Medzinárodný súd v Haagu vydal zatykač na Putina za páchanie vojnových zločinov
- Ruský prezident Vladimir Putin bol obvinený súdom v Haagu
- Podľa súdu je zodpovedný za vojnové zločiny páchané na Ukrajine
- Ruský prezident Vladimir Putin bol obvinený súdom v Haagu
- Podľa súdu je zodpovedný za vojnové zločiny páchané na Ukrajine
Medzinárodný trestný súd v Haagu obvinil ruského prezidenta zo zodpovednosti za vojnové zločiny spáchané na Ukrajine, informuje portál Deutsche Welle na základe správ agentúr AP, AFP, dpa a Reuters. Denník dodáva, že dostať Vladimira Putina pred súd môže byť omnoho zložitejšou úlohou.
Oprávnené dôvody
ICC v piatkovej tlačovej správe uviedol, že zatykač vydáva aj na prezidentskú komisárku pre práva detí Mariju Ľvovovú-Belovovú, informuje ďalej TASR.
Podľa súdu existujú oprávnené dôvody domnievať sa, že Putin a Ľvovová-Belovová sú zodpovední za vojnový zločin nezákonnej deportácie obyvateľstva (detí) a ich nezákonný presun z okupovaných oblastí Ukrajiny do Ruska, a to na základe príslušných článkov Rímskeho štatútu ICC.
Tento súd začal možné vojnové zločiny spáchané ruskými vojakmi na Ukrajine vyšetrovať vlani v marci. Rusko nie je členom ICC a jurisdikciu tohto súdu neuznáva.
Rusko nesúhlasí
Zatykač nemá podľa Ruska „žiadny význam“ a je „právne neplatný“. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AP. „Rozhodnutia Medzinárodného trestného súdu nemajú pre našu krajinu žiadny zmysel, a to ani z právneho hľadiska,“ uviedla podľa agentúry AFP hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.
„Prípadné ,recepty‘ na zatknutie pochádzajúce od medzinárodného súdu budú, pokiaľ ide o nás, právne neplatné,“ dodala bez toho, aby spomenula Putinovo meno.
Ukrajinci rozhodnutie vítajú
Ukrajinský generálny prokurátor Andrij Kostin však privítal rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu (ICC) v Haagu vydať zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina za nezákonné deportácie ukrajinských detí. Kancelária ukrajinského prezidenta to označila za prvý krok k obnoveniu spravodlivosti.
„Svet dostal odkaz, že ruský režim je zločinecký a voči jeho vedeniu a prisluhovačom bude vyvodená zodpovednosť,“ uviedol Kostin vo vyhlásení. „Je to historické rozhodnutie pre Ukrajinu a celý systém medzinárodného práva,“ dodal.
The international criminal court in The Hague has issued arrest warrants for Vladimir Putin and his children’s rights commissioner Maria Lvova-Belova.
It’s just the beginning.
— Andriy Yermak (@AndriyYermak) March 17, 2023
„Toto je len začiatok,“ napísal vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak na sociálnej sieti Twitter. Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak rozhodnutie súdu označil za začiatok konca Ruskej federácie na svetovej scéne v jej súčasnej forme.
Všetko je založené vierohodných dôkazov
K vydaniu zatykača na ruského prezidenta Vladimira Putina viedli „vierohodné obvinenia“, uviedol predseda Medzinárodného trestného súdu (ICC), poľský sudca Piotr Hofmanski vo vyhlásení vysvetľujúcom rozhodnutie vydať zatýkací rozkaz na Putina.
„Medzinárodné právo zakazuje okupačným mocnostiam premiestňovať civilistov z územia, na ktorom žijú, na iné územia. Na deti sa na základe Ženevského dohovoru vzťahuje osobitná ochrana,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Hofmanski ďalej vysvetlil, že obsah zatykačov je tajný, aby chránil obete. ICC prikladá veľkú dôležitosť ochrane obetí, najmä detí, zdôraznil. „Napriek tomu sudcovia senátu usúdili, že v tomto prípade sa rozhodli zverejniť existenciu zatykačov v záujme spravodlivosti a zabránenia páchaniu ďalších trestných činov,“ podotkol.
Ako Hofmanski pripomenul, prokurátor ICC Karim Khan bol začiatkom tohto mesiaca na Ukrajine už štvrtýkrát, pričom navštívil aj domov, kde boli umiestnené deti.
„Kresby pripnuté na stene a skrine plné oblečenia svedčili o láske a podpore, ktorá tu kedysi vládla… Tento dom bol však prázdny v dôsledku údajnej deportácie detí z Ukrajiny do Ruskej federácie alebo ich nezákonného presunu do iných častí dočasne okupovaných území,“ uviedol vtedy Khan s tým, že tvrdenia o týchto činoch bude jeho úrad vyšetrovať ako prioritu, čo vyhlásil aj vlani v septembri na pôde Bezpečnostnej rady OSN. „S deťmi nemožno zaobchádzať ako s vojnovou korisťou,“ cituje Sky News z vyhlásenia predsedu ICC.
Zdroje: DW, TASR