AKTUÁLNE: Od stredy sa mení režim na hraniciach. Do karantény musia ísť aj očkovaní
- Nový režim začína platiť 17. februára, novinky sa týkajú aj pendlerov
- Do karantény budú musieť ísť aj ľudia, ktorí sú očkovaní, dôvodom sú nové mutácie vírusu
- Nový režim začína platiť 17. februára, novinky sa týkajú aj pendlerov
- Do karantény budú musieť ísť aj ľudia, ktorí sú očkovaní, dôvodom sú nové mutácie vírusu
Od stredy 17. februára sa mení režim na hraniciach. Informoval o tom minister zdravotníctva Marek Krajčí. Pôvodne sa mal režim na hraniciach meniť už 15. februára.
Mutácie koronavírusu robia veľký problém, práve preto zavádzame aj nový režim na hraniciach. Mutácie sú omnoho smrtnejšie, šíria sa rýchlejšie a ako uviedol minister Krajčí, predpokladá sa, že na viaceré z nich nebude účinkovať ani vakcína.
Po novom musí každý prichádzajúci zo zahraničia vyplniť formulár e-hranica a absolvovať 14-dňovú karanténu. Najskôr na 8. deň môže tento cestujúci absolvovať PCR test, ak bude mať negatívny výsledok, môže karanténu ukončiť.
Pre pendlerov platia trochu iné pravidlá. Ľudia, ktorí prechádzajú hranice Slovenska so susednými štátmi, teda prichádzajú z priameho susedstva, nemusia vypĺňať e-hranicu, ale musia mať pri sebe PCR alebo antigénový test, ktorý nie je starší ako 7 dní.
Pendleri, ktorí cestujú z krajín EÚ, ktoré nie sú v priamom susedstve, alebo z UK, musia vyplniť formulár e-hranica a musia sa preukázať negatívnym testom, ktorý nie je starší ako 48 hodín. Po vstupe na Slovensko musia aj oni absolvovať povinnú 14-dňovú karanténu. Ak na Slovensku absolvujú test, môžu karanténu ukončiť. Takíto pendleri si však budú musieť PCR test zaplatiť.
Nový režim platí aj pre očkovaných ľudí, teda ľudí, ktorí už majú 14 dní po druhej dávke. Vo formulári e-hranica vyplnia kolonku očkovanie, no aj tak musia absolvovať karanténu a test rovnako, ako ostatní cestujúci. „Niektoré mutácie môžu človeka nakaziť, aj keď je tento človek zaočkovaný. Ak by mal test pozitívny, tieto vzorky budú následne sekvenované,“ vysvetľuje Krajčí.
Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus (SaS) zdôraznil, že Slovensko sa stalo vysoko rizikovou krajinou napríklad pre Česko. Nemecko vykazuje SR ako krajinu, ktorá má na svojom území rizikové mutácie.
Robert Gucký z hraničnej a cudzineckej polície uviedol, že od pondelka 15. februára polícia zvýši vykonávanie kontrol na hraničných prechodoch.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroj: SITA