Na Ukrajinu dorazili prvé 4 slovenské MiG-y
- Poverený minister obrany Jaroslav Naď informuje o úspešnom transporte prvých stíhacích lietadiel na Ukrajinu
- Ide o 4 kusy
- Poverený minister obrany Jaroslav Naď informuje o úspešnom transporte prvých stíhacích lietadiel na Ukrajinu
- Ide o 4 kusy
Na Ukrajinu už dorazili prvé slovenské bojové lietadlá MiG-29. Na Facebooku o tom informoval poverený minister obrany Jaroslav Naď a podotkol, že presun sa uskutočnil bezpečne.
„Ďakujem všetkým zapojeným zložkám za fantastickú profesionálnu prácu. Slovensko stojí na správnej strane a týmto gestom sme sa ako krajina zapísali veľkými písmenami do moderných svetových dejín, ktoré hovoria o včasnej pomoci, úprimnej solidarite a veľkosti národa,“ píše minister na sociálnej sieti.
Darovanie trinástich stíhačiek MiG-29 a časti systému protivzdušnej obrany Kub je predmetom dohody medzi Slovenskom a Ukrajinou, ktorú vláda schválila minulý týždeň. Informovali sme ťa o tom v tomto článku.
Presunuli ich ukrajinskí piloti, Slováci spolupracovali
Šéf rezortu obrany podotkol, že o presun slovenských MiG-29 na Ukrajinu sa postarali ukrajinskí piloti v koordinácii so slovenskými vzdušnými silami a ďalšími zložkami. Tie podľa Naďa zaisťovali bezpečnosť presunu, ale aj potrebnú dokumentáciu.
Ukrajina dostane zvyšné lietadlá počas nasledujúcich týždňov. Minister však podotkol, že jeho rezort z operačných dôvodov vopred neposkytne žiadne ďalšie informácie. Avizuje však, že po bezpečnom odovzdaní ukrajinskej strane ich presun ihneď potvrdí.
„Táto vláda bude naďalej pomáhať zachraňovať nevinné ľudské životy, nech sa ktokoľvek a z akýchkoľvek zištných alebo iných dôvodov hádže o zem. Robíme správnu vec, pretože je to Rusko, ktoré napadlo Ukrajinu, je to Rusko, ktoré je na území Ukrajiny, a je to Rusko, ktoré keď stiahne vojakov, skončí sa vojna okamžite,“ dodal Naď v statuse na Facebooku.
Technika, ktorú si nevieme opraviť
Minister opäť zopakoval, že Ukrajine poskytujeme pre Slovensko nepotrebnú techniku. Nedokážeme si ju totiž v našich podmienkach opraviť, cituje ho agentúra TASR.
Stíhačky boli pre nás nepotrebné aj podľa predstaviteľov strany SaS, ktorí sa minulý týždeň k záležitosti vyjadrili v stanovisku.
„Mig-y oveľa lepšie poslúžia Ukrajincom. U nás predstavujú len kopu šrotu a sú odstavené. Pri ochrane vzdušného priestoru s nimi už nepočítame a ak by nebola vojna na Ukrajine, platili by sme za ich likvidáciu. Navyše, teraz namiesto nich dostaneme kompenzáciu a na ceste sú aj nové stíhačky F-16,“ uviedol predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa a dodal, že poverená vláda urobila správne rozhodnutie.
MiG-y oproti F-16
K poskytnutiu slovenských stíhačiek ukrajinskej armáde sa pre Startitup vyjadril letecký inžinier a podplukovník v zálohe Vladimír Koláček.
Podľa neho na Ukrajinu posielame lietadlá, ktorých stav rozhodne nie je na zahodenie. Podotýka, že 9 z 11 slovenských bojových MiG-ov bolo bojaschopných. Okrem toho sme mali vo svojom vlastníctve aj tri učebné lietadlá.
Medzi rokmi 2006 a 2008 si totiž prešli procesom modernizácie, čo výrazne predĺžilo ich životnosť. Navyše, slovenská armáda pre vysoké ceny letových hodín svoje stíhačky nepoužívala veľmi často, a tak ani zďaleka nedosiahla maximálny počet odlietaných hodín, ktorý určuje výrobca.
Expert tiež podotkol, že MiG-y z roku 1989 nemožno porovnávať s F-16 z roku 2022. „Na MiG-och sme mali v roku 89 lokátor, ktorý dovidel rovnako ďaleko, stúpavosť mali vyššiu o približne 40 metrov za sekundu. Mali vyššiu aj maximálnu rýchlosť a rakety sme mali dlhšie ako F-16 z roku 89,“ hovorí Koláček.
F-16 sa však postupne modernizujú, ale Slovensko svoje MiG-y dostatočne nevylepšilo. Teraz podľa jeho slov získame nové lietadlá s viacerými najmodernejšími dostupnými špecifikáciami.
Expert taktiež podotkol, že cena bojaschopných MiG-29 môže predstavovať približne 8 až 10 miliónov eur. Pre Ukrajinu však v súčasnosti majú omnoho vyššiu hodnotu. Ich poskytnutie Kyjevu je teda pre Slovensko „technicky“ najvýhodnejší možný krok, dodal Koláček.
Slovensko by ako náhradu malo v prepočte dostať približne 900 miliónov dolárov. Viac sa dočítaš v tomto článku.