Na tlačovú besedu Generálnej prokuratúry nepozvali ani Aktuality či Denník N, nepustili ich ani dnu
- Generálna prokuratúra zvolala tlačovú besedu
- Na besedu však pozvala len niektoré médiá
- Generálna prokuratúra zvolala tlačovú besedu
- Na besedu však pozvala len niektoré médiá
Dnes bola na 14:00 zvolaná tlačová beseda Generálnej prokuratúry. Avšak, pozvali na ňu len vybrané médiá. Nebol pozvaný ani portál Denník Sme či Aktuality. Informoval o tom Denník N, ktorý sa o besede taktiež dozvedel len náhodou.
Denník N nechcú na tlačovú besedu pustiť. Ako sami informovali, Dalibor Skladan, hovorca Generálnej prokuratúry Denníku N povedal, že na túto besedu nie je denník pozvaný.
Redaktorky nepozvaných médií neskôr na Instagrame uviedli, že ich na tlačovku nepustili údajne kvôli nedostatku miesta. Na tlačovej besede to neskôr uviedol aj samotný generálny prokurátor.
Podľa Miroslavy Kernovej z portálu O médiách je tento postup neobvyklý. „Generálna prokuratúra nie je súkromná firma, ktorá si vyberá, ktorému médiu odpovie a ktorému nie. Štátna inštitúcia by mala zabezpečiť rovnaký prístup k informáciám všetkým spravodajským médiám,“ uvádza vo svojom komentári.
K nepozvaniu denníkov na tlačovku prokuratúry sa vyjadrili aj niektorí politici. Kristián Čekovský z OĽaNO sa domnieva, že prokurátor sa vyhýba konfrontácii s vlastrnými rozhodnutiami. „Ako chce generálna prokuratúra budovať dôveru občanov, keď generálny prokurátor namiesto toho, aby čelil otázkam, nechá novinárky sedieť na obrubníku priľahlej ulice a namiesto sľubovanej transparentnosti ukazuje len aroganciu moci?“ cituje Čekovského Denník N.
Podľa predsedu mediálneho výboru parlamentu je rovnako dôležité upozorniť aj na možné porušenie tlačového zákona, podľa ktorého musia orgány verejnej moci pristupovať k novinárom na základe rovnosti. Čekovský aj preto žiada Žilinku, aby sa novinárkam ospravedlnil a prehodnotil svoj prístup k novinárom.
„Skúšam loviť v pamäti, ale takéto niečo si ani Dobroslav Trnka nedovolil, však?“ napísal Ondrej Dostál. Podľa neho generálny prokurátor Maroš Žilinka, stojaci na čele inštitúcie, ktorej úlohou je ochrana práva, práve svojou tlačovou besedou, na ktorú odmietol vpustiť „novinárov z Denníka N, SME a Aktualít, bezočivo porušil tlačový zákon“.Poslanec Šeliga sa spýtal, či „sme na zasadnutí KSČ v roku 1973“. Podľa poslanca je to veľmi zlý signál pre verejnosť. „A pri všetkej úcte, prepáčte mi za prirovnanie – Čiznár nech bol, aký bol. Nikdy sa nezľakol nikoho… Nehovoriac o ustanoveniach tlačového zákona, ktorý platí pre štátne orgány,“ uviedol Šeliga.
Zrušené obvinenia
Generálna prokuratúra tento týždeň zrušila obvinenia voči bývalému riaditeľovi SIS Vladimírovi Pčolinskému, podnikateľovi Jaroslavovi Haščákovi, Ľubomírovi Arpášovi, Dane Arpášovej a tiež právnikovi Zoroslavovi K. Ten však zostáva vo väzbe pre inú kauzu.
Generálna prokuratúra SR (GP SR) v reakcii uviedla, že odmieta obvinenia, že by vybraným novinárom znemožnila klásť otázky k aktuálnej téme. „GP SR sa rozhodla, že poskytne stanovisko akreditovaným médiám tak, aby ho bolo možné vzhľadom na závažnosť témy čo najlepšie sprostredkovať širokej verejnosti. A to napriek aktuálnej epidemiologickej situácii, súvisiacim obmedzeniam a kapacitným možnostiam na GP SR,“ uviedol hovorca GP SR Dalibor Skladan. Priestor podľa neho dostali štyri celoštátne pôsobiace televízie a dve tlačové agentúry, pričom na požiadanie viacerých zástupcov printových aj online médií GP SR zabezpečila online prenos prostredníctvom Tlačovej agentúry Slovenskej republiky.
„Odmietame obvinenia, že by sme vybraným novinárom znemožnili klásť otázky k aktuálnej téme. Tlačový odbor GP SR vždy bezodkladne reaguje na otázky všetkých médií bez rozdielu. Dodávame, že obe úplné znenia predmetných uznesení sú v anonymizovanej forme pre potreby médií aj širokej verejnosti umiestnené na webovom sídle Generálnej prokuratúry SR,“ dodal Skladan.
Zdroje: Denník N, Facebook, Omediach.com, SITA