Nový prieskum ukázal krutú pravdu o Slovákoch. Dezinformácie nás úplne ovládli

  • Organizácia GLOBSEC organizovala prieskum v ôsmich európskych krajinách
  • Experti odhalili výsledky zo Slovenska
Protestujúci Slováci pred Bratislavským hradom neprajú Ukrajincom pomoc. Ukrajinskí utečenci žiadajú o skončenie vojny
TASR/Pavol Zachar, František Iván
  • Organizácia GLOBSEC organizovala prieskum v ôsmich európskych krajinách
  • Experti odhalili výsledky zo Slovenska

Strategickí partneri

Vnímanie USA ako strategického partnera sa v regióne nemení, ostáva na 44 percentách. Británia stúpla na 20 %, Francúzsko na 16 % a Nemecko kleslo z 55 na 46 %. Rusko kleslo z 24 na 12 % a Čína z 12 na 9 %.

Rusko je v jednotlivých krajinách vnímané nasledovne: v Maďarsku ho vníma ako strategického partnera 27 %, v Bulharsku 26 % na Slovensku 25 %. V ostatných krajinách sú výsledky podstatne nižšie.

Medzi Slovákmi a Maďarmi je Rusko vnímané pozitívne najmä pre ľudskú závislosť na tamojších surovinách, uviedli respondenti. V Bulharsku však až 40 % ľudí priznalo, že Rusko vnímajú ako partnera pre ich spoločnú históriu.

Demokracia a médiá

Až 80 % respondentov z celého regiónu uviedlo, že demokracia založená na rovnosti a ľudských právach, slobodách a rovnosti pred zákonom je pre ich krajinu dobrá.

Avšak čo sa týka garancie práv pre ľudí patriacich do komunitu LGBTI+, iba v Česku, Maďarsku a Poľsku prevláda počet ľudí, ktorí s ňou súhlasia.

Slovensko je opäť jedinou krajinou, kde medzi rokmi 2020 a 2023 podpora tejto komunity poklesla, a to aj napriek teroristickému útoku na Zámockej ulici, konštatujú experti.

V oblasti médií si len 52 percent respondentov myslí, že sú slobodné a iba 42 percent svojim médiám reálne verí.

Na Slovensku si 64 percent myslí, že média sú takmer slobodné až slobodné, no len 37 percent ľudí im verí. V Česku je dôvera na úrovni 53 %.

Najviac ľudí z regiónu uviedlo, že podľa ich názoru majú najsilnejší vplyv na médiá vlády v jednotlivých krajinách. Na druhom mieste sa umiestnili oligarchovia a iné vplyvné skupiny.

Na Slovensku dôvera v médiá rastie. V roku 2022 im verilo 35 percent, tento rok je to 39 %. V Česku klesla z 58 na 53 % a v Rumunsku narástla zo 40 na 56 %.

Správu aktualizujeme.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroj: GLOBSEC

Najnovšie videá

Trendové videá