Kotleba zrejme nebude môcť v roku 2024 kandidovať v parlamentných voľbách

  • Ak bude chcieť Kotleba kandidovať, bude musieť požiadať o zahladenie trestu
  • Naď hovorí, že je treba opäť podať podnet na rozpustenie ĽSNS
Objav tela v Dunaji
SIU
  • Ak bude chcieť Kotleba kandidovať, bude musieť požiadať o zahladenie trestu
  • Naď hovorí, že je treba opäť podať podnet na rozpustenie ĽSNS

Predseda strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Marian Kotleba nielenže prišiel svojím odsúdením o poslanecký mandát, ale nebude môcť kandidovať do Národnej rady SR ani v riadnom termíne volieb v roku 2024.

O mandát poslanca by sa mohol uchádzať v roku 2028, keď sa majú v ďalšom riadnom termíne konať parlamentné voľby. Vyplýva to z platnej slovenskej legislatívy.

Zahladenie trestu

„Musí požiadať o zahladenie trestu a až potom môže kandidovať. Osobne si myslím, že nebude môcť kandidovať v roku 2024,“ povedala pre agentúru SITA odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská.

Najvyšší súd SR odsúdil Kotlebu v kauze rozdávania šekov na šesť mesiacov s podmienečným odkladom na jeden a pol roka. Zákon o podmienkach výkonu volebného práva hovorí, že prekážkou práva byť volený je právoplatné odsúdenie za úmyselný trestný čin, ak odsúdenie nebolo zahladené.

O zahladenie musí Kotleba požiadať. Podľa Trestného zákona súd môže zahladiť odsúdenie, ak odsúdený viedol po výkone alebo odpustení trestu, alebo po premlčaní jeho výkonu riadny život nepretržite po dobu najmenej tri roky, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody neprevyšujúci jeden rok.

Najvyšší súd SR v utorok 5. apríla tohto roka v kauze šekov zrušil nepodmienečný trest štyri roky a štyri mesiace väzenia, ktorý ešte v roku 2020 uložil Kotlebovi Špecializovaný trestný súd.

Najvyšší súd poslanca nanovo uznal za vinného, uložil mu nižší trest, a to šesť mesiacov s podmienečným odkladom na jeden a pol roka. Kotleba bol odsúdený za odovzdávanie šekov v sume 1 488 eur, ktoré predstavujú nacistickú symboliku.

Marian Kotleba
zdroj: TASR/Michal Svítok

Remišová aj Naď chce ĽSNS zastaviť

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka by mal namiesto vyplakávania vyvíjať aktivitu k tomu, aby generálna prokuratúra zastavila činnosť strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS), ktorá bola platformou na šírenie fašistických názorov. Myslí si to vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí), ktorá to uviedla pred dnešným rokovaním vlády.

Postihovaní by podľa jej slov mali byť aj ďalší členovia ĽSNS či strany Republika, „ktorí Mariana Kotlebu podporovali v jeho fašistických prejavoch“.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) si myslí, že treba opäť podať podnet na rozpustenie strany ĽSNS. Reagoval tak na to, že Najvyšší súd SR v utorok uznal šéfa strany ĽSNS Mariana Kotlebu vinným z prečinu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd.

Šéf rezortu obrany tiež uviedol, že takéto podanie by malo byť adresované aj na hnutie Republika. „To je presne to isté, len vytvorili novú stranu, lebo vedeli, že strana ĽSNS má takúto históriu, a myslia si, že keď to premaľujú na inú farbu, tak sú iní,“ skonštatoval Naď pred dnešným rokovaním vlády. Dodal, že v rukách to má Generálna prokuratúra SR a súdy.

Zaniknúť by mu mal aj mandát krajského poslanca

Právoplatným odsúdením za úmyselný trestný čin by mal predsedovi strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Marianovi Kotlebovi okrem mandátu poslanca Národnej rady SR zaniknúť aj mandát poslanca Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). Vyplýva to zo zákona o samospráve vyšších územných celkov.

„Banskobystrický samosprávny kraj na základe medializovaných informácií vo vzťahu k osobe Mariána Kotlebu preskúma možný zánik mandátu poslanca zastupiteľstva BBSK na základe zákona o samosprávnych krajoch a zabezpečí, aby mali všetci poslanci Zastupiteľstva BBSK legitímny mandát poslanca BBSK,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa banskobystrickej krajskej samosprávy Lenka Štepáneková. Ako dodala, keď bude mať Najvyšší súd SR spracované písomné vyhotovenie predmetného rozhodnutia vo vzťahu k trestnej veci vedenej proti Marianovi Kotlebovi, bude BBSK požadovať jeho zaslanie.

Marian Kotleba
zdroj: TASR/Pavol Zachar

„K zániku mandátu poslanca BBSK dochádza právoplatným rozhodnutím príslušného súdu. Kraj po doručení všetkých potrebných dokumentov osloví ďalšieho náhradníka v poradí, ktorým je Milan Lichý, či má záujem o mandát poslanca Zastupiteľstva BBSK. Ak náhradník bude súhlasiť, nasledovať bude potrebná administratíva a na najbližšom krajskom zastupiteľstve zloží poslanecký sľub. Ak sa pán Lichý rozhodne mandátu neujať, BBSK vyzve ďalšieho v poradí,“ doplnila Štepáneková.

„Viem, že som prvý náhradník, musí tam ale prebehnúť zákonný postup,“ uviedol pre agentúru SITA Milan Lichý s tým, že potom pravdepodobne funkciu poslanca BBSK zoberie na tých niekoľko mesiacov do jesenných volieb. Druhým náhradníkom je Matej Bučko, ktorý rovnako ako Lichý kandidoval pred piatimi rokmi v tíme Jána Luntera.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá