AKTUÁLNE: Muž podľahol zraneniam po napadnutí medveďom

  • Medveď napadol muža pri zbere húb
  • Museli zasahovať leteckí záchranári
  • Zraneniam podľahol
medveď
Ilustračná fotografia TASR/Agent Green via AP
  • Medveď napadol muža pri zbere húb
  • Museli zasahovať leteckí záchranári
  • Zraneniam podľahol

Sobotné ráno v tichej obci Hybe, ležiacej v okrese Liptovský Mikuláš, narušil tragický incident. Pokojný zber húb sa zmenil na dramatické stretnutie s divou prírodou, keď medveď napadol muža.

Pre TASR to potvrdila žilinská krajská policajná hovorkyňa Zuzana Šefčíková. Muž bol podľa policajnej hovorkyne na hubách ešte s ďalšou osobou. Zasahovali leteckí záchranári. Ako informuje Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR na svojej sociálnej sieti, muž zraneniam podľahol.

Žilinská polícia na svojej sociálnej sieti spresnila, že medveď muža napadol v lesnom poraste v ťažko dostupnom teréne. „Muž bol spolu s ďalšou osobou na zbere húb, pričom na neho šelma zaútočila. Na miesto bola okamžite vyslaná policajná hliadka a bol vyrozumený zásahový tím medveďa hnedého,“ uviedla polícia.

Incident preveruje Zásahový tím pre medveďa hnedého

Stret muža s medveďom už preveruje Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR. TASR o tom informoval odbor komunikácie a propagácie ŠOP SR.

„Aj napriek zásahu záchranárov sa muža nepodarilo zachrániť a ten dôsledkom zranení žiaľ podľahol,“ uviedla ŠOP, ktorá vyslovila úprimnú sústrasť rodine muža a jeho priateľom. Mužovi medveď podľa leteckých záchranárov zasiahol jednu z hlavných tepien dolnej končatiny. V dôsledku toho došlo k masívnemu krvácaniu a zastaveniu obehu.

„Svedkovia ho začali na mieste oživovať, lekárka pokračovala v rozšírenej kardiopulmonálnej resuscitácii, ktorá, aj napriek maximálnemu úsiliu bola, žiaľ, neúspešná. Pacient rozsiahlym poraneniam na mieste podľahol, lekárka mohla skonštatovať už len úmrtie,“ priblížila Air – Transport Europe, letecká záchranná služba na svojej sociálnej sieti.

Taraba chce prešetriť konanie ŠOP

Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) v súvislosti s útokom medveďa na svojej sociálnej sieti uviedol, že chce dať preveriť konanie Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR za uplynulé mesiace. Chce zistiť, či ŠOP nepodcenila situáciu na lokálnej úrovni.

„Legislatívne zmeny prijaté v parlamente dávajú už niekoľko mesiacov všetkým kompetentným úradom dostatočné právomoci konať pri premnožených medveďoch,“ povedal Taraba a uviedol, že v tomto roku už odstrelili 71 medveďov.

Priemer počas uplynulých rokov je pri tom na úrovni 10. Priemer počas uplynulých rokov je pri tom na úrovni 10. Taraba tiež kritizuje, že v okrese Liptovský Mikuláš, kde teraz došlo k usmrteniu hubára, zrušili v júli mimoriadnu situáciu. „Verím, že ministerstvo vnútra preverí, prečo sa rozhodli kompetentní na okrese tak konať,“ vyhlásil.

Opozícia postup koaličnej strany SNS pri riešení situácie s medveďom hnedým kritizovala opakovane už v minulosti. Najmä v lete SNS tému medveďov opakovane otvárala. Opozičné Progresívne Slovensko uviedlo, že pre SNS nie je prioritou ochrana ľudí, ale záujmy poľovníkov.

„Nijako inak si nemožno vysvetliť, že na jednej tlačovke zároveň tvrdia, že kukuričné polia sú pre medvede obrovským lákadlom, ale vnadiská, na ktoré sa kukurica ukladá, riešiť nebudú,“ podotkla ešte v júli toto roka podpredsedníčka parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Tamara Stohlová (PS).

PS opakovane upozorňovalo, že vláda sa má sústrediť na problémové strety, riešiť prevenciu či zvyšovať ochranu ľudí a adresovať ich obavy.

Zmeny v zákone o odstrele medveďa

Ešte v máji tohto roka totiž schválili poslanci parlamentu novelu zákona o ochrane prírody, ktorou sa menil aj zákon o civilnej ochrane. Zmenilo sa napríklad to, že pokiaľ takzvané vnadiská nebudú príčinou výskytu medveďa, návrh umožňuje povoliť výnimky na elimináciu problémových jedincov, ktoré svojím výskytom a správaním predstavujú potencionálne ohrozenie života, zdravia a škody na majetku.

Ministerstvo životného prostredia môže povoliť výnimku aj pre viaceré subjekty, pokiaľ je mimoriadna situácia. Odstrel tak môžu realizovať aj poľovné združenia a dôvodom odstrelu je už samotný výskyt medveďa v území, ktoré bude vyhlásené za územie odstrelu. Právnym „problémom“ pri odstrele medveďa totiž bolo, že bránil odstrelom aj keď ešte nedošlo k útoku na človeka.

 

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: TASR, FB Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR, FB Polícia SR-Žilinský kraj, FB Air - Transport Europe, letecká záchranná služba

Najnovšie videá

Trendové videá