Na toto sme čakali roky, ceny nehnuteľností začínajú klesať

  • Ceny nehnuteľností konečne klesajú
  • Najviac išli dole ceny dvojizbových bytov
  • Existuje niekoľko výnimiek
kľúč od bytu, bratislava
Ilustračná fotografia Unsplash/Maria Ziegler, Palo Kertys
  • Ceny nehnuteľností konečne klesajú
  • Najviac išli dole ceny dvojizbových bytov
  • Existuje niekoľko výnimiek

Dobré správy. Ceny nehnuteľností po veľmi dlhej dobe opäť klesajú. Hovorí o tom tlačová správa portálu Nehnuteľnosti.sk. Existuje však zopár výnimiek.

Menšia úľava

Dáta z analýzy pochádzajú z konca septembra. Tlačová správa udáva, že priemerná cena bytov sa znížila takmer všade na Slovensku, niekde sa dá dokonca hovoriť o 6-percentnom poklese. Oproti minulému štvrťroku nastal mierny pokles vo všetkých segmentoch. V kontexte nárastu cien však išlo o značnú zmenu.

Mierna korekcia cien bytov je len relatívna v porovnaní s predošlým kvartálom. V očakávaní príchodu krízy, ako aj vyšších úrokových sadzieb, ľudia rýchlo nakupovali, aby sa im podarilo získať včas výhodnejšie financovanie,“ hovorí Michal Pružinský, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk.

Klesali najmä ceny 2-izbových bytov, z dôvodu ich najväčšieho počtu na realitnom trhu. Rebríčku znižovania cien vedie Trenčín (5,84 %), časť Košice III (5,66 %) a Prešov (5,48 %). Portál však zaznamenal pokles i v Nitre či niektorých častiach hlavného mesta.

Výnimkou sú len dve mestské časti Bratislavy, Banská Bystrica a Žilina. Ceny išli najviac hore práve v Bystrici a to až o 11,66 %. V Bratislave V bol nárast o čosi miernejší, a to na úrovni 5,74 %, za čo môže pravdepodobne dopredaj rezidenčných novostavieb.

„Dopyt po bývaní je stále silný, avšak možnosti financovania obmedzili časť kupujúcich, čo spomalilo dynamický nárast cien. Predávajúci však pomalšie reagujú na tieto zmeny a skúšajú stimulovať ceny doterajším tempom, čo však už v dnešnej situácii a v dohľadnej dobe nebude možné,“ vysvetľuje analytik.

Väčšie byty klesajú pomalšie

Pokles však nie je taký výrazný v prípade 3-izbových bytov, keďže sú spravidla menej žiadané oproti menším bytom. Najvýraznejší pokles nastal v Nitre (10,34 %), ale aj v Trenčíne (3,51 %) a v časti Košice II (2,6 %).

bratislava-scaled
zdroj: Ilustračné foto: TASR/Michal Svítok

Výnimkou sú opäť dve bratislavské časti, kde ceny týchto bytov stále narastajú. Tlačová správa konkrétne hovorí o častiach III a V, kde bol nárast na úrovniach 13,69 % a 3,85 %.

Vyhliadky do budúcna

„Napriek tomuto čiastočnému útlmu sa nedá očakávať, že by byty v novostavbách zlacneli. Ich ceny budú pravdepodobne skôr rásť, pretože náklady na výstavbu sa neustále zvyšujú,“ dodáva analytik.

Startitup sa ohľadom predikcií pre najbližšie obdobie rozhodol kontaktovať realitného makléra, investora a držiteľa titulu RSc. za ukončenie štúdia špecializovaného realitného vzdelávania Mateja Teleka.

Smer vývoja cien nehnuteľností nie je možné úplne generalizovať pre celý trh. Aj napriek tomu, že aktuálny trend ukazuje mierny pokles, sú regióny a typy nehnuteľností, ktorých sa pokles cien nedotkol, alebo dotkol len minimálne,“ vysvetľuje Telek.

Príliš výrazné znižovanie by podľa neho Slovákov zatiaľ čakať nemuselo. „Na strane ponuky sa predávajúci snažia udržať trhovú cenu nehnuteľnosti čo najvyššie, keďže záujem kupujúcich pretrváva,“ objasňuje maklér. Úpravu cien by mohlo v najbližšom období však spôsobiť teoretické znižovanie úrokových sadzieb hypotekárnych úverov, „keďže po ich výraznom zvýšení sa rozšírila skupina ľudí, ktorí už na vlastnú hypotéku nedosiahnu.

Súčasný pokles cien je akýmsi inverzným efektom, ktorý má na svedomí práve všeobecná neschopnosť bežného obyvateľstva financovať kúpu nehnuteľností. „Aktuálna korekcia cien na trhu s nehnuteľnosťami je kombináciou viacerých faktorov. Najvýraznejšie k nemu prispieva zvyšovanie úrokových sadzieb na hypotekárnych úveroch a svoju zásluhu má tiež aktuálne vysoká inflácia a zvyšovanie nákladov na energie,“ objasňuje odborník.

Ceny stavieb
zdroj: Pexels/Scott Blake

Aj z tohto dôvodu sa financovanie kúpy vlastnej nehnuteľnosti pre určitú skupinu záujemcov s nižším príjmom stalo nedostupným, čo prirodzene znižuje dopyt a vytvára prostredie na pokles trhových cien,“ dodal.

Telek pre Startitup priblížil aj vhodnosť investovania v súčasnom stave trhu. „Hovorí sa, že vhodný čas bol včera, a ak to včera nevyšlo, druhý najvhodnejší čas je dnes. Toto platí v prípade, ak si záujemca o kúpu nehnuteľnosti potrebuje riešiť svoju vlastnú potrebu bývania,“ vyjadril sa maklér.

V tomto prípade to, či si byt kúpi dnes alebo o rok z dlhodobého hľadiska nie je rozhodujúce. Cena rezidenčných nehnuteľností na Slovensku historicky v dlhodobom horizonte stále rástla. Ak aj v súčasnej situácii nastane korekcia, po zotavení ekonomiky a uvoľnení politiky ECB v oblasti úrokov na hypotekárnych úveroch trh s bývaním začne opäť fungovať lepšie a ceny nehnuteľností z dlhodobého hľadiska začnú opäť rásť.

Ak máš však v pláne do nehnuteľnosti investovať s víziou zisku, je vhodné si svoje rozhodnutie poriadne premyslieť. „Z pohľadu realitného investora je samozrejme situácia iná. Keďže väčšina investorov kupuje nehnuteľnosť bez potreby financovania bankou za účelom jej zhodnotenia a následného predaja, je potrebné zvážiť, ako rýchlo bude možné nehnuteľnosť opäť umiestniť na trh a predať,“ zakončil Telek.

 

 

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: TS, SIU

Najnovšie videá

Trendové videá