V relácii O 5 minút 12 Peter Pčolinský zo Sme rodina tvrdí, že minister vnútra Roman Mikulec mal prejsť špeciálnou previerkou, ktorej účelom bolo získanie prístupu k utajeným zahraničným dokumentom. Minister vnútra má v pláne túto kauzu objasniť na mimoriadnom brannobezpečnostnom výbore.
Podľa vyjadrení Petra Pčolinského bude verdikt výboru zastávať dôležitú rolu najmä pri tom, keď sa bude prezidentka rozhodovať, či Romanovi Mikulcovi odobrať povolenie, alebo nie.
Poslankyňa zo strany SaS Jana Bittó Cigániková reagovala na tieto vyjadrenia tým, že by si vedela predstaviť, že by rozhodnutiu prezidentky Zuzany Čaputovej vyjadrila podporu, ak by sa po zasadnutí výboru rozhodla ministrovi vnútra poverenie odobrať, odznelo o čosi neskôr.
Mikulec síce ako člen vlády zo zákona bezpečnostnú previerku získal, no podľa bezpečnostného úradu sa mala týkať iba tajných dokumentov zo Slovenska. Mikulec údajne však nazeral aj do utajených dokumentov Európskej únie a NATO, na čo sa oprávnenie už ale nevzťahovalo. Padlo za to aj trestné oznámenie, uvádza portál Noviny.sk.
Mikulec obvinenia odmieta
Dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec trvá na tom, že v súvislosti s bezpečnostnou previerkou a dokumentmi NATO a Európskej únie neporušil zákon. Zopakoval, že na tento účel nepotreboval previerku. Odmieta, že by o ňu nepožiadal preto, lebo sa bál, že by ju nedostal. Uviedol to v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo.
„Naša argumentácia je jasná,“ podčiarkol Mikulec. Potvrdilo to podľa jeho slov Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR aj legislatívci jeho rezortu. „Podľa zákona som osoba s osobitným postavením a nepotrebujem mať vykonanú previerku,“ uviedol.
Tvrdí, že to vyplýva aj z konštatovania Národného bezpečnostného úradu po konzultácii s úradníkom NATO. Odvoláva sa na vyjadrenie na hlavičkovom papieri úradu.
Nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR a líder Hlasu-SD Peter Pellegrini to vidí inak: „Minister previerku nemusí mať, lebo je zo zákona oprávnený dostávať aj tajné informácie, ale len tie slovenské, nie z EÚ a NATO,“ podčiarkol.
Zopakoval, že exministerka vnútra Denisa Saková, ktorá pôsobí v jeho strane, takúto previerku nemala, preto sa s takýmito dokumentmi NATO a EÚ neoboznamovala.
Mikulec tento argument spochybňuje. Tvrdí, že aj exministerka sa musela stretnúť s podobnými dokumentmi na samitoch a rokovaniach v rámci Únie. Podotkol, že často sa týkajú napríklad migrácie a ďalších otázok, s ktorými sa minister vnútra stretáva.
Prezidentka sa momentálne nevyjadrila k tomu, ako sa k tejto kauze postaví, je však evidentné, že neostane bez povšimnutia.