AKTUÁLNE Japonsku hrozia 5-metrové vlny cunami po zemetrasení. V oblasti je aj jadrová elektráreň

  • Japonsko hlási mimoriadne silné zemetrasenie
  • Úrady vydali varovanie pred cunami
Následky zemetrasenia v Japonsku
TASR/AP
  • Japonsko hlási mimoriadne silné zemetrasenie
  • Úrady vydali varovanie pred cunami

Krajinu vychádzajúceho slnka zasiahla katastrofa. Strednú časť Japonska zasiahlo v nedeľu silné zemetrasenie s magnitúdou 7,5. Vydali po ňom varovanie pred prívalovými vlnami cunami v Japonskom mori. Prvé takéto vlny už pobrežie zasiahli, informuje TASR na základe správ agentúr AP, DPA a AFP.

Hrozia 5-metrové vlny cunami, ľudia majú vyliezť na strechy budov

Otrasy nastali na pobreží prefektúry Išikawa na západe hlavného ostrova Honšu, v oblasti následne došlo k ďalším zemetraseniam. Budovy sa chveli aj v oblasti japonskej metropoly Tokio. Správy o škodách alebo zranených sa zatiaľ neobjavili.

more oceán vlna cunami
zdroj: Ilustračné foto: Pixabay/Kanenori

Japonský meteorologický úrad (JMA) vydal varovanie, podľa ktorého by časť pobrežia Japonského mora mohli zasiahnuť vlny s výškou do piatich metrov, a to do vzdialenosti 300 kilometrov od epicentra.

Verejnoprávna televízia NHK odvysielala výzvu, aby sa ľudia čo najrýchlejšie uchýlili do vyšších oblastí alebo vyšších budov v okolí. Cunami sa podľa správy môžu vyskytnúť opakovane. Vlnu s výškou 1,2 metra už potvrdili v meste Wadžima, z prefektúry Niigata hlásili 40-centimetrové cunami.

V oblasti sa nachádza aj jadrová elektráreň. Jej prevádzkovateľ, spoločnosť Tokyo Electric Power Co. (TEPCO), oznámila, že kontroluje prípadné problémy, zatiaľ však žiadne nezaznamenala.

Po sérii zemetrasení v strednom Japonsku dosiaľ nehlásili žiadne abnormality v tamojších jadrových elektrárňach, oznámila v nedeľu vláda v Tokiu. V zasiahnutej oblasti medzitým uzavreli viaceré hlavné cesty a zastavili prevádzku rýchlovlakov. TASR informácie prevzala od agentúr AFP a DPA.

Po sérii zemetrasení nehlásia problémy v jadrových elektrárňach

Japonský meteorologický úrad (JMA) oznámil, že v oblasti západného pobrežia ostrova Honšu došlo k sérii celkovo 21 zemetrasení s magnitúdou vyššou ako 4,0. Nastali v priebehu 90 minút a najsilnejšie malo magnitúdu 7,6. Vydali po nich varovania pred cunami, prvé prívalové vlny do výšky 1,2 metra už na viacerých miestach potvrdili.

Verejnoprávna televízia NHK prerušila vysielanie a opakovane vyzývala ľudí, aby sa rýchlo presunuli do bezpečia vo vyššie položených oblastiach alebo budovách.

Pred cunami varovali aj ruské úrady. Výstrahu vydali pre západné pobrežie ostrova Sachalin, pričom mesto Vladivostok vyzvalo rybárov, aby sa „rýchlo vrátili na breh“.

Ničivé zemetrasenie a cunami v roku 2011

V auguste minulého roku sme ťa informovali, že Japonsko musí aj po vyše 12 rokoch riešiť následky nesmierne silného zemetrasenia z 11. marca 2011. Epicentrum otrasov vtedy hlásili 130 kilometrov od pobrežia v meste Sendai. Celé to trvalo asi 3 minúty, no ich sila bola neúprosná. Zemetrasenie dosiahlo magnitúdu 9,0.

To všetko viedlo k vzniku obrovskej vlny cunami o výške 15 metrov. Po náraze vody na pevninu došlo k vyradeniu napájania a chladenia troch reaktorov jadrovej elektrárne Fukušima 1.

Počas prvých troch dní havárie sa z veľkej časti roztopili všetky tri jadrá. Elektráreň v ďalších dňoch zaznamenala vysoké rádioaktívne úniky. Nakoniec museli v japonskej elektrárni odpísať všetky štyri reaktory, písali sme.

Japonsko ešte ani v roku 2023 nemalo vyriešenú otázku, čo robiť s nukleárnym odpadom. No ešte v januári sa tamojšia vláda rozhodla, že do mora vypustí viac ako milión ton takto zničenej vody.

Tento krok síce vyvolal obavy u viacerých komunít či susedných krajín, no ako informuje agentúra TASR, v auguste 2023 sa začalo s postupným vypúšťaním. Do mora sa malo dostať 1,34 milióna ton upravenej rádioaktívnej odpadovej vody z japonskej elektrárne Fukušima do Tichého oceánu. Všetko potvrdila spoločnosť Tokyo Electric Power Company (TEPCO).

Koncentrácia trícia v upravenej rádioaktívnej odpadovej vode z jadrovej elektrárne Fukušima, ktorú Japonsko začalo vo štvrtok (24. 8. 2023) vypúšťať do Tichého oceánu, je hlboko pod prevádzkovým limitom, oznámila Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE).

Voda, ktorá je v areáli elektrárne uskladnená v asi tisíc nádržiach, je stále mierne rádioaktívna a pred vypustením do oceánu sa riedi, aby rádioaktivita dosiahla bezpečné hodnoty, a znížil sa tak jej možný vplyv na životné prostredie. Vypúšťanie má trvať desiatky rokov.

Zdroje: TASR, Archív Startitup, Archív Startitup, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá