AKTUÁLNE: Obrovské riziko padania stromov. V noci dorazí víchrica so silou vetra až 130 km/h
- Meteorológovia SHMÚ varujú Slovákov
- Platí veľké riziko padania stromov
- Meteorológovia SHMÚ varujú Slovákov
- Platí veľké riziko padania stromov
Meteorológovia Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) na sociálnej sieti varovali, že v noci na nedeľu budú zrejme padať stromy. Na západe Slovenska hlásia v tomto ohľade veľmi vysoké riziko.
Za nebezpečenstvo môže nárazový vietor o rýchlosti 85 a miestami až 100 kilometrov za hodinu. No pozor, na hrebeňoch pohorí sa očakáva silná víchrica, ktorá môže v nárazoch dosiahnuť až vyše 130 kilometrov za hodinu.
S veľmi silným vetrom treba rátať aj na krajnom juhozápade. Meteorológovia avizujú, že na pomedzí Rakúska, juhozápadu Slovenska a severovýchodu Maďarska je najvýraznejší rozdiel v tlaku vzduchu.
Čo sa týka padania stromov, najväčšie riziko je tak podľa ústavu v oblastiach, kde spadlo najviac zrážok. Konkrétne teda ide o Malé Karpaty a Myjavskú pahorkatinu.
„Už v týchto chvíľach máme hlásené popadané stromy, a to vietor v nárazoch dosahuje ‚len‘ 70 kilometrov za hodinu,“ dodali meteorológovia na sociálnej sieti.
Všetky potrebné informácie o vývoji meteorologickej situácie na Slovensku nájdeš na tomto odkaze.
Na Devíne zrejme zaleje pivnice
Podľa meteorológov by do nedele 15. septembra rána by malo spadnúť do 30 milimetrov zrážok. Ojedinele a najmä na krajnom západe však môže ísť až o 50 milimetrov, píše TASR.
SHMÚ zároveň očakáva, že sa po zvyšok dňa bude zhoršovať aj situácia na Morave a na Dunaji. V sobotu sa na Slovensku vyskytnú aj silnejšie lejaky. Najčastejšie by mali byť na krajnom západe a severe. Zosilní ich tu návetrie.
„Kumulované hodnoty úhrnov (od 12. 9. o 2.00 h LSEČ), t. j. od začiatku zrážkovej periódy sú podľa predpokladov mimoriadne vysoké najmä na Záhorí a Myjavsku, doterajšie kumulované maximum dosahuje stanica Pernek, ktorá atakuje 180 milimetrov,“ vysvetlil SHMÚ.
Na riekach Morava a Dunaj je podľa hydrológov výrazný vzostup. Menší, no stále viditeľný problém hlásia aj na Myjave, tokoch Malých Karpát, na Kysuci a dolnej Toryse. V Bratislave na Dunaji – ako aj na rieke Morava – platí najvyššia možná výstraha pred povodňami.
Ako na tlačovej konferencii SHMÚ v Bratislave dnes uviedol hydrometeorológ Peter Smrtník, zdá sa, že situáciu na Dunaji sa podarilo zabezpečiť. K ohrozeniu by dôjsť nemalo, no predsa len sa počíta s tým, že by na Devíne mohol zaliať pivnice a nehnuteľnosti. S touto prognózou pracujú aj záchranné zložky.
Vysoká hladina Dunaja ovplyvní aj hladinu Moravy, no jej prognózy sa vzhľadom na dnešný nižší úhrn zrážok zlepšili. Naďalej však stúpa dunajská hladina v Devínskej Novej Vsi.
Všetky potrebné informácie o vývoji meteorologickej situácie na Slovensku nájdeš na tomto odkaze.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: SHMÚ, TASR, Facebook/Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ)