožičania dávok vakcín alebo vyslania zdravotníckych pracovníkov. Zároveň poďakoval tým krajinám, ktoré už solidaritu Slovenskej republike preukázali, informuje TASR.
„Vážna situácia na Slovensku je výsledkom šírenia infekčnejšej britskej mutácie, proti ktorej ani tvrdý lockdown nie je dostatočne efektívny. Nádejou je práve vakcinácia. Musíme preto zefektívniť proces autorizácie nových vakcín prostredníctvom EMA, ako aj urýchliť výrobu a distribúciu bezpečných a účinných vakcín,“ skonštatoval Matovič.
Víta tiež iniciatívu Európskej komisie na zvýšenie národných kapacít sekvenovania, čo umožní nové mutácie nielen včas identifikovať, ale pomôže aj pri prispôsobení vakcín týmto mutáciám. Slovensku sa v spolupráci s inými členskými štátmi podarilo dosiahnuť záväzok lídrov v pokračovaní práce na nájdení spoločného európskeho prístupu pri zavádzaní európskych COVID-19 certifikátov.
„Tieto certifikáty nemajú slúžiť len pre zaočkovaných. Majú rovnako obsahovať informáciu o prekonaní ochorenia COVID-19 a vykonaných testoch. Nejde preto o nástroj slúžiaci na diskrimináciu, ale o nástroj na odstránenie byrokracie pri preukazovaní plnenia rozličných opatrení,“ priblížil predseda vlády.
Predmetom diskusie lídrov boli aj nedávne sprísnenia hraničných opatrení niektorých členských štátov. Aj po tlaku Slovenska lídri v spoločnom vyhlásení vyslali jasné posolstvo, že pri zavádzaní opatrení sa musí brať ohľad jednak na princípy proporcionality a nediskriminácie, ale tiež na zabezpečenie plynulého toku tovarov a fungovania jednotného trhu EÚ.
V otázke bezpečnosti a obrany Slovensko považuje NATO za základný pilier európskej bezpečnosti bez akejkoľvek alternatívy. Strategická autonómia má svoje výhody. „Pri bezpečnosti a obrane by však cieľom malo byť čeliť komplexným hrozbám spolu s partnermi a spojencami, a to prioritne v rámci NATO. EÚ preto potrebuje ambicióznejší a strategickejší prístup k uzatváraniu partnerstiev,“ informoval o záveroch ÚV SR.
V núdzi poznáš priateľa
Rakúsko avizovalo pomoc Slovensku pri zvládaní koronakrízy. V susednej krajine by mohol vypomáhať zdravotnícky personál rakúskej armády, oznámilo v stredu popoludní rakúske ministerstvo obrany. Vo vyhlásení pre agentúru APA doplnilo, že konkrétne potreby a počet vojakov, ktorých majú vyslať, momentálne zisťuje.
„Pomáhať rýchlo a nebyrokraticky je požiadavkou európskej solidarity. Preto sme už prijali pacientov z Francúzska, Talianska a Čiernej Hory. Rakúska armáda teraz personálom podporí Slovensko,“ avizoval rakúsky kancelár Sebastian Kurz.
Nejde však o prvú pomoc zo strany Rakúska. Zdravotníci zo susednej krajiny nám pomáhali už v prvom kole celoplošného testovania. Na pomoc prišlo 33 zdravotníckych profesionálov.
Rumunskí zdravotníci sú už na Slovensku
Slovensku prišli pomôcť lekári a sestry z Rumunska. V Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb v Bratislave tak budú môcť rozšíriť kapacity o deväť intenzívnych lôžok. Ako na štvrtkovej tlačovej besede informoval štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR Peter Stachura, zdravotníci budú v nemocnici pomáhať 21 dní.
Stachura poukázal na to, že sa v nemocniciach míňajú lôžka pre najťažších pacientov, ktorí sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu. „Mnohé nemocnice rátajú posledné lôžka hlavne na intenzívnej starostlivosti a rozhodujú sa, akého pacienta na tieto posledné lôžka dajú,“ uviedol s tým, že situácia je zvlášť náročná v regióne západného Slovenska.
„O to som radšej, že sa nám podarilo aj prostredníctvom Európskej komisie a mechanizmu civilnej ochrany požiadať krajiny Európskej únie, aby nám prišli pomôcť s odborníkmi, ktorých nevieme nahradiť,“ povedal štátny tajomník.
„Nie ste v tom sami, lebo všetci bojujeme s týmto zákerným a krutým vírusom, ktorý nás tlačí na hranu,“ odkázala hlavné posolstvo tímu rumunských zdravotníkov veľvyslankyňa Rumunska na Slovensku Steluta Arhire. Rumunská strana podľa jej slov reagovala na túto výzvu bez váhania. „Som rád, že Európska komisia mohla sprostredkovať práve túto rumunskú pomoc,“ uzavrel zástupca vedúceho Zastúpenia Európskej komisie v SR Radim Dvořák.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Denník N, TASR, Denník N