Meta vymazala facebookovú stránku Ľuboša Blahu
- Ľuboš Blaha má na krku ďalší problém
- Meta pre Startitup prezradila, že vymazala z Facebooku jeho stránku
- Ľuboš Blaha má na krku ďalší problém
- Meta pre Startitup prezradila, že vymazala z Facebooku jeho stránku
Poslanec Smeru Ľuboš Blaha to má na Facebooku nateraz zrátané. Internetový „krikľúň“ Ľuboš Blaha bol známy svojimi útočnými statusmi na Facebooku.
Zdá sa, že sa ale prerátal, pretože Facebook nečakane ostro zasiahol. Blahovu stránku „vypol“.
Facebook zmazal Blahu
Blahova stránka na Facebooku mala približne 174-tisíc sledovateľov a množstvo fanúšikov. Blaha často pomocou tejto stránky útočil na vládnych predstaviteľov a najmä na hlavu štátu Zuzanu Čaputovú.
„Sme síce platforma otvorená všetkým názorom, ale tiež chceme, aby sa ľudia cítili vítaní a v bezpečí. Preto máme prísne pravidlá pre to, čo je a čo nie je na Facebooku dovolené. Táto stránka bola odstránená kvôli opakovanému porušovaniu našich pravidiel týkajúcich sa nenávistných prejavov, šikanovania a obťažovania, podnecovania násilia a dezinformácií a ubližovania COVID-19,“ potvrdila spoločnosť Meta pre Startitup.
Blaha: Je to účelové
Opozičný poslanec Národnej rady (NR) SR Ľuboš Blaha (Smer-SD) považuje zrušenie jeho stránky na sociálnej sieti za účelové, píše TASR.
„Je to splnenie pokynu koaličných politikov, aby zavreli ústa opozičnému politikovi, ktorý mal veľký výtlak na sociálnej sieti,“ uviedol Blaha na tlačovom brífingu.
Vymazanie vníma ako zásah do slovenskej politiky. „Nie je to vypnutie drobného užívateľa, je to zásah do slovenskej politiky. Máme tu kampaň v rámci referenda, máme tu reálny koalično-opozičný boj,“ dodal. Poukázal pritom na to, že jeho stránka mala najviac interakcií spomedzi všetkých stránok slovenských politikov.
Avizoval, že sa nebude doprosovať o vrátenie jeho stránky, ale bude komunikovať prostredníctvom iných platforiem.
Dôvodmi zrušenia stránky mali byť opakované porušovanie pravidiel týkajúcich sa nenávistných prejavov, šikanovania a obťažovania, podnecovania k násiliu a šírenia dezinformácií o ochorení COVID-19, pre Denník N to ozrejmilo tlačové oddelenie Facebooku.
Smerákove statusy vzbudzovali vášne už v minulosti
Blaha je známy svojimi facebookovými avantúrami. V čase, keď poslanci národnej rady odklepli obrannú dohodu s Američanmi, tak smerák na Facebooku zverejnil mená a bydliská politikov, ktorí boli za medzinárodnú zmluvu.
„Toto je zoznam vlastizradcov,“ začal v úvode statusu Blaha. V ňom kontroverzný poslanec vysvetľuje, prečo sú podľa neho poslanci hlasujúci za americkú obrannú dohodu „vlastizradcami“. Vo viacerých bodoch tak svojich „fanúšikov“ podnecuje, aby šírili zoznam, „nech celé Slovensko vie, kde bývajú zradcovia, ktorí nás ženú do vojny proti bratskému ruskému národu“.
K statusu pripojil aj „ťahák“ s menami a fotkami spomínaných poslancov, ktorí hlasovali proti gustu známeho smeráka spolu s mestom, kde bývajú. „Ukazujte na nich prstom, keď pôjdu ulicou vo vašom meste – nech vedia, že si nesú na čele biľag vlastizradcov,“ vyzýva poslanec.
Takéto zverejňovanie zoznamov však už v minulosti nepriamo viedlo k protestom priamo pod oknami ľudí, ktorí sa na „tabuli hanby“ dezinfoscény ocitli. Protest na dvore mal lekár Peter Sabaka, svoje si zažili aj profesor Vladimír Krčméry či košický infektológ Pavol Jarčuška.
Okrem iného nechýbal v statuse „hejt“ aj na adresu ústavných činiteľov, ako hlavu štátu Zuzanu Čaputovú či premiéra Eduarda Hegera. Blahovmu hnevu neušiel ani minister obrany Jaroslav Naď a šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok. Menovaných totiž označil za hlavných vinníkov „americkej okupácie“ Slovenska.
Statusy o prezidentke
V minulosti napríklad súd rozhodol o tom, že musí korigovať statusy, ktoré adresoval Zuzane Čaputovej.
„Poslancovi Blahovi súd nariadil prestať šíriť lži o prezidentke, vyplýva to z rozhodnutia Okresného súdu Bratislava I., ktorý mu neodkladne nariadil zdržať sa zverejňovania a šírenia nepravdivých tvrdení, že som vlastizradkyňou, agentkou cudzích mocností alebo že som ovládaná Spojenými štátmi,“ uviedla prezidentka Zuzana Čaputová na sociálnej sieti koncom marca tohto roku.
Podľa rozhodnutia súdu „výroky žalovaného, v ktorých obviňuje prezidentku z obzvlášť závažných trestných činov a iné hanlivé obvinenia, pri ktorých je evidentná snaha žalovaného o vyvolanie silných negatívnych emócií u jeho priaznivcov voči prezidentke, nie sú obhájiteľné slobodou prejavu, keďže v nich absentuje vecná, racionálna argumentácia, prípadne akákoľvek snaha o vysvetlenie a preukázanie tvrdených skutočností. Jeho statusy majú útočnú povahu s cieľom vyvolávať a podnecovať silné negatívne emócie“.
Zdroje: Facebook, Startitup, TASR